[2012.03.29] Spadkodawca może sam podzielić spadek
Dodane przez Administrator dnia 29/03/2012 16:12:43
23 października ubiegłego roku weszła w życie nowelizacja kodeksu cywilnego, która wprowadziła do prawa spadkowego instytucję zapisu windykacyjnego (ustawa z 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy Kodeksu cywilnego - Dz. U. Nr 85).
Od tej pory w testamencie można zadysponować konkretnymi składnikami majątku na rzecz określonych osób.
Zapis windykacyjny umożliwia rozporządzanie konkretnymi przedmiotami masy spadkowej. Zabiegali o to przedsiębiorcy, którym zależało na jasnych zasadach przejmowania firm przez wyznaczoną przez testatora osobę. Chodzi o to, by po śmierci przedsiębiorcy, firmą szybko i sprawnie zajął się ten ze spadkobierców, kto rokuje nadzieję na sprawne zarządzanie. Przedmiotem zapisu windykacyjnego może być przedsiębiorstwo, nieruchomość, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, gospodarstwo rolne, służebność. Natomiast nie mogą nim być pieniądze. Przedmiot zapisu windykacyjnego będzie natychmiast przechodził na własność obdarowanego.
Za długi spadkowe obdarowany odpowiada wraz ze spadkobiercami, proporcjonalnie do wartości otrzymanych przysporzeń. Ma obowiązek spłacić również roszczenia o zachowek, jeżeli uprawniony nie otrzyma go od spadkobierców. Zapis windykacyjny może się znaleźć wyłącznie w testamencie notarialnym. Testator może go natychmiast odwołać w dowolnej formie, również testamentem sporządzonym własnoręcznie.
(sp)