[2012.08.30] Pelagia Gądek – Trynka
Dodane przez Administrator dnia 30/08/2012 15:21:38
Urodziła się na Śląsku w miejscowości Chorzów-Batory. Tam mieszkała do 12 roku życia. W latach pięćdziesiątych jej ojciec, Feliks Gądek, przyjechał budować Nową Hutę. Młoda Pela, wraz z mamą Marią i siostrą Janiną, dojechały do niego w roku 1964. Cała rodzina zamieszkała na os. Kolorowym, w pierwszym budynku wybudowanym przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Hutnik”.
- Szkołę podstawową skończyłam już w Nowej Hucie. Później podjęłam naukę w VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego. Po uzyskaniu matury podjęłam naukę w Medycznym Studium Zawodowym mieszczącym się na os. Stalowym, którego dyrektorem była wówczas Irena Rybiałek – opowiada Pelagia Gądek – Trynka.
Później rozpoczęła pracę, która stała się jej prawdziwą życiową pasją. 1 listopada 1974 r. została asystentem socjalnym w Zespole Opieki Zdrowotnej nr 2 w Krakowie-Nowej Hucie. Była pierwszym kwalifikowanym pracownikiem na tym stanowisku. W 1976 r., po wygraniu konkursu ogłoszonego przez ministra zdrowia i opieki społecznej objęła stanowisko kierownika Ośrodka Opiekuna Społecznego przy ZOZ nr 2.
- Zakres i obszar naszego działania były olbrzymie – opowiada dyrektor Gądek – Trynka. Zajmowaliśmy się żłobkami (w Nowej Hucie było ich wtedy piętnaście), domem małego dziecka, rehabilitacją, spółdzielniami inwalidów, stanowiskami pracy chronionej wszystkimi sprawami, które dzisiaj wchodzą w zakres pomocy społecznej. Obszarem naszego działania była ówczesna dzielnica Nowa Huta, ale także gmina i miasto Niepołomice, gmina Kłaj, gmina Drwinia, a nawet część Wieliczki i Podgórza. Nasza placówka była też ośrodkiem szkolenia dla pracowników socjalnych zatrudnionych w sześciu ZOZ-ach – oprócz czterech ZOZ-ów krakowskich, także dla ZOZ-ów w Proszowicach i Myślenicach.
W 1980 r. Pelagia Gądek – Trynka została zastępcą dyrektora ZOZ nr 2 do spraw służb społecznych. Siedziba Ośrodka Opiekuna Społecznego mieściła się wówczas na os. Kazimierzowskim. W stanie wojennym dyr. Gądek – Trynka zatrudniła u siebie kilku byłych internowanych, którzy z powodów politycznych nie mogli znaleźć żadnej pracy.
Po 1989 r. w Polsce nastąpiło szereg zmian ustrojowych. Odradzał się samorząd terytorialny. Kształtowała się nowa rzeczywistość społeczno-gospodarcza. Na fali tych zmian w Krakowie rozwiązane zostały Zespoły Opieki Zdrowotnej, a dyrektor Gądek-Trynka w 1990 r. przeszła do pracy w Urzędzie Wojewódzkim w Wojewódzkim Zespole Pomocy Społecznej. W tym samy roku została dyrektorem Domu Pomocy Społecznej na os. Szkolnym, a w 1992 przeprowadziła remont budynku na os. Hutniczym, gdzie powstała filia DPS-u z os. Szkolnego. W tym czasie kontynuowała studia z zakresu socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, które ukończyła tytułem magistra socjologii w roku 1993. Rok później, już w Urzędzie Miasta Krakowa, prowadziła pilotażowy program dotyczący pracy i pomocy społecznej w strukturach samorządu terytorialnego. W 1999 r. wygrała konkurs i objęła stanowisko dyrektora Wydziału Spraw Społecznych UMK. W 2004 r. ukończyła studia podyplomowe z zakresu organizacji i metod pomocy społecznej. Obecnie nadal pełni funkcję dyrektora DPS-u na os. Szkolnym. Nadzoruje też podobną placówkę na os. Sportowym.
Pelagia Gądek – Trynka znana jest wielu mieszkańcom Nowej Huty – szczególnie pracownikom socjalnym, których wielu wykształciła oraz tym, którzy korzystali i nadal korzystają z jej pomocy w trudnych sytuacjach życiowych. Współpracowała z Towarzystwem Solidarnej Pomocy, włączając się w organizację kolonii letnich dla dzieci z rodzin ubogich, przez lata przewodniczyła pracom Komisji Przeciwalkoholowej oraz Komisji Postpenitencjarnej.
W czerwcu tego roku, z rąk wojewody małopolskiego otrzymała Złoty Krzyż Zasługi za działalność na rzecz środowiska lokalnego, przyznany jej jeszcze przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego w roku 2010.
Pelagia Gądek – Trynka uważa się za osobę spełnioną. Ma wspaniałego męża, Juliana, emerytowanego pracownika Elektromontażu, a następnie HTS, trójkę udanych dzieci: Małgosię oraz dwójkę bliźniaków: Bartka i Kasię. Wszyscy ukończyli studia wyższe i założyli własne rodziny. Oczkiem w głowie dziadków jest synek Małgosi – Jakub, który w tym roku rozpocznie naukę w II klasie szkoły podstawowej.
W wolnych chwilach dyrektor Gądek – Trynka lubi czytać ksiązki historyczne, a wakacje spędza najczęściej z rodziną w okolicach Białki Tatrzańskiej. Jej dewizą życiową są słowa Jana Pawła II: „Człowiek tyle jest wart, ile może dać drugiemu człowiekowi”.
(f)