[2013.01.18] Ustalenie ojcostwa
Dodane przez Administrator dnia 18/01/2013 13:04:14
W 2004 roku poznałem w Grecji dziewczynę, która po kilku miesiącach zaszła w ciążę. W czerwcu 2005 r. urodziła córkę, następnie przyjechała do Polski zarejestrować dziecko. Ja wróciłem do kraju później i sprawdziłem dokumenty rejestracyjne. Okazało się, że w rubryce „ojciec dziecka” wpisano „nieznany”. Partnerka wyjaśniła mi, że tak podała, żeby dostać jakiś zasiłek. W 2008 roku oświadczyłem w urzędzie stanu cywilnego, że jestem ojcem dziecka. Urzędniczka powiedziała, że matka dziecka w ciągu 3 miesięcy musi to potwierdzić lub temu zaprzeczyć – okazało się, że nie potwierdziła. Chcę mieć prawo do córki, opiekować się nią, jeśli trzeba to płacić alimenty. Jak to zrobić? Czy mogę zażądać badań DNA?

Zgodnie z art. 72 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, „jeżeli nie zachodzi domniemanie, że ojcem dziecka jest mąż jego matki, albo gdy domniemanie takie zostało obalone, ustalenie ojcostwa może nastąpić albo przez uznanie ojcostwa, albo na mocy orzeczenia sądu”. Wedle art. 73 § 1 k.r.o., „uznanie ojcostwa następuje, gdy mężczyzna, od którego dziecka pochodzi, oświadczy przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, że jest ojcem dziecka, a matka dziecka potwierdzi jednocześnie albo w ciągu trzech miesięcy od dnia oświadczenia mężczyzny, że ojcem dziecka jest ten mężczyzna”.
W opisanych okolicznościach pozostaje Panu wytoczenie powództwa o sądowe ustalenie ojcostwa. Domniemany ojciec dziecka może żądać takiego ustalenia, wytaczając powództwo o ustalenie ojcostwa przeciwko dziecku i matce, a gdy matka nie żyje – przeciwko dziecku. Z takim żądaniem nie można jednak wystąpić po śmierci dziecka lub po osiągnięciu przez nie pełnoletności. Zgodnie z art. 85 § 1 k.r.o. „domniemywa się, że ojcem dziecka jest ten, kto obcował z matką dziecka nie dawniej niż w trzechsetnym, a nie później niż w sto osiemdziesiątym pierwszym dniu przed urodzeniem się dziecka”. Pozew składa się w sądzie rejonowym właściwym dla miejsca zamieszkania córki, a jeśli ta nie ma miejsca zamieszkania w Polsce albo nie wiadomo, gdzie mieszka – w sądzie właściwym dla miejsca Pana zamieszkania. W procesie można przeprowadzić dowód z badań DNA.
(sp)