[2012.04.12] Licytacja za długi
Dodane przez Administrator dnia 12/04/2012 17:31:20
Jeden z członków naszej wspólnoty od lat nie płaci za mieszkanie. Ma trzypokojowe mieszkanie, więc dług szybko narasta. Jest nam dłużny już ok. 50 tys. złotych. Utrzymuje się z renty, więc nie ma właściwie z czego wyegzekwować należności. Sąsiedzi się burzą, ale wszyscy jesteśmy bezradni.
Ustawa o własności lokali (Dz. U. Nr 80 z 2000 r.) daje możliwość zlicytowania lokalu za długi. Wspólnota mieszkaniowa, na podstawie art. 16 tej ustawy, może wystąpić do sądu z żądaniem sprzedaży mieszkania na licytacji wraz z żądaniem zasądzenia na rzecz wspólnoty zaległych opłat.
Należy pamiętać, że jest to czynność przekraczając zakres zwykłego zarządu (art. 2 ust. 20). Trzeba więc podjąć uchwałę w tej sprawie oraz upoważnić zarząd wspólnoty do jej realizacji.
Jeżeli sąd uzna żądanie wspólnoty za uzasadnione, nakazuje sprzedaż mieszkania. Licytację organizuje komornik na wniosek wspólnoty. Cena wywoławcza wynika z oszacowania. Licytacja odbywa się publicznie, pod nadzorem sędziego. Jeżeli nikt nie przystąpi do tego przetargu, komornik wyznaczy drugi termin, z ceną wywoławczą wynoszącą dwie trzecie sumy oszacowania (to najniższa cena, za którą może być zlicytowane mieszkanie). Jeśli nadal nie będzie chętnego na zakup, wspólnota ma prawo przejąć lokal (art. 984 kodeksu postępowania cywilnego). Ewentualna eksmisja dłużnika to następna sprawa sądowa.
(sp)