[2017.11.17] TO ¦WIÊTO POWINNO £¡CZYÆ
Dodane przez Administrator dnia 17/11/2017 21:34:25
W ub. tygodniu obchodzili¶my 99. rocznicê odzyskania przez Polskê niepodleg³o¶ci, która zarazem inauguruje rok przygotowañ do ¶wiêtowania okr±g³ej rocznicy 100-lecia. Powrót naszej Ojczyzny po 123 latach niewoli to bardzo wa¿ne wydarzenie. Kilka pokoleñ Polaków marzy³o aby znów ¿yæ w niepodleg³ym kraju. Podejmowane próby wybicia siê na wolno¶æ po trzecim rozbiorze w 1795 roku skoñczy³y siê fiaskiem. Sojusz z Napoleonem przyniós³ chwilowe sukcesy w postaci stworzenia Ksiêstwa Warszawskiego. Jednak ten wojownik Europy wykorzysta³ nas dla swoich interesów i po swojej klêsce pogrzeba³ szanse tych, co na niego liczyli. Rosja próbowa³a nam daæ namiastkê suwerenno¶ci tworz±c Królestwo Polskie pod ber³em Romanowów. Zbuntowane przeciw carskiej przemocy wojsko polskie ponios³o klêskê w Powstaniu Listopadowym. Nast±pi³a Wielka Emigracja, która ogo³oci³a kraj z patriotycznie nastawionych obywateli. Mimo Wiosny Ludów w po³owie XIX wieku w Europie musieli¶my czekaæ do roku 1861 na Powstanie Styczniowe. Mimo jego poparcia przez niektóre kraje Europy, sami zostali¶my zmuszeni do walki z przewa¿aj±cymi si³ami carskiej armii. Wewnêtrzne podzia³y tak¿e os³abi³y ten patriotyczny zryw narodowy, który zakoñczy³ siê klêsk± i represjami rosyjskimi z zsy³kami na Sybir na czele.
Dopiero I wojna ¶wiatowa i przegrane naszych zaborców stworzy³y nam szanse odrodzenia Polski, przy zaanga¿owaniu patriotów polskich wywodz±cych siê z ró¿nych ¶rodowisk politycznych. I tutaj trzeba zarówno pamiêtaæ o Józefie Pi³sudskim wywodz±cym siê z Polskiej Partii Socjalistycznej, jak i Romanie Dmowskim przywódcy narodowej demokracji, ale tak¿e dzia³aczach ludowych jak Wincenty Witos. Wielu ¶wiat³ych Polaków przyczyni³o siê od odrodzenia niepodleg³ej Ojczyzny i nale¿y im siê pamiêæ i szacunek. Trzeba o tym g³o¶no mówiæ i przypominaæ, a tak¿e w sposób godny ¶wiêtowaæ.
Zaczynam jednak mieæ w±tpliwo¶ci, czy Marsz Narodowy, tak lansowany przez obecne w³adze, jest takim najlepszym sposobem ¶wiêtowania rocznicy niepodleg³o¶ci. Zbyt du¿o w nim akcentów dziel±cych Polaków, a to ¶wiêto powinno nas ³±czyæ.
Mo¿na lekcewa¿yæ i nie dostrzegaæ g³oszonych na tym marszu hase³ rasistowskich i nazistowskich w stylu „Bia³a si³a, bia³a rasa”, „Ku Klux Klan”, „odsun±æ od w³adzy ¿ydostwo”, czy prezentowaæ ksenofobiê i islamofobiê. Mo¿na nie zauwa¿aæ sztandarów z celtyckim krzy¿em i falang± oraz r±k podnoszonych w znanym hitlerowskim ge¶cie przy okrzykach „Sieg heil”, ¿eby nie by³o w±tpliwo¶ci, ¿e nie jest to rzymskie pozdrowienie. Nie da siê ukryæ, ¿e na ten marsz przyjechali zaproszeni przez organizatorów marszu specyficzni go¶cie, czyli przedstawiciele miêdzynarodówki faszystowskiej z W³och, Hiszpanii, Wêgier i S³owacji na czele z neofaszyst± Roberto Fiore przywódc± organizacji Forza Nuova z W³och.
Jest w tym wszystkim jaka¶ nadzieja, która wyp³ywa z wypowiedzi g³owy naszego pañstwa. „Nie ma w naszym kraju miejsca ani zgody na chorobliwy nacjonalizm ani ksenofobiê, nie ma miejsca na antysemityzm. Taka postawa oznacza wykluczenie z naszego spo³eczeñstwa. My, Polacy, doskonale wiemy, co to znaczy nazizm” - powiedzia³ prezydent RP Andrzej Duda, komentuj±c sobotni Marsz Niepodleg³o¶ci.
Mam nadziejê, ¿e obchody 100-lecia odzyskania niepodleg³o¶ci w przysz³ym roku bêd± obchodzone godnie przez ca³y naród i wszystkich Polaków we wzajemnym poszanowaniu, bez wzglêdu na pogl±dy. To ¶wiêto powinno nas ³±czyæ, a nie dzieliæ.
S£AWOMIR PIETRZYK