[2018.04.05] Kwietniowe kr±pie
Dodane przez Administrator dnia 05/04/2018 19:20:33
Kr±pie ³owione s± od wiosny do jesieni, chocia¿ najwiêcej ³owi siê ich w okresie letnim – od lipca do po³owy wrze¶nia. Kr±p (Blicca bjoerkna) to ryba bardzo podobna do leszcza i czêsto z nim mylona. A odró¿nienie obu gatunków jest istotne o tyle, ¿e leszcz ma wymiar ochronny (25 centymetrów), a kr±p nie. Kto niewymiarowe leszcze bierze za kr±pie mo¿e mieæ nad wod± k³opoty, o ile bêdzie mia³ nag³e i niespodziewane spotkanie ze stra¿nikiem ze Stra¿y Rybackiej.
Jest kilka cech pozwalaj±cych odró¿niæ obie ryby. Nie bêdê siê wdawa³ w szczegó³y (jak np. w liczbê promieni p³etwy odbytowej) ale przypomnê ró¿nice najbardziej rzucaj±ce siê w oczy: ma³y leszcz ma p³etwy szare a kr±p jasnokremowe, ró¿owawe, a niekiedy pomarañczowe lub nawet czerwonawe; leszcz pokryty jest charakterystyczn±, grub± warstw±, klej±cego siê do d³oni, mlecznego ¶luzu, ¶luz kr±pia podobny jest natomiast do ¶luzu p³oci lub okonia; leszcze maj± typowy dla siebie, skierowany wyra¼nie w dó³, wysuwany w formie ryjka otwór gêbowy, a kr±p gêbê ma skierowan± tylko lekko w dó³, nie posiada natomiast typowego leszczowego ryjka. My¶lê, ¿e te ró¿nice wystarcz±, by nie pomyliæ obu gatunków.
Kr±pie rosn± do¶æ powoli. Najczê¶ciej spotykamy ryby d³ugo¶ci dwudziestu, trzydziestu centymetrów. Chocia¿ zdarzaj± siê okazy czterdziestoparocentymetrowe, które osi±gaj± wagê powy¿ej kilograma. Ale takie kr±pie to prawdziwe okazy. Spotkaæ je mo¿na najczê¶ciej w nurtowych odcinkach du¿ych rzek (sporo du¿ych kr±pi ¿yje na przyk³ad w Wi¶le). Kr±pie generalnie zamieszkuj± du¿e i ¶rednie rzeki, spotyka siê je w starorzeczach, w kana³ach i rzekach miêdzy jeziorami, w zbiornikach zaporowych i w jeziorach. Nie ma ich za to prawie wcale w rzekach podgórskich, w niewielkich rzeczkach czy w do³ach potorfowych.
Kr±pie s± niemal wszystko¿erne, ale g³ównym sk³adnikiem ich diety pozostaje zooplankton i larwy owadów: ochotek i chru¶cików, a tak¿e drobne skorupiaki: o¶liczki i kie³¿e. Du¿e kr±pie, podobnie jak p³ocie, chêtnie posilaj± siê tak¿e ma³¿ami, zw³aszcza racicznicami.
Wspomina³em, ¿e ³atwo pomyliæ kr±pia z leszczem. Ale kr±pie s± podobne do leszczy nie tylko z wygl±du. Maj± te¿ podobne zwyczaje. To dlatego miejsca, w których ³owimy leszcze, z regu³y s± równie¿ dobrymi ³owiskami kr±pi. Wiêcej, kr±pie p³ywaj± czêsto w jednym stadzie wspólnie z leszczami – rzecz jasna, zarówno kr±pie jak i leszcze z takiego stada maj± podobn± wielko¶æ.
Oba gatunki ró¿ni± siê za to sposobem ¿erowania. Leszcze ¿eruj± z dna. Preferuj± przynêtê le¿±c± nieruchomo lub bardzo wolno siê przesuwaj±c±. Kr±pie wol± przynêty przemieszczaj±ce siê, zarówno tocz±ce siê po dnie, jak i p³yn±ce tu¿ nad nim. Pod tym wzglêdem kr±pie bardziej przypominaj± p³ocie ni¿ leszcze. I, co ciekawe, z p³ociami tak¿e tworz± czasami wspólne stada. To dlatego do¶æ dobr± metod± ³owienia kr±pi w rzecze jest przep³ywanka z przytrzymaniem. Taki zarzucony zestaw powinien p³yn±æ z pr±dem i byæ na odcinku sp³ywu wielokrotnie krótko przytrzymywany, by przynêta co chwilê odrywa³a siê od dna. Pobudzimy tym kr±pia do brania.
Jakub Kleñ