[2018.08.10] Wyborcze przymiarki
Dodane przez Administrator dnia 12/08/2018 09:32:44
W październikowych wyborach samorządowych najważniejsza bitwa rozegra się o sejmiki wojewódzkie i o prezydentury miast. W Krakowie sprawa jest jasna: po stronie Prawa i Sprawiedliwości kandyduje Małgorzata Wassermann, adwokat, poseł na Sejm RP, przewodnicząca sejmowej komisji do spraw afery Amber Gold. Po przeciwnej stronie prezydent Jacek Majchrowski, zabiega o piątą kadencję, ciągnąc za sobą partyjny ogon skompromitowanej Platformy, zanikającej Nowoczesnej, pazernego PSL i praktycznie nieistniejącego już SLD. Czy Kukiz, który wciąż ma nadzieję, że przygarną go partie opozycji (jego posłowie zwykle głosują tak jak PO i Nowoczesna), dołączy do tej karawany?
Opozycyjne listy do sejmików wciąż jeszcze pozostają zagadką. Platforma toczy wewnętrzne spory i kłóci się z Nowoczesną. Czy polityczne słabizny lewicy będą w stanie wystawić własne listy? Czy PSL dotrwa do jesiennych wyborów? Nie wiadomo.
Prawo i Sprawiedliwość zatwierdziło już własnych kandydatów. Z okręgu krakowskiego listę sejmikową otworzą prof. Jan Duda, obecny radny sejmiku i ojciec Prezydenta Andrzeja Dudy; Wojciech Grzeszek, także radny sejmiku i szef małopolskiej „Solidarności”; Tomasz Urynowicz, radny miejski, który z Platformy przeszedł do Porozumienia i dziś reprezentuję środowisko Jarosława Gowina. Na krakowskiej liście znajdzie się także Marian Banaś, szef Krajowej Administracji Skarbowej i autor sukcesu w ściąganiu podatku VAT.
W okręgu, na który składają się powiaty krakowski, miechowski, proszowicki i wielicki, listę otwiera Rafał Bochenek, rzecznik rządu w okresie premierostwa Beaty Szydło. Na drugim miejscu kandyduje Łukasz Smółka, obecny radny sejmiku, szef gabinetu politycznego ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, na trzecim Mirosław Dróżdż, również radny sejmiku, dyrektor szpitala w Miechowie. W tym okręgu o mandat radnego zawalczy również Bogdan Pęk, były senator i działacz organizacji rolniczych. W wyborach do Sejmiku Województwa Małopolskiego, oprócz okręgów w Krakowie i powiecie krakowskim, wezmą też udział okręgi tarnowski (Tarnów, Bochnia, Brzesko i Dąbrowa Tarnowska), olkuski (Olkusz, Chrzanów i Oświęcim), nowosądecki (Nowy Sącz, Gorlice i Limanowa).
Warto przypomnieć, ze decyzją Komitetu Politycznego PiS możliwości kandydowania na radnych zostali pozbawieni prezesi, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek skarbu państwa i spółek komunalnych. Te osoby powinny skupić się na swoich obowiązkach, związanych z funkcjonowaniem gospodarki. Za wcześnie jeszcze na ogłoszenie kandydatów Prawa i Sprawiedliwości do Rady Miasta Krakowa, ale jest raczej pewne, że znajdzie się na niej większość obecnych radnych PiS, w tym Michał Drewnicki, Krzysztof Durek, Jan Franczyk (redaktor naczelny „Głosu – Tygodnika Nowohuckiego”), Adam Grelecki, Bolesław Kosior czy Edward Porębski. Listę uzupełnią także nowi kandydaci, w tym panie, które zapewnią zgodność z obowiązującym parytetem kobiet na wszystkich listach wyborczych. Prawdopodobnie 14 lub 16 sierpnia premier oficjalnie ogłosi datę wyborów i od tego dnia rozpocznie się właściwa kampania wyborcza.
Ryszard Terlecki