[2012.03.15] Użyczenie czyli bezpłatny najem
Dodane przez Administrator dnia 15/03/2012 16:11:33
Jestem z bratem współwłaścicielką mieszkania. Jeden pokój chcemy nieodpłatnie użyczyć pewnej starszej, schorowanej osobie, która chce kontynuować leczenie w naszej miejscowości przez rok. Czy taką umowę powinniśmy sporządzić między nami i tą osobą, czy wystarczy jeden ze współwłaścicieli? Czy taką umowę musi potwierdzić notariusz? Czy urząd skarbowy może domagać się od nas podatku?

Fizycznie podpisać umowę może tylko jeden ze współwłaścicieli, ale musi to zrobić także w imieniu drugiego współwłaściciela, mając do tego wyraźne pełnomocnictwo. Użyczenie części nieruchomości stanowiącej współwłasność jest czynnością co do zasady przekraczającą zakres zwykłego zarządu rzeczą, a więc wymaga zgody wszystkich współwłaścicieli. W wyroku z dnia 10 czerwca 1994 r., sygn. II CRN 53/94, Sąd Najwyższy orzekł, iż "użyczenie lokalu jest zwykle czynnością przekraczającą zakres zwykłego zarządu nieruchomością wspólną, na której znajduje się ten lokal. Jednakże, w niektórych okolicznościach, może to być czynność zwykłego zarządu albo nawet czynność spoza zakresu zarządu nieruchomością wspólną". Owe "niektóre okoliczności" to takie, gdy np. współwłaściciele uzgodnili między sobą, który z nich będzie korzystał z określonych części rzeczy wspólnej na wyłączność. Taka umowa nie musi być potwierdzona przez notariusza.
Jeśli chodzi o kwestię podatku dochodowego, to użyczający nie jest nim obciążony, natomiast osoba korzystająca może niekiedy zostać potraktowana jako uzyskująca dochód w postaci nieodpłatnego świadczenia.
(sp)