[2015.07.03] Gdzie ³owiæ w lecie?
Dodane przez Administrator dnia 03/07/2015 17:39:43
Tytu³ dzisiejszego felietonu nie jest zbyt precyzyjny, poniewa¿ na dobr± sprawê w miesi±cach letnich ³owiæ mo¿na wszêdzie. Mnie tym razem bardziej jednak interesuj± ³owiska jeziorowo-zaporowo-stawowe, czyli jeziora, zbiorniki zaporowe i stawy oraz miejsca, w jakich mo¿na tam spotkaæ ryby w miesi±cach wakacyjnych – czyli wtedy, gdy na ogó³ jest najbardziej gor±co i s³onecznie.
Zanim przejdê do konkretów, warto zaznaczyæ, ¿e lato jest okresem najbardziej intensywnego ¿erowania, wzrostu i rozwoju wszystkich ryb niedrapie¿nych. Jest to tak¿e czas intensywnego rozwoju drobnych zwierz±t bezkrêgowych, które stanowi± g³ówne po¿ywienie tych ryb. W lecie te¿ bujnie rozrasta siê podwodna ro¶linno¶æ. Mo¿na powiedzieæ, ¿e to z³oty okres w ¿yciu wodnych stworzeñ.
Z chwil± nastania pierwszych upalnych dni nale¿y ³owiæ jak najbli¿ej brzegów. Ale po paru dniach takich upa³ów (a tak¿e po paru dniach oziêbienia) ³owimy w g³êbszych partiach wody. Gdy przejdzie ch³odny front, a och³odzenie trwa d³u¿ej, ¿erowanie ryb staje siê bardzo chimeryczne. Podobnie dzieje siê wtedy, gdy wieje od wschodu – ryby praktycznie przestaj± ¿erowaæ.
W upalne dni na ryby wybieramy siê tylko wczesnym rankiem i pó¼nym wieczorem. W wielu poradnikach wêdkarskich mo¿na przeczytaæ, ¿e nale¿y unikaæ po³owów w godzinach skwaru – ¿e intensywne s³oñce niszczy wêdkarski sprzêt i ¿ywe przynêty, a sam upa³ jest dokuczliwy dla cz³owieka. Jest te¿ krytyczny dla ryb. W okresie silnych upa³ów, zw³aszcza je¶li zbiornik jest p³ytki i niewielki, ryby popadaj± jakby stan odrêtwienia. Zwisaj± g³ow± w dó³, ciê¿ko oddychaj± i nie przyjmuj± ¿adnego po¿ywienia. Przyczyn± jest nie tylko sama wysoka temperatura, ale i ma³a zawarto¶æ w wodzie tlenu. A niedobór tlenu zwiêksza siê w miarê narastania upa³ów – zw³aszcza wtedy, gdy powierzchni zbiornika nie marszczy nawet najdrobniejszy ruch powietrza. Generalnie, to prawda, ale z drugiej strony do dzisiaj pamiêtam swoj± najwiêksz± p³oæ wyci±gniêt± ze zbiornika zaporowego w Czchowie, w samo gor±ce lipcowe po³udnie. Ale muszê przyznaæ, ¿e ryba wziê³a z gruntu, z wiêkszej g³êboko¶ci.
W lecie karpie ¿eruj± na mocno zaro¶niêtych p³yciznach. Zbiorniki, w których wystêpuj± karpie s± z regu³y ma³ymi i raczej bardzo p³ytkimi zbiornikami. Karasie te¿ lubi± miejsca zacisze i wyp³ycone – najczê¶ciej s± to starzej±ce siê partie jezior lub ma³e zamulone jeziorka. Karasie – o czym warto pamiêtaæ - w przeciwieñstwie do wielu innych przedstawicieli ryb spokojnego ¿eru dobrze bior± w upalne i parne dni. Z kolei na ³owiska p³oci i wzdrêgi najlepiej wybieraæ ³agodnie opadaj±cy stok poro¶niêty podwodn± ro¶linno¶ci±. £agodne stoki, w pobli¿u oczeretów, lubi± z kolei leszcze, które ³owimy na g³êboko¶ci 1 do 3 metrów. Ale na poranne ¿erowanie ryby te lubi± zapuszczaæ siê w spokojne, muliste zatoczki. W takich zatoczka i przy zacisznych brzegach przed pasem trzcin z powodzeniem mo¿emy te¿ po³owiæ ukleje, które mog± nam siê pó¼niej przydaæ jako ¿ywczyki w wyprawie szczupaka.

Jakub Kleñ