[2011.06.09] Ruch im. Lecha Kaczyńskiego
Dodane przez Administrator dnia 09/06/2011 20:48:23
W ostatnią niedzielę w krakowskiej sali „Sokoła” odbyło się zebranie uczestników i organizatorów Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z terenu Małopolski. Ponad 150 osób z Krakowa, a także przedstawiciele stowarzyszeń i komitetów z Tarnowa, Nowego Sącza, Proszowic, Nowego Brzeska, Skały, Krzeszowic, Suchej Beskidzkiej, Raby Wyżnej i innych miejscowości, zadeklarowało gotowość wcielania w życie myśli politycznej śp. Prezydenta, a także oświadczyło, że za kontynuatora jego działalności uznaje Jarosława Kaczyńskiego, prezesa Prawa i Sprawiedliwości.
Ruchowi przewodniczy minister Maciej Łopiński, szef gabinetu Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zebranie rozpoczęło się od jego wystąpienia: „Mamy zamiar poszerzyć krąg ludzi, którzy chcą Polskę zmienić, którzy wspólnie będą starali się o to, by Polska była na miarę naszych marzeń, na czym zależało Lechowi Kaczyńskiemu. Chcemy pomóc Prawu i Sprawiedliwości, chcemy zwiększyć zasięg naszego oddziaływania, chcemy dotrzeć do jak największej liczby osób. Bardzo liczę na państwa udział. Mam wielkie nadzieje związane z tym ruchem”.
Decyzje o powstaniu Ruchu ogłoszono na wielkim wiecu w Sali Kongresowej w Warszawie 10 kwietnia 2011 roku, w rocznicę tragedii smoleńskiej. Od tego czasu podobne do krakowskiego spotkania odbywają się w wielu miastach Polski. Trwają prace nad statutem i formalną rejestracją Ruchu, zbierane są deklaracje zarówno indywidualnych osób, jak i całych stowarzyszeń czy organizacji. W Warszawie spotykają się komisje Ruchu: programowa i organizacyjna. Koordynatorem działalności Ruchu w Małopolsce jest prof. Włodzimierz Bernacki, politolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego, przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Ofiar Tragedii Narodowej pod Smoleńskiem.
W spotkaniu brał także udział Andrzej Duda, w przeszłości również minister w kancelarii śp. Prezydenta. Deklarował, że ruch jest związany przez samą osobę swego patrona Lecha Kaczyńskiego z wizją silnego i solidarnego państwa polskiego, która mu przyświecała i której poświęcił swoje życie. Ta wizja jest związana również z partią polityczną, na której czele stoi Jarosław Kaczyński. Chociaż Ruch nie jest więc partią polityczną, to dla wielu osób może stać się drogą do aktywnego udziału w świecie polityki.
W spotkaniu brało udział wielu wybitnych krakowian. Był prof. Ryszard Legutko, prof. Maria Dzielska, prof. Krzysztof Szczerski, dr Monika Stankiewicz-Kopeć, prof. Andrzej Waśko. Towarzystwo Nauczycieli Szkół Polskich reprezentowała jego przewodnicząca Barbara Nowak, radna Miasta Krakowa, a głośny ostatnio Klub Wtorkowy – członek zarządu Adam Kalita. Byli też przedstawiciele klubów „Gazety Polskiej”, Stowarzyszenia „Polska Jest Najważniejsza” (nie mylić z partią rozłamowców, używającą tej samej nazwy) oraz wielu innych środowisk i organizacji.
W ciągu najbliższych tygodni zapowiadane są dalsze spotkania przedstawicieli Ruchu z całej Polski, a jesienią wielki kongres, na którym wybrane zostaną władze i zatwierdzone struktury organizacyjne. Można się też spodziewać, że zwycięski wynik październikowych wyborów parlamentarnych postawi przed Ruchem nowe, państwowe zadania.
Ryszard Terlecki