[2018.09.21] WYIMAGINOWANA WSPÓLNOTA
Dodane przez Administrator dnia 24/09/2018 01:13:45
Prezydent Andrzej Duda powiedział w ub. tygodniu w Leżajsku, że chce, aby obywatele mieli przekonanie, iż ktoś myślał o nich, a nie „o jakiejś wyimaginowanej wspólnocie, z której dla nas niewiele wynika”. - Wspólnota jest potrzebna tutaj, w Polsce, dla nas - własna, skupiająca się na naszych sprawach, bo one są dla nas sprawami najważniejszymi; kiedy nasze sprawy zostaną rozwiązane, będziemy się zajmować sprawami europejskimi. A na razie, niech nas zostawią w spokoju i pozwolą nam naprawić Polskę, bo to jest najważniejsze - mówił Andrzej Duda. Przytaczam cały fragment wypowiedzi prezydenta, aby nie być posądzany o manipulacje wyrwanymi z kontekstu słowami.
Jak z nich wynika, nie ulega wątpliwości, że wyimaginowaną wspólnotą jest dla głowy państwa - Unia Europejska, a nie jak próbowali interpretować niektórzy gorliwi obrońcy prezydenta, że chodziło mu o nie tę międzynarodową strukturę, której jesteśmy członkami od 2004 roku, bo nie użył jej nazwy. Odrobina inteligencji wystarczy, aby być tego pewnym, a zresztą doradcy prezydenta broniąc jego stanowiska oficjalnie przyznawali, że chodziło w tej wypowiedzi o Unię Europejską.
Zatem mając pewność co do wypowiedzi, trzeba wyciągnąć wnioski, które są bardzo smutne. Jak można mówić o organizacji międzynarodowej jako wyimaginowanej wspólnocie, która na przestrzeni tych 14 lat naszego w niej członkostwa, przekazała nam 143,7 mld euro. Natomiast my do niej wpłaciliśmy tylko 47,3 mld euro. W ubiegłym roku wpłaciliśmy jako składkę UE tylko 3,35 mld euro, to jest najmniej od roku 2010. Te proporcje wpłat i pozyskanych środków z UE w ostatnich latach jeszcze bardziej były korzystne dla Polski. Tylko w obecnej perspektywie budżetowej 2014-2020 Unia przekazuje nam 82,5 mld zł.
To dzięki tym pieniądzom nasza Ojczyzna zmieniła się w ostatnich latach diametralnie. Przybyło nam nie tylko autostrad, ale zwykłych dróg. Obecnie inwestujemy znaczne pieniądze w infrastrukturę szynową, czego jesteśmy świadkami w Krakowie. Powstanie kolei aglomeracyjnej, z pieniędzy unijnych, rozwiąże znaczną część naszych problemów komunikacyjnych. To dzięki unijnym pieniądzom rozwiązujemy nasze problemy ekologiczne. Powstają oczyszczalnie ścieków i tworzymy nowoczesną gospodarkę odpadami. W Krakowie ponad 99 proc. ścieków jest oczyszczanych w Płaszowie i Kujawach, przy zachowaniu dalszego potencjału tych oczyszczalni. Spełniające wymogi europejskie wysypisko Barycz wraz z sortowniami odpadów, kompostownią i wytwórnią biogazu to wzór dla innych miast Polski. Zakład Termicznego Przetwarzania Odpadów domknął system gospodarowania odpadami w Krakowie. To wszystko powstało dzięki znacznym funduszom pozyskanym z Unii Europejskiej.
Polityka obecnych władz Polski zmierza do wystąpienia Polski z Unii Europejskiej. Potwierdza to wypowiedź wicepremiera rządu Jarosława Gowina, który wprost powiedział, że jeśli nawet Europejski Trybunał wyda dla Polski niekorzystne orzeczenia, to nie trzeba ich respektować. To jest już prosta droga do Polexitu, czyli wystąpienia naszego kraju z UE w sytuacji, gdy większość Polaków chce funkcjonować nadal w Unii Europejskiej. I to nie wyimaginowanej wspólnocie, ale bardzo realnej, dzięki której nie tylko finansujemy rozwój naszej Ojczyzny, ale której pieniądze docierają bezpośrednio do rąk jej Obywateli jak np. rolników w ramach dopłat.
My w Nowej Hucie też korzystamy z pieniędzy Unii Europejskiej i chciałbym, aby to nadal było możliwe…
SŁAWOMIR PIETRZYK