[2013.11.21] Operator Internetu w bloku
Dodane przez Administrator dnia 21/11/2013 21:44:28
W naszym 40-mieszkaniowym bloku przed ociepleniem firma za³o¿y³a gniazdka RTV i Internet. Od pewnego czasu mamy problemy z usuwaniem usterek, jak równie¿ z podpisanymi kilka lat temu na okres dwóch lat umowami – co roku nale¿y podpisaæ aneks – przed³u¿enie umowy i zwiêkszenie szybko¶ci Internetu (w przeciwnym razie operator zmniejsza nam szybko¶æ do 128 kb/sek). Obecnie mamy w umowach 60 Mb/sek, lecz jest to fikcja (programy testowe pokazuj± du¿o ni¿sze prêdko¶ci). Co my jako wspólnota mo¿emy zrobiæ? Jest operator, który proponuje Internet przez rok za darmo, ale trzeba wypowiedzieæ umowê poprzedniej firmie, a w przysz³o¶ci p³aciæ 69 z³ miesiêcznie. Mamy jeszcze drugie pytanie: czy mo¿na pozwoliæ nowemu operatorowi wykorzystaæ instalacjê internetow± poprzedniego operatora? Instalacja by³a zak³adana w 2007 r.

Pytanie nie dotyczy spraw wspólnot mieszkaniowych, lecz realizacji indywidualnych umów o dostawê us³ug polegaj±cych na zapewnieniu ³±czno¶ci internetowej. Trudno, nie znaj±c dok³adnie sytuacji lokalnej, ani te¿ preferencji poszczególnych osób korzystaj±cych z Internetu, doradzaæ to czy inne rozwi±zanie. Odpowied¼ na drugie pytanie zale¿y od warunków umowy lub porozumienia stanowi±cego podstawê budowy instalacji internetowej w budynku. W znakomitej wiêkszo¶ci przypadków zak³adana instalacja (nie tylko internetowa, lecz tak¿e telewizji kablowej) jest finansowana przez dostawcê us³ugi – firmê zewnêtrzn±, która pozostaje w³a¶cicielem tej instalacji. W³a¶ciciel budynku (w tym spó³dzielnia czy wspólnota mieszkaniowa) udziela zgody na poprowadzenie instalacji na terenie do niego nale¿±cym. Zwykle zgoda taka udzielana jest nieodp³atnie, jest jednak mo¿liwe zawarcie umowy, zgodnie z któr± u¿ytkownik instalacji uzyskuje prawo prowadzenia i u¿ytkowania instalacji, w zamian za pewne ¶wiadczenia pieniê¿ne lub w innej formie. Jedn± z form takich ¶wiadczeñ jest przekazanie instalacji na maj±tek w³a¶ciciela budynku po okre¶lonym czasie jej u¿ytkowania, np. po dziesiêciu latach. W sporadycznych przypadkach w³a¶ciciel budynku sam ponosi koszt budowy instalacji, a nastêpnie udostêpnia j± odp³atnie lub nieodp³atnie firmom dostarczaj±cym sygna³ odbiorcom. Tak w³a¶nie post±pi³a wspólnota czytelnika, która pokry³a koszt wykonania wewnêtrznych instalacji telewizyjnych (byæ mo¿e, o czym czytelnik nie pisze, wraz ze zbiorcz± anten± telewizyjn±) i instalacji internetowej.
Z powy¿szych wyja¶nieñ mo¿na ³atwo wywnioskowaæ, w jakim przypadku mo¿na przej±æ instalacjê i udostêpniæ j± innemu przedsiêbiorstwu. Jest to mo¿liwe wówczas, gdy instalacja jest sfinansowana przez w³a¶ciciela (wspó³w³a¶cicieli) budynku lub gdy po wymienionym w umowie okresie u¿ytkowania instalacjê przejmuj± we w³adanie w³a¶ciciele nieruchomo¶ci. Je¿eli jednak dostawca us³ug Internetu korzysta z instalacji w³asnej wykonanej na w³asny koszt, bez dodatkowych warunków ze strony wspólnoty mieszkaniowej, to oczywi¶cie wspólnota nie mo¿e dokonaæ zaboru tej instalacji i pozostawiæ jej do dyspozycji innego us³ugodawcy.
(sp)