[2012.10.18] Tusk tylko do wiosny?
Dodane przez Administrator dnia 18/10/2012 19:47:52
Wiele wydarzy³o siê w ci±gu ostatnich tygodni. Marsz „Obud¼ siê Polsko” zgromadzi³ w Warszawie blisko 200 tysiêcy uczestników. Og³oszenie przez Prawo i Sprawiedliwo¶æ kandydata na premiera fachowego rz±du, wywo³a³o nerwowe reakcje w Platformie. Debata PiS z udzia³em niezale¿nych ekonomistów wykaza³a kompletne fiasko programu Rostowskiego i Tuska. Wreszcie seria sonda¿y, w których PiS wyprzedza Platformê – przekona³a rz±dz±c± ekipê o zbli¿aj±cej siê katastrofie.
A to jeszcze nie wszystko. W Sejmie odby³o siê g³osowanie nad dalszym procedowaniem projektu ustawy, zakazuj±cej zabijania poczêtych dzieci, u których wykryto powa¿ne schorzenia. Za odrzuceniem ustawy g³osowa³o SLD, Palikociarze, wiêkszo¶æ Platformy i czê¶æ PSL. Przeciwko odrzuceniu ustawy zgodnej z nauczaniem Ko¶cio³a g³osowali wszyscy pos³owie Prawa i Sprawiedliwo¶æ oraz grupka roz³amowców Ziobry. Ale 40 pos³ów Platformy zag³osowa³o tak jak PiS, a dalszych 28 wstrzyma³o siê od g³osu. Ten podzia³ wywo³a³ w¶ciek³o¶æ w³adz Platformy, które zapewnia³y, ¿e nastêpnym razem ju¿ wszyscy pos³owie PO zachowaj± dyscyplinê. Warto zapamiêtaæ, ¿e z krakowskich pos³ów Platformy tylko Fedorowicz g³osowa³ jak Palikot i lewica. Ra¶ mia³ odwagê zag³osowaæ przeciwko odrzuceniu ustawy, Gowin, G±dek i Marczu³ajtis-Walczak wstrzymali siê od g³osu, natomiast Lassota i Matusik-Lipiec nie wziêli udzia³u w g³osowaniu
Ró¿nica zdañ w parlamentarnym klubie Platformy by³a pierwszym tak powa¿nym sygna³em kruszenia siê jednolitej dot±d partii. Do tych wszystkich k³opotów i zgryzot, do³±czy³a kolejna. Premier Tusk wyg³osi³ drugie exspose (czyli wyst±pienie programowe rz±du), które ujawni³o kompletny brak pomys³u na wyprowadzenie Polski nie tylko z trudno¶ci gospodarczych, ale tak¿e z narastaj±cego kryzysu spo³ecznego. Tusk przez godzinê opowiada³ jak to ju¿ teraz zbuduje drogi, wyremontuje kolej, o¿ywi przemys³ – czyli zrobi to wszystko, z czym nie potrafi³ sobie poradziæ przez minione piêæ lat.
W nastêpnych dniach koleni ministrowie rz±du Tuska wyg³aszali swoje pochwa³y pod adresem premiera oraz usi³owali przekonywaæ, ¿e teraz ju¿ wezm± siê do pracy. Najweselsze by³o wyst±pienie ministra Nowaka, który obiecywa³ mieszkania dla m³odych i nowe drogi. Chyba nikt ju¿ nie wierzy w te bajki.
Ale Tusk nie dba o opiniê Polaków, bo wie, ¿e nastêpne wybory przegra. Troszczy siê jedynie o utrzymanie sejmowej wiêkszo¶ci, bo dalsze dryfowanie tego rz±du pozwoli zabezpieczyæ jeszcze trochê partyjnych interesów. Ponadto potrzeba czasu na przygotowanie miêkkiego l±dowania na dobrych posadach w Unii Europejskiej, a to wymaga zaskarbienia sobie jeszcze wiêkszej wdziêczno¶ci w Brukseli i Berlinie. Nikt nie ma w±tpliwo¶ci, ¿e obecna ekipa nie przetrwa trzech lat obecnej kadencji, a w¶ród pos³ów przyjmowane s± zak³ady co do daty przedterminowych wyborów. Niektórzy obstawiaj± najbli¿sze miesi±ce, ale wiêkszo¶æ opowiada siê za przysz³ym rokiem. Niestety, do tego czasu nie tylko bêdziemy musieli ogl±daæ ekipê Tuska w telewizorach, ale tak¿e mieæ ¶wiadomo¶æ szkód, jakie jeszcze zd±¿y wyrz±dziæ.
Ryszard Terlecki