[2011.05.13] Uchwała w sprawie balkonów i tarasów
Dodane przez Administrator dnia 13/05/2011 14:00:30
Czy balkony i tarasy mogą być zaliczane do powierzchni użytkowej lokalu, albo czy są zaliczane do pomieszczeń przynależnych do lokalu?

Ustawa z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego w art. 2 ust. 1 pkt 7 mówi, że za powierzchnię użytkową lokalu nie uważa się powierzchni balkonów, tarasów i loggii. Elementy te stanowią fragmenty nieruchomości wspólnej.
Ponadto balkon czy taras, a także loggia nie są pomieszczeniami, więc z natury rzeczy nie mogą być traktowane jako pomieszczenia przynależne do lokali (choć spotkałem już publikowaną w prasie opinię prawną mówiącą coś wręcz przeciwnego).
To, co powiedziano wyżej, nie oznacza jednak, że użytkownik balkonu, tarasu czy loggii nie ma żadnych obowiązków z tego tytułu. Wspólnota mieszkaniowa powinna nałożyć na użytkownika obowiązek konserwacji balkonu loggii czy tarasu, a niekiedy także obowiązek ponoszenia kosztów dodatkowego wyposażenia (np. położenia płytek) i remontów tych elementów. Natomiast remont konstrukcji (w szczególności w sytuacji, gdy racjonalny jest jednoczesny remont wielu balkonów przy pomocy jednego rusztowania), czy zapewnienie szczelności, powinny być obowiązkiem wspólnoty mieszkaniowej.
Jednak szczegółowe rozwiązania regulaminowe powinni w każdym przypadku ustalić samodzielnie właściciele lokali, podejmując odpowiednią uchwałę, zgodnie z delegacją zawartą art. 22 ust. 3 pkt 8 ustawy o własności lokali. Ten przepis mówi, że do kompetencji ogółu właścicieli, jako czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu, należy ustalenie, w wypadkach nie uregulowanych przepisami, części kosztów związanych z eksploatacją urządzeń lub części budynku służących zarówno do użytku poszczególnych właścicieli lokali, jak i do wspólnego użytku właścicieli co najmniej dwóch lokali, które zaliczane będą do kosztów zarządu nieruchomością wspólną.