[2018.03.09] Rosyjskie pogró¿ki
Dodane przez Administrator dnia 09/03/2018 10:30:02
W zesz³ym tygodniu Putin wyst±pi³ z tradycyjnym orêdziem przed po³±czonymi izbami parlamentu Rosji, co mia³o szczególne znaczenie wobec zbli¿aj±cych siê wyborów prezydenckich, wyznaczonych na 18 marca. W czê¶ci po¶wiêconej polityce gospodarczej i spo³ecznej przemówienie nie odbiega³o od wyg³aszanych w poprzednich latach. Wiele tam by³o o poprawie warunków ¿ycia mieszkañców Rosji, o wzro¶cie dochodów obywateli (czwarty rok z rzêdu te dochody spadaj±), o tworzeniu nowych o¶rodków medycznych w mniejszych miastach (w ostatnich latach wiele z nich zamkniêto, co Putin t³umaczy³ nadgorliwo¶ci± urzêdników), o rozwi±zaniu problemu mieszkaniowego i u³atwieniu dostêpu do kredytów hipotecznych (brak mieszkañ w Rosji staje siê coraz bardziej odczuwalny), o budowie i modernizacji dróg (wci±¿ s± fatalne), o polityce „prze³omowego rozwoju”, która ma nast±piæ w najbli¿szych latach. Mankamentem tych zapowiedzi by³ brak wyja¶nienia, sk±d na to Rosja we¼mie pieni±dze oraz dlaczego w bud¿ecie pañstwa przyjêto ograniczenie wydatków na politykê spo³eczn±, s³u¿bê zdrowia i edukacjê.
Druga czê¶æ wyst±pienia, ozdobiona po raz pierwszy wy¶wietlanymi krótkimi filmami i slajdami, dotyczy³a rozbudowy rosyjskiej potêgi militarnej, w tym zw³aszcza nowych systemów broni nuklearnej. Putin prezentowa³ imponuj±cy wykaz nowych broni, w tym ciê¿k±, miêdzykontynentaln± rakietê balistyczn± z g³owicami atomowymi, rakietê manewruj±c± o napêdzie atomowym, bezpilotow±, hiperd¿wiêkow± i miêdzykontynentaln± rakietê-torpedê, podobn± rakietê ¶redniego zasiêgu, dzia³a laserowe itp. Co znacz±ce, na prezentowanych obrazkach rakiety oblatywa³y ziemiê, omija³y systemy obrony przeciwrakietowej i trafia³y w Stany Zjednoczone. ¯aden z tych wynalazków nie jest jeszcze gotowy, niektóre z nich podobno s± w fazie prac badawczych lub konstruktorskich.
Czemu mia³ s³u¿yæ pokaz planów budowy nowych broni? Putin zapewne liczy, ze w ten sposób przestraszy niektórych polityków na Zachodzie i zmusi ich do bardziej ustêpliwego postêpowania wobec Rosji. Pomys³ uruchomienia nowego wy¶cigu zbrojeñ jest jednak o tyle ma³o realny, ¿e Ameryka wyprzedza Rosjê pod ka¿dym wzglêdem, tak¿e w mo¿liwo¶ci zapewnienia sobie broni, które bêd± skuteczn± odpowiedzi± na rosyjskie wynalazki. Ju¿ raz Rosja (wówczas Zwi±zek Sowiecki) przegra³a wy¶cig zbrojeñ, a cen± tego by³ rozpad imperium i gospodarcze za³amanie. Chocia¿ Stany Zjednoczone ostro odpowiedzia³y na przemówienie Putina, to w amerykañskich komentarzach przewa¿a raczej irytacja ni¿ przestrach. No chyba, ¿e po Trumpie prezydentem zostanie kto¶, kto uzna, ¿e amerykañska potêga nie jest ju¿ Amerykanom potrzebna.
Zapowiedzi Putina adresowane by³y raczej do w³asnego spo³eczeñstwa. Przez wiele lat Kreml obiecywa³ Rosjanom dostatek i rozwój, teraz jednak, gdy spad³y ceny ropy, proponuje po raz kolejny wiarê w militarn± potêgê kraju. „Có¿, ¿e jeste¶my biedni, skoro ca³y ¶wiat siê nas boi” – mawiano w Rosji za sowieckich czasów. Teraz Putin obiecuje co¶ podobnego. Wiadomo, ¿e nie ma pieniêdzy na poprawê warunków ¿ycia, ale za to mo¿na byæ dumnym z ojczyzny, która potrafi zaanektowaæ wschodnie tereny Ukrainy i okupowaæ Krym. Nadzieja na budowê militarnej potêgi ma sk³oniæ Rosjan, aby poszli do wyborów. W sytuacji, gdy Putin nie ma konkurenta, jedyne znaczenie ma frekwencja wyborcza. Dok³adnie tak samo by³o za czasów komuny.
Ryszard Terlecki