[2010.09.10] Odpust
Dodane przez Administrator dnia 10/09/2010 14:02:47
„Odpustów […] bywa dwa w roku. Pierwszy w maju, na Znalezienie Krzyża św., a drugi we wrześniu na jego Podwyższenie. Oba odpusty są z oktawą i przez cały tydzień kilkadziesiąt tysięcy ludzi odwiedzi Mogiłę. Niedziela jednak w tym tygodniu przypadająca, jest dniem najsolenniejszym. Odpust wrześniowy […] zawsze bywa najliczniejszy. Wtedy od świtu […] jeden szlak kurzawy łączy Kraków z Mogiłą. Wszyscy spieszą do Mogiły. A tu dopiero wszędzie pełno ludu. Ciżba” – tak w XIX wieku w swoich „Opowiadaniach” opisywał atmosferę mogilskiego odpustu Kazimierz Girtler.
Dziś nie ma już „kurzawy”, bo drogi do Mogiły wyasfaltowane. Nie urządza się też majowego odpustu. Za to ten, wrześniowy, nadal pozostaje charakterystycznym wyróżnikiem Mogiły. Tak było w latach PRL-u, gdy wbrew panującej ideologii w Mogile gromadziły się tysiące pielgrzymów. I tak jest obecnie. Do Mogiły spieszą nie tylko mieszkańcy Nowej Huty, ale także pielgrzymi ze starego Krakowa, ze Spisza, czy ze Śląska. Mogilski Krzyż nadal ma przedziwną siłę przyciągania. A w trakcie niedzielnej, odpustowej sumy, na placu Jana Pawła II, w mogilskich ogrodach, gromadzą się prawdziwe tłumy pątników. Można wtedy usłyszeć starą, mądrą pieśń: „W krzyżu cierpienie, w krzyżu zbawienie, w krzyżu miłości nauka […] Kto krzyż odgadnie ten nie upadnie […] On ciebie wesprze ocali…”.
W tym roku mogilski odpust obchodzony będzie od 14 do 21 września. Główne uroczystości przewidziano na niedzielę, 19 września. Szczegółowy program odpustu publikujemy na str. 9.
Jan L. FRANCZYK