[2016.01.29] Odnowiona prokuratura
Dodane przez Administrator dnia 29/01/2016 17:59:52
O nowej ustawie o prokuraturze, która w³a¶nie g³osowana jest w Sejmie, s³yszy siê przede wszystkim, ¿e ³±czy funkcjê Prokuratora Generalnego i ministra sprawiedliwo¶ci. W ten sposób przywrócone zostaj± zasady, które obowi±zuj± m.in. we Francji, w Niemczech, Belgii, Holandii, Austrii czy Czechach, a które zmieni³a Platforma Obywatelska, tworz±c fikcjê rzekomej niezale¿no¶ci. W rzeczywisto¶ci prokuratura nie by³a niezale¿na, poniewa¿ premier móg³ nie przyj±æ corocznego sprawozdania prokuratora generalnego i wyst±piæ do Sejmu o jego odwo³anie. Rozdzielenie funkcji Prokuratora Generalnego i ministra sprawiedliwo¶ci dawa³o jednak rz±dowi bezpieczne alibi, aby nie podejmowaæ trudnych spraw dotycz±cych bezpieczeñstwa pañstwa oraz ¶cigania niektórych przestêpstw, szczególnie gospodarczych (np. afera Amber Gold) czy korupcyjnych.
Jeszcze kilka miesiêcy temu, podczas kampanii wyborczej, niemal na ka¿dym spotkaniu czy wiecu powtarza³y siê skargi obywateli na umarzanie postêpowañ lub niewszczynanie ¶ledztw przez instytucje wymiaru sprawiedliwo¶ci. Powszechnie domagano siê reformy s±dów i prokuratury. Prawo i Sprawiedliwo¶æ umie¶ci³o te zmiany w swoim programie, a teraz spe³nia wyborcze obietnice.
Zgodnie z now± ustaw± rz±d bierze na siebie odpowiedzialno¶æ za bezpieczeñstwo publiczne i bêdzie rozliczany tak¿e z dzia³añ prokuratury. Sejm bêdzie mia³ mo¿liwo¶æ kontrolowania Ministra Sprawiedliwo¶ci i równocze¶nie Prokuratora Generalnego, poprzez ewentualne wotum nieufno¶ci, a tak¿e interpelacje i pytania poselskie, na które zwierzchnik prokuratury bêdzie musia³ odpowiadaæ. Skoñczy siê wiêc sytuacja, gdy prokuratury mog³y wszelkie skargi od pos³ów (którzy wystêpowali w imieniu swoich wyborców) odrzucaæ, pod pretekstem „niezawis³o¶ci prokuratury”.
Obecnie w miejsce Prokuratury Generalnej zostanie powo³ana Prokuratura Krajowa, w której powstan± stanowiska zastêpcy prokuratora generalnego do spraw przestêpczo¶ci zorganizowanej i korupcji. Prokuratury Apelacyjne zostan± zast±pione przez Prokuratury Regionalne, zwalczaj±ce najgro¼niejsze formy przestêpczo¶ci. Ustawa zniesie kadencyjno¶æ funkcji kierowniczych w prokuraturze, zlikwidowana zostanie te¿ zasada tajno¶ci postêpowañ dyscyplinarnych wobec prokuratorów, którzy sprzeniewierzyli siê godno¶ci swojego zawodu. Osobna ustawa spowoduje, ¿e o¶wiadczenia maj±tkowe prokuratorów stan± siê jawne.
Parlamentarna opozycja bêdzie g³osowaæ przeciwko ustawie o prokuraturze – takie jej prawo. Ale przeciwko zmianom, która maj± przywróciæ w Polsce zaufanie do wymiaru sprawiedliwo¶ci oraz ukróciæ przestêpczo¶æ, wyst±pi± tak¿e wszystkie si³y broni±ce uk³adów, jak pajêczyna oplataj±cych polskie pañstwo w czasach rz±dów Platformy i PSL. To s± te same si³y, które broni± politycznego Trybuna³u Konstytucyjnego i nierzetelnych mediów publicznych, które walcz± z podatkiem bankowym i nie chc±, aby polskie rodziny dosta³y specjalny dodatek na dzieci. Weterani i spadkobiercy komuny, libera³owie od ukradzionego pierwszego miliona, demokraci od „grubej kreski”, konsumenci „o¶miorniczek” i bywalcy antyrz±dowych demonstracji, pajacuj±cy pod szyldem KOD-u, nie mog± uwierzyæ, ¿e w³adza szemranych interesów ju¿ siê skoñczy³a, a obywatele staj± siê gospodarzami w³asnego kraju.
Ryszard Terlecki