[2017.06.12] Zawiedziona opozycja
Dodane przez Administrator dnia 12/06/2017 15:39:47
Nie sprawdzi³y siê nadzieje opozycji, która sama siebie nazywa totaln±, a w oczach obywateli zas³uguje raczej na miano g³upkowatej. Prawie dwa lata donoszenia w Europie na w³asne pañstwo, szkalowania jego rz±du i prezydenta, k³amliwych sugestii s±czonych zachodnim mediom – to wszystko okaza³o siê nieskuteczne i nieprzekonywuj±ce. Owszem, kilku europejskich mêdrków, ulokowanych na lukratywnych posadach, usi³owa³o wykorzystaæ donosy Schetyny i Petru dla ratowania swojej pozycji w obliczu kryzysu Unii Europejskiej, ale wiêkszo¶æ ¶wiatowej opinii publicznej nie da³a siê zwie¶æ lamentom Michnika i Lisa. Podczas g³osowania w ONZ nad kandydatami do Rady Bezpieczeñstwa, Polska otrzyma³a 190 g³osów na 192 pañstwa, decyduj±ce o tym wyborze (dwa pañstwa wstrzyma³y siê od g³osu). Opozycyjni pajace, wystêpuj±cy z transparentami 27:0 w zwi±zku z ponownym wyborem Tuska na przewodnicz±cego Rady Europejskiej, dostali teraz zimny prysznic. Wprawdzie ONZ w dzisiejszych czasach nie odgrywa ju¿ tej roli, co jeszcze pó³ wieku temu, ale uczestnictwo w Radzie Bezpieczeñstwa daje mo¿liwo¶æ prowadzenia aktywnej polityki na forum tej organizacji, nie mówi±c ju¿ o promocji i presti¿u. Polska bêdzie mia³a mo¿liwo¶æ organizowania debat na forum ONZ, bêdzie te¿ reprezentowaæ wszystkie kraje Europy ¦rodkowo-Wschodniej.
To dobra wiadomo¶æ, zw³aszcza, ¿e zbiega siê z seri± sukcesów polskiej gospodarki. Widaæ to tak¿e po ilo¶ci zagranicznych inwestycji w Polsce, czêsto maj±cych du¿e znaczenie dla poszczególnych regionów. W zesz³ym roku takich inwestycji by³o 256, a wiêc o 21 procent wiêcej ni¿ rok wcze¶niej. Oblicza siê, ¿e w ramach tych inwestycji powstanie co najmniej 22 tysi±ce nowych miejsc pracy, co bêdzie oznacza³o wzrost o 12 procent (drugie miejsce w Europie). Mo¿na teraz wy¶miaæ proroków ekonomicznej katastrofy, w rodzaju Balcerowicza, którzy jeszcze niedawno zapowiadali za³amanie gospodarki i g³êboki kryzys.
Polska powraca jako powa¿ny podmiot polityki miêdzynarodowej i ¶wiadczy o tym wiele udanych inicjatyw. Kilka tygodni temu odby³ siê w Warszawie szczyt parlamentów Europy ¦rodkowo-Wschodniej, w którym uczestniczy³o 25 pañstw z naszego regionu. Za miesi±c we Wroc³awiu spotkaj± siê prezydenci 11 pañstw tzw. Trójmorza (Ba³tyk, Morze Czarne, Adriatyk), odbywaj± siê tak¿e liczne spotkania dwustronne, takie jak planowane w przysz³ym tygodniu spotkanie prezydiów Sejmu i niemieckiego Bundestagu. Regularnie spotykaj± siê szefowie rz±dów, przewodnicz±cy parlamentów i prezydenci Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Wêgry, S³owacja i Czechy), a w opinii np. Chin, Polska uchodzi za jednego z najpowa¿niejszych partnerów w Europie. Polski projekt autostrady pó³noc-po³udnie, ³±cz±cej kraje ba³tyckie z Turcj±, biegn±cej przez nasze wschodnie województwa, wymieniany jest jako prze³omowy dla rozwoju naszej czê¶ci kontynentu. W przeci±gu nieca³ych dwóch lat Polska uzyska³a wiêcej, ni¿ przez osiem lat rz±dów Platformy i PSL, których jedynym „sukcesem” by³ eksport Tuska do Brukseli.
Polska polityka zagraniczna koncentruje siê na bezpieczeñstwie, przede wszystkim na walce z plag± terrorystów. Miejsce w Radzie Bezpieczeñstwa w ONZ pozwoli i ten problem postawiæ jako najpilniejszy do rozwi±zania. Dla dobra nie tylko naszego, ale i ca³ej Europy.
Ryszard Terlecki