[2017.10.27] A może na miętusa?
Dodane przez Administrator dnia 31/10/2017 18:29:56
Miętus to jedyny przedstawiciel rodziny dorszowatych, który żyje w wodach słodkich. Ryba ta preferuje czyste rzeki z wartkim nurtem i żwirowatym dnem. Dlatego przed laty spotkać go można było bardzo często w Dunajcu poniżej zapory w Czchowie jak i w przepływającej koło Brzeska Uszwicy. Miętusa spotkać można także w zbiornikach zaporowych oraz głębokich jeziorach, jak Hańcza, gdzie ukrywa się przy dnie oraz w miejscach, do których nie dociera światło dzienne.
Zbliżający się listopad to dobry czas dla tych, którzy marzą o złowieniu miętusa. Noce robią się już wyraźnie chłodne (miętus lubi chłód), a najlepsze efekty w połowie miętusów uzyskujemy łowiąc właśnie wieczorem i w nocy. Wędkarze znają określenie „miętusowa pogoda”. Tak, tak. Miętusowa pogoda, to parszywa pogoda. Jeśli zacina deszcz ze śniegiem, to ponoć najlepiej. Naprawdę trzeba mieć zdrowie i kochać wędkowanie, by w taką pogodę wyruszać nad wodę.
Oczywiście, gdy planujemy miętusową zasiadkę, to nad wodą powinniśmy zjawić się odpowiednio wcześniej, za dnia. Po to, by dobrze przygotować obozowisko. Bo nie ma nic gorszego jak nerwowe poszukiwanie różnych akcesoriów w ciemnościach (nawet jeśli posiadamy latarkę). Dzienne światło pozwoli nam także przygotować ognisko, które w chłodną noc wyraźnie poprawia wędkarskie samopoczucie. A dobrze rozpalonego ogniska nie ugasi nam ani siąpiąca mżawka ani padający z nieba pierwszy tegoroczny śnieg.
Miętusy łowimy albo na grunt albo na spławik. I jedna i druga metoda, w zależności od charakteru łowiska, dobrze się sprawdza, a dostępne dzisiaj powszechnie świetliki pozwalają obserwować po zmroku zarówno sygnalizacyjną bombkę jak i spławik. Typowy zestaw gruntowy, to wędzisko do 4 metrów długości, płaski ciężarek, żyłka główna 0,25 mm, haczyk numer 8. Zestaw spławikowy jest bardzo podobny do gruntowego.
W charakterze przynęty stosujemy wyłącznie przynęty zwierzęce: pęczki czerwonych robaków, rosówki, martwe rybi i żywczyki. Wynika to z tego, że miętusy preferują dietę mięsną. Młode odżywiają się robakami, larwami owadów, skorupiakami, drobnymi ślimakami i mięczaki. Pokarmem starszych miętusów są ryby - jazgarz, kiełb, płoć i raki. Miętusy uwielbiają również ikrę – i właśnie ta miętusowa słabość do ikry była powodem tępienia tej ryby przez dziesięciolecia zarówno przez rybaków jak i wędkarzy.
Szykując miętusowy sprzęt warto przygotować wcześniej kilka przyponów do wymiany. Miętus łyka przynętę dość głęboko i gdy go już wyciągniemy, najprościej jest po prostu przypon odciąć.
Miętusowcy powinni się spieszyć. Na upolowanie tej ryby mają czas tylko do końca listopada. Później dla miętusów zaczyna się czas ochronny, który potrwa do końca lutego.
Jakub Kleń