[2018.08.17] Pawilon na działce wspólnoty
Dodane przez Administrator dnia 20/08/2018 20:03:01
Wspólnota lokalowa podjęła uchwałę, że pozwoli osobie spoza wspólnoty na wybudowanie pawilonu usługowego na działce wspólnoty w zamian za to, że inwestor wpłaci na fundusz remontowy pewną kwotę. Jak to zrobić, żeby było zgodnie z prawem?

Aby na działce gruntu wchodzącej w skład nieruchomości wspólnej został wybudowany nowy obiekt, zgodę na to muszą wyrazić członkowie wspólnoty mieszkaniowej. Zgoda ta, zgodnie z wymogami ustawy o własności lokali (art. 22 ust. 2 oraz ust. 3 p. 4 i p. 5), wyrażana jest w formie uchwał obejmujących: * zmianę przeznaczenia części nieruchomości wspólnej, * udzielenie zgody na nadbudowę lub przebudowę nieruchomości wspólnej, na ustanowienie odrębnej własności lokalu powstałego w następstwie nadbudowy lub przebudowy i rozporządzenie tym lokalem oraz na zmianę wysokości udziałów w następstwie powstania odrębnej własności lokalu nadbudowanego lub przebudowanego.
Jeżeli na działce gruntu, w granicach jednej nieruchomości, wybudowany zostanie obiekt zawierający jeden (lub więcej nowych lokali), to właściciel tego lokalu stanie się automatycznie współwłaścicielem nieruchomości wspólnej, w tym działki gruntu, a także innych elementów nieruchomości wspólnej - klatek schodowych, pomieszczeń w nieruchomości wspólnej, ścian konstrukcyjnych, dachu, pionów instalacyjnych i innych. Zgodność zapisów w dokumentach, w szczególności w księdze wieczystej ze stanem faktycznym zapewniana jest dzięki podjęciu uchwały o wyrażeniu zgody na zmianę udziałów w nieruchomości wspólnej. W przypadku, gdy na działce gruntu należącej do wspólnoty mieszkaniowej zostanie zbudowany budynek jednolokalowy - pawilon handlowy, powstaje nietypowa, specyficzna sytuacja, w której elementy budynku wielorodzinnego wchodzą w skład nieruchomości wspólnej, zaś same elementy budynku jednorodzinnego - nie. Zgodnie bowiem z art. 3 ust. 2 ustawy o własności lokali: nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali (co należy rozumieć jako części budynku i urządzenia, które nie służą do wyłącznego użytku pojedynczych właścicieli lokali). Zatem każdy z właścicieli lokali, także właściciel lokalu w odrębnym budynku jednolokalowym, zobowiązany jest do współfinansowania nieruchomości wspólnej, a więc części wspólnych w budynku wielolokalowym, służących więcej niż jednemu właścicielowi lokali. Natomiast właściciele lokali w budynku wielolokalowym nie są zobowiązani do współfinansowania budynku jednolokalowego, bowiem wszystkie jego części służą do użytku tylko jednego właściciela.
(sp)