[2013.02.21] Ustalenie kosztów i rozliczanie c.o.
Dodane przez Administrator dnia 21/02/2013 17:06:45
Spółdzielnia mieszkaniowa dostarcza ciepło do ogrzewania zasobów mieszkaniowych tylko z własnych kotłowni. Z uwagi na kontrowersyjny moim zdaniem sposób ustalania kosztów produkcji ciepła, jak i dokonywanie rozliczeń tego ciepła, proszę o udzielenie odpowiedzi na pytania: 1) Czy spółdzielnia może ustalić jednakową cenę jednostkową za c.o. dla wszystkich lokatorów w taki sposób, że sumuje koszty produkcji ciepła z wszystkich kotłowni, a następnie dzieli przez całkowitą powierzchnię ogrzewaną wszystkich zasobów mieszkaniowych, czy też cena powinna być zróżnicowana w zależności od faktycznie poniesionych kosztów w danej kotłowni? Czy koszty przesyłu w spółdzielni powinny obciążać lokatorów budynków, w których ten przesył nie występuje? Dotychczas takimi kosztami są obciążani. Czy opłata stała liczona na m kw. ogrzewanej powierzchni powinna być ustalana na podstawie rzeczywistych kosztów stałych produkcji ciepła danej kotłowni, czy na zasadzie sumy kosztów stałych wszystkich kotłowni podzielonej przez powierzchnię ogrzewaną w spółdzielni? Dotychczas w oparciu o regulamin opłatę stałą ustala na zasadzie, że koszty stale stanowią 10 % ogólnych kosztów c.o. Skutkiem takiego zapisu jest przenoszenie większej części kosztów stałych do kosztów zmiennych i nieznacznie kosztów zmiennych do kosztów stałych. 2) I jeszcze jedno pytanie. Co pół roku spółdzielnia rozlicza zużycie wody na podstawie regulaminu. W budynku znajduje się wodomierz główny, a wszystkie lokale mieszkalne, kotłownia i pomieszczenie, z którego jest pobierana woda przez sprzątaczkę, posiadają wodomierze. W rozliczeniach indywidualnych wody doliczana jest woda niezbilansowana zużywana przez kotłownię i sprzątaczkę. Czy kosztami wody niezbilansowanej powinni być obciążani bezpośrednio lokatorzy?

Ad. 1 Właściwa wydaje się kalkulacja stawki c.o. na poszczególne nieruchomości. Stawka powinna być kalkulowana z uwzględnieniem kosztów, jakie są ponoszone w danej kotłowni, dostarczającej ciepło do konkretnej nieruchomości.
Ad. 2 Koszty przesyłu ciepła powinny obciążać tę nieruchomość, której dotyczą i być częścią kosztu wytworzenia ciepła.
Ad. 3 Stawka opłat stałych powinna być kalkulowana analogicznie jak w pytaniu nr 1, a więc w odniesieniu do konkretnych nieruchomości i kotłowni dostarczających do nich ciepło.
Ad. 4 Lokator mający wodomierz w swoim lokalu powinien być rozliczany wyłącznie ze wskazania tego licznika. Koszt „wody niezbilansowanej” powinien obciążać koszty eksploatacji budynku.
(sp)