[2013.07.12] Czy instalacja gazowa jest wspólna?
Dodane przez Administrator dnia 12/07/2013 21:33:19
W budynku, w którym mieszkam, tylko ja posiadam instalację gazową, wykonałem ją na własny koszt. Od niedawna można było w naszej kamienicy wykupić lokale na własność, na trzydziestu lokatorów czworo zdecydowało się na własny lokal i w związku z tym powstała wspólnota mieszkaniowa. Moje pytanie – czy instalacja gazowa, wykonana w całości od zaworu głównego do odbiorników należy do wspólnoty, czy jest tylko moją własnością. Kto ponosi koszty jej konserwacji, napraw i prób szczelności?

Art. 3 ust. 2. Ustawy o własności lokali mówi, że Nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali.
W tym miejscu można zauważyć, że naszemu parlamentowi należą się gratulacje za tak jasne i zrozumiałe formułowanie przepisów prawa.
Na szczęście jest jeszcze przepis zawarty w art. 22 ust. 3. p. 8) mówiący, że jedną z czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu jest ustalenie, w wypadkach nieuregulowanych przepisami, części kosztów związanych z eksploatacją urządzeń lub części budynku służących zarówno do użytku poszczególnych właścicieli lokali, jak i do wspólnego użytku właścicieli co najmniej dwóch lokali, które zaliczane będą do kosztów zarządu nieruchomością wspólną.
Z tego przepisu wynika, że do nieruchomości wspólnej zaliczane są te urządzenia lub części budynku, które służą do wspólnego użytku właścicieli co najmniej dwóch lokali. Jeżeli zatem instalacja gazu służy wyłącznie jednemu z właścicieli lokali i jeżeli nie została podjęta uchwała o innych zasadach rozliczeń, wszelkie koszty związane z konserwacją, naprawami i przeglądami tej instalacji ponosi jej właściciel.
Na marginesie można dodać, że jeżeli w przyszłości inni właściciele chcieliby korzystać z instalacji gazu, powinni uzyskać od jej właściciela zgodę na podłączenie, a także uzgodnić z nim warunki tego podłączenia i dalszego korzystania (np. refundację części poniesionych kosztów). Trzeba też zwrócić uwagę na to, że jeżeli instalacja gazowa służyć będzie dwu lub więcej lokalom, z mocy prawa stanie się elementem nieruchomości wspólnej, a więc dalsze koszty związane z jej użytkowaniem powinny obciążać wspólnotę mieszkaniową.