[2017.12.29] To był dobry rok
Dodane przez Administrator dnia 29/12/2017 18:45:32
To był dobry rok dla Polski. Dane dotyczące wzrostu PKB za trzeci kwartał mijającego roku, usytuowały polską gospodarkę w czołówce krajów Unii Europejskiej, o najwyższym poziomie wzrostu. Z kolei dane dotyczące gospodarki za październik i listopad wskazują, że wzrost PKB za czwarty kwartał może być jeszcze wyższy niż ten w kwartale trzecim, a to z kolei najprawdopodobniej spowoduje, że wzrost gospodarczy w całym roku zdecydowanie przekroczy 4% (w ustawie budżetowej przewidywano, że wyniesie on tylko 3,6% PKB).
Efekty tego wzrostu przekładały i przekładają się na zawartość portfeli zwykłych Polaków. To z kolei znajduje odbicie w sondażach, które – pomimo zmasowanej krytyki tzw. totalnej opozycji – wskazują na poparcie ogromnej rzeszy wyborców dla Prawa i Sprawiedliwości.
Wszystko wskazuje na to, że również nadchodzący, 2018 rok, będzie dobry dla naszej gospodarki. Ekonomiści Morgan Stanley w swoich przewidywaniach dotyczących rozwoju polskiej gospodarki podnieśli prognozę wzrostu PKB w roku przyszłym z 3,4% do 4,4%.
To powinno cieszyć. Niezależnie od naszych sympatii politycznych.
Jan L. FRANCZYK