[2012.02.16] Tratwa dla Tuska
Dodane przez Administrator dnia 16/02/2012 14:10:44
W jednym z ostatnich sonda¿y popularno¶ci, Platforma Obywatelska tylko o dwa punkty wyprzedza³a Prawo i Sprawiedliwo¶æ (w procentach: 28 do 26). Oznacza to, ¿e gdyby wybory odby³y siê w tym tygodniu, to PiS wygra³by nieznaczn± przewag± (w sonda¿ach Platforma jest zwykle przeszacowana). Niestety, spo³eczne otrze¼wienie przysz³o za pó¼no. Co nie znaczy, ¿e na zmianê rz±du bêdziemy czekaæ jeszcze trzy lata. W sytuacji katastrofy, jak± aktualnie prze¿ywa partia Tuska, przy¶pieszone wybory wydaj± siê niemal pewne.
Co takiego zasz³o w ostatnich tygodniach? Lista jest d³uga i z pewno¶ci± w krótkim tek¶cie nie wymieniê wszystkich pora¿ek rz±du. Przede wszystkim rzuca siê w oczy arogancja i bezczelno¶æ w³adzy. Mianowanie minister Kopacz na marsza³ka Sejmu by³o wyrazem nie tylko nie liczenia siê z opini± publiczn±, ale tak¿e z poczuciem przyzwoito¶ci. Odpowiedzialna za ruinê s³u¿by zdrowia, a ostatnio za konflikt wokó³ ustawy o lekarstwach refundowanych, zosta³a awansowana na jedn± z najwa¿niejszych osób w pañstwie. Podobny charakter mia³o mianowanie pos³anki Muchy ministrem sportu. Rozpaczliwy brak wiedzy o zarz±dzanym resorcie, a do tego rzucaj±ca siê w oczy bezradno¶æ, gdy trzeba wypowiedzieæ w³asn± opiniê w jakiejkolwiek sprawie (ju¿ nie mówi±c o powierzeniu wa¿nej posady w³a¶cicielowi salonu fryzjerskiego, w którym uk³ada³a swoje fryzury), uczyni³y z pani minister przedmiot powszechnych kpin i dosadnych z³o¶liwo¶ci. A minister Nowak, który przeprasza, bo autostrad jednak nie bêdzie? To po co bra³ siê za ministrowanie?
Stadion Narodowy po raz kolejny otwierany, nadal pozostaje zamkniêty; zmarnowane pieni±dze europejskie na modernizacjê kolei, która nadal pozostanie zabytkiem minionej epoki; awantura wokó³ ustawy ograniczaj±cej dostêp do Internetu – to wszystko wyczyny rz±du w ostatnich tygodniach. A w tle partactwo w sprawie tzw. paktu fiskalnego, który Tusk zamierza podpisaæ, mimo ¿e Polska nie bêdzie mia³a prawa g³osu w ¿adnej sprawie, ale bêdzie musia³a do³o¿yæ siê do ratowania Grecji, której obywatele ¿yj± na du¿o wy¿szym poziomie ni¿ Polacy. Czy trzeba wiêcej?
Je¿eli jednak trzeba, to proszê bardzo: katolicka telewizja „Trwam” nie dosta³a koncesji na nadawanie programu w technologii cyfrowej, za to dosta³y je jakie¶ firmy-krzaki, podstawione przez g³ówne telewizyjne koncerny. Wchodzi w ¿ycie „reforma” edukacji, która ostatecznie wykoñczy polskie szkolnictwo ogólnokszta³c±ce i pozbawi pracy tysi±ce nauczycieli. W ca³ym kraju zamykane s± szko³y, domy kultury, rejonowe s±dy, urzêdy pocztowe. Ubywa policjantów, w stanie likwidacji znajduje siê wojsko. Za to podobno Tusk w ka¿d± ¶rodê w po³udnie gra ze swoimi ministrami w tenisa, a w czwartki wieczorem – w pi³kê no¿n±. To oczywi¶cie wtedy, gdy nie jest na urlopie.
Tratw± ratunkow± dla rz±du Tuska i jego kolegów z boiska ma byæ ustawa o wcze¶niejszych emeryturach (wszyscy mamy pracowaæ do 67 roku ¿ycia, a emerytury i tak bêd± coraz ni¿sze). Nikt siê na to nie zgodzi, fala protestów zmiecie rz±d, ale Tusk przynajmniej bêdzie móg³ opowiadaæ, ¿e nie zosta³ obalony za nieudolno¶æ, lokajstwo wobec Niemiec i Rosji oraz k³amstwo smoleñskie, ale za próbê naprawiania pañstwa. Skoro g³upi naród nie pozna³ siê na dobrodziejstwach emerytalnej reformy i przepêdzi³ reformatorów, to Bruksela powinna znale¼æ jakie¶ dobrze p³atne posady i przygarn±æ wygnan± ekipê. A przy okazji uchroniæ j± przed Trybuna³em Stanu.
Ryszard Terlecki