[2018.08.31] Z³owiæ sandacza
Dodane przez Administrator dnia 01/09/2018 11:55:18
Zbli¿a siê najlepszy czas na po³ów sandacza. Ze statystyk wynika, ¿e najwiêcej medalowych sandaczy z³owiono jesieni±. Drug±, po jesieni, korzystn± dla wêdkarzy poluj±cych na tê rybê por± roku jest lato. Najmniej za¶ du¿ych sandaczy z³owiono w okresie wiosennym i zimowym.
A sandacze s± bardzo cennym trofeum. Po pierwsze dlatego, ¿e dorastaj± do sporych rozmiarów. Sandacz mo¿e osi±gn±æ 120 centymetrów d³ugo¶ci i wagê od 8 do 16 kilogramów. Polski rekord w po³owie tej ryby na wêdkê nale¿y do krakowskiego wêdkarza Wac³awa Biegana. Swoj± rekordow± rybê z³owi³ on w 1980 roku w Nidzie na ma³±, trzycentymetrow± ¿yw± ¿abkê „uzbrojon±” w ¶redniej wielko¶ci haczyk. Jego sandacz mierzy³ 109 centymetrów i wa¿y³ 15,6 kg.
Po drugie, sandacze cenione s± równie¿ za swoje wyj±tkowo smaczne miêso. Kolejnym walorem tej ryby jest to, ¿e posiada ona stosunkowo niewiele o¶ci. Pojedyncze o¶ci znajduj± siê tylko w miê¶niach grzbietowych na odcinku od g³owy do koñca pierwszej p³etwy grzbietowej. A przez fakt, ¿e sandacz ro¶nie szybciej ni¿ inne ryby, staje siê ryb± bardzo cenn± gospodarczo, hodowan± przez wielu w³a¶cicieli gospodarstw rybackich.
W ¶rodowisku naturalnym sandacze od¿ywiaj± siê g³ównie innymi rybami. Gdy osi±gn± d³ugo¶æ cia³a oko³o 5 centymetrów zaczynaj± polowaæ na inne niewielkie rybki – nie d³u¿sze jednak ni¿ po³owa d³ugo¶ci cia³a sandaczyka. S± to g³ównie ma³e stynki i ukleje, a tak¿e niewielkie jazgarzyki i okonki. Sandaczom zdarzaj± siê nawet akty kanibalizmu – potrafi± prze³kn±æ mniejsze osobniki w³asnego gatunku. Pokarmem doros³ego sandacza staj± siê p³ocie, jazgarze i drobne okonie. A gdy sandacze osi±gn± oko³o 35 centymetrów d³ugo¶ci, zdarza siê, ¿e ich ofiarami padaj± nawet niewielkie leszcze i karpie.
Jakie wniosek dla wêdkarzy p³ynie z upodobañ kulinarnych sandaczy? Ano taki, ¿e najbardziej odpowiedni± przynêt± na tê rybê bêd± albo ¿ywczyki, albo martwa rybka lub filety z ryby (sandacze maj± bardzo czu³y wêch i potrafi± takiego fileta wyczuæ z daleka). Myli³by siê jednak ten, kto by s±dzi³, ¿e sandacz we¼mie tylko na wspomniane przed chwil± przynêty albo na spinning (gdzie blacha imituje ¿yw± rybkê). Otó¿ w grudniowych „Wiadomo¶ciach Wêdkarskich” z 1984 roku znalaz³em informacjê na temat przynêt na jakie z³owiono medalowe okazy sandaczy. Tak, jak mo¿na siê by³o spodziewaæ, najwiêcej okazów (20 sztuk ) z³owiono na ¿ywca, przewa¿nie na ma³± uklejkê. Spinningi¶ci na b³ystkê wahad³ow± wyci±gnêli 17 sandaczy. Kolejne miejsce w tym zestawieniu zajê³a martwa rybka (6 sztuk). Na b³ystkê obrotow± z³owiono 4 medalowe sztuki. Nie znaczy to jednak, ¿e sandacza mo¿na z³owiæ wy³±cznie na wspomniane rybne przynêty. Dwa medalowe sandacze z³owiono na rosówki, a jednego na ma³± ¿abkê (by³ to wspomniany wcze¶niej przeze mnie rekordowy sandacz z Nidy). Zdarzy³y siê tak¿e dwa niecodzienne przypadki. Jeden medalowy sandacz skusi³ siê na b³ystkê z niewielkiego paska o³owiu, wygiêtego w ³uk i pomalowanego w srebrno-bia³y wzorek, a drugi – pomimo niewielkiego prze³yku - po³akomi³ siê na… karpia.
W tych niecodziennych przypadkach jest co¶ na rzeczy, poniewa¿ i mój kolega Leszek, z którym czêsto wyje¿d¿am na ryby, przed kilkunastu laty wyci±gn±³ z zalewu w Zes³awicach niez³ego sandacza. Ryba, mierz±ca prawie 80 centymetrów, wziê³a na pêczek czerwonych robaków podpartych ziarnem ¿ó³tej kukurydzy.
Jakub Kleñ