[2016.08.08] Na sierpniowe brzany (2)
Dodane przez Administrator dnia 08/08/2016 19:16:01
Gdzie szukać brzany? Często ich obecność wskaże nam bardzo charakterystyczne spławianie się tej ryby, z widowiskowym wręcz pokazaniem się całej brzany nad wodą. Brzany lubią kamieniste dno rzeki – usłane żwirem i ławicami otoczaków (a taką właśnie charakterystykę ma mój ulubiony Dunajec). Ale brzany zadowalają się również obecnością zbitych iłów i gliny, które w czystych rzekach pełne są ryjących jętek – wielkiego przysmaku brzan. W godzinach pogłębiającego się wieczornego mroku i przed samym świtem szukamy brzan w przyległych do brzegu urwanych zboczach, za cyplami z iłu i brył, w zacisznych ale za to głębokich wnękach brzegowych o twardym dnie, a także na obrzeżach główek.
Najczęściej używanymi brzanowymi wędkami są ciężkie przepływanki nurtowe, wzmocnione denki oraz przystawki. Ja, łowiąc w Dunajcu w okolicach Zakliczyna, najczęściej korzystałem z solidnej denki zarzucanej daleko w nurt, w pobliże miejsc, gdzie furkotały spławiające się ryby. Łowiłem je najczęściej na ugotowane ziarna pęczaku. Przygotowywałem je bardzo prosto. Wieczorem, w przeddzień wyprawy, zalewałem ziarna w termosie wrzątkiem. Rano były napęczniałe i gotowe do użycia. Później zakładałem je zarówno na haczyk jako przynętę, ale także mieszałem je z gliną i wrzucałem w nurt w charakterze zanęty. Co ciekawe, pęczak nie jest jednak przynętą powszechnie używaną przez wędkarzy w połowie brzan. Z doniesień o złowieniu medalowych brzan wynika, że najwięcej medalowych sztuk złowiono używając rosówek. Na drugim miejscu uplasował się groch. Pozostałe brzanowe przynęty to (wymieniam je począwszy od tych, na które złowiono najwięcej medalowych sztuk): żółty ser, pszenica, dżdżownica, ciasto, płatki owsiane, żabka, rybka i szyjka raka (na tę ostatnią przynętę złowiono jeden zgłoszony medalowy okaz brzany).
To wyliczeni przynęt daje dobre wyobrażenie o możliwych do zastosowania zanętach. A sięgając po nie, warto pamiętać o wyostrzonych zmysłach brzany – jej węchu i smaku. To właśnie dlatego tak wiele znaczy tarty, ostry w zapachu żółty ser czy zwierzęca krew.
Brzany przepadają ponoć także za świerszczami, które w lecie masowo pojawiają się na nadrzecznych łąkach. W opowiadaniu pt. „Ślub” F. Zamojskiego można znaleźć scenę, w której wędkarz łowiący brzany wyjawia narratorowi tajemnicę swoich wędkarskich sukcesów: „ - Dobrze mi się tu łowiło. Powiem panu na co. Panu jednemu powiem: na zabitego polnego konika bez skrzydełek”.
Na koniec warto dodać, że brzany, podobnie jak wiele innych gatunków karpiowatych, lubią jasną, z lekkim wiatrem pogodę i godziny o wyrównanym naświetleniu toni. Nie gardzą przynętą w dni przelotnych deszczyków. Okolicznością sprzyjającą wędkarzowi jest ustabilizowana temperatura wody po ciepłych, pochmurnych nocach. Apetyt ryb podnieca przybór rzeki, któremu towarzyszy lekkie zmącenie wody. Trzeba tylko pamiętać, że w takiej przymąconej wodzie lepiej sprawdzają się przynęty zwierzęce.
Jakub Kleń