[2006.04.06] Zwi±zek przestêpczy
Dodane przez Administrator dnia 06/04/2006 19:19:22
Prokuratorzy Instytutu Pamiêci Narodowej postawili kropkê nad „i”. Po dwudziestu piêciu latach, jakie minê³y od dnia wprowadzenia stanu wojennego, w ubieg³y pi±tek Wojciechowi Jaruzelskiemu postawiony zosta³ zarzut zbrodni komunistycznej. Zbrodnia ta polega³a na kierowaniu zorganizowanym zwi±zkiem przestêpczym o charakterze zbrojnym, czyli powo³an± wbrew konstytucji PRL, Wojskow± Rad± Ocalenia Narodowego, która mia³a wszelkie cechy junty wojskowej, a nastêpnie na bezprawnym wprowadzeniu stanu wojennego.
Jak mo¿emy przeczytaæ w komunikacie IPN, zwi±zek ów mia³ na celu pope³nianie przestêpstw takich jak „pozbawianie wolno¶ci poprzez internowanie i wykonywanie kar pozbawienia wolno¶ci orzeczonych za czyny wcze¶niej niekaralne oraz innych przestêpstw przeciwko wolno¶ci”. Cz³onkowie WRON-y „naruszali nietykalno¶æ cielesn±, tajemnicê korespondencji i prawa pracownicze”. Zarzuty udzia³u w zwi±zku przestêpczym postawiono tak¿e genera³om Florianowi Siwickiemu i Tadeuszowi Tuczapskiemu.
To wa¿ny moment w historii naszego kraju. Po raz pierwszy objête najg³êbsz± tajemnic± przygotowania do wprowadzenia stanu wojennego i sam stan wojenny nazwane zosta³y zbrodni±. Prokurator Przemys³aw Pi±tek z INP w Katowicach w wypowiedzi dla „Newsweeka” wyrazi³ siê jasno: „Przez wiele lat by³a prowadzona w Polsce akcja propagandowa, maj±ca przekonaæ spo³eczeñstwo, ¿e wprowadzenie stanu wojennego by³o dobrodziejstwem. Dla nas to tylko przestêpstwo”.
Jan L. FRANCZYK