[2017.03.31] I do przodu
Dodane przez Administrator dnia 31/03/2017 18:16:59
Wbrew krakaniom Nowoczesnej i Platformy Obywatelskiej polska gospodarka rozwija się, a w polityce międzynarodowej nasz kraj odzyskuje podmiotowość. W ostatnim czasie Polska wraz z zaprzyjaźnionymi państwami Grupy Wyszehradzkiej skutecznie zablokowała pomysł (m.in. niemiecki) budowania Unii Europejskiej „dwóch prędkości”, który – gdyby wszedł w życie – oznaczałaby powstanie nowej (przede wszystkim gospodarczej) żelaznej kurtyny w Europie.
Na naszym, polskim podwórku, też dzieje się nieźle. Stopa bezrobocia zarejestrowanego na koniec lutego 2017 r. wyniosła 8,5%, czyli spadła o 0,1 pkt proc. wobec danych za styczeń br. (tak podał Główny Urząd Statystyczny). W tegorocznej ustawie budżetowej rząd zapisał, że stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec 2017 r. wyniesie 8%. I wygląda na to, że wynik taki uda się osiągnąć. A być może będzie na nawet jeszcze lepszy.
Z kolei, jak wyniku z raportu międzynarodowej firmy doradczej PricewaterhouseCoopers, Polska ma największe szanse, aby być najszybciej rozwijającą się gospodarką w Europie. Zdaniem autorów tego raportu Polska i Kolumbia to dwa kraje, które mają największy potencjał, by do 2050 r. odnotować najszybszy wzrost gospodarczy w swoich regionach – odpowiednio w Unii Europejskiej i Ameryce Łacińskiej (wśród krajów europejskich spoza Unii także Turcja odnotuje szybki wzrost gospodarczy). Wynika to z metodologii uwzględniającej demografię, edukację, postęp technologiczny i poziom inwestycji. Jako słabość naszego kraju autorzy raportu wskazują problemy demograficzne, ale coraz bardziej widoczne skutki programu 500 plus dają nadzieję, że i w tym zakresie sytuacja zmieni się na naszą korzyść.
Jan L. FRANCZYK