[2010.09.02] JÓZEF PLACHA
Dodane przez Administrator dnia 02/09/2010 20:59:53
Urodził się w Janowie Lubelskim w rodzinie wielodzietnej. Był najstarszy z pięciorga rodzeństwa, co przy chorobie ojca przyspieszyło jego dojrzewanie. Szkołę podstawową ukończył w rodzinnej miejscowości. Z czasów wojny utkwiło mu w pamięci, jak strzelał do Niemców z procy. Schwytany został pobity, ale miał szczęście, bo żołnierz, który go złapał, był Słowakiem w służbie niemieckiej i skończyło się na razach. W 1951 roku wyjechał do Poznania do Szkoły Przysposobienia Zawodowego, gdzie uzyskał zawód ślusarza maszynowego. Z Poznania w 1952 r. pojechał do Nowej Huty, z którą związał się do dzisiaj. Pracę rozpoczął na Wydziale Konstrukcyjnym huty. W latach 1954–56 obył zasadniczą służbę wojskową w Lublinie, kończąc Szkołę Podoficerską w specjalności artylerzysta. Po powrocie z wojska w 1956 pracuje w Kombinacie Metalurgicznym nieprzerwanie do 1992 roku, kiedy przeszedł po 40 latach stażu na emeryturę. Karierę zawodową rozpoczynał jako ślusarz, ale po ukończeniu Technikum Mechanicznego zostaje mistrzem spawalniczym na Wydziale Gazowym, zostając z czasem mistrzem dyplomowanym.
Jest człowiekiem aktywnym społecznie. Początkowo w latach siedemdziesiątych działa aktywnie w związkach zawodowych, pełniąc dwukrotnie funkcję przewodniczącego wydziałowej rady zakładowej. W 1965 roku wstępuje do Ligi Obrony Kraju, organizacji, której poświęcił znaczną część swojego życia. W 1969 wchodzi w skład Zarządu Fabrycznego LOK. Z czasem zostaje wiceprzewodniczącym ds. sportów obronnych, a później ds. organizacyjnych. Po roku 1990, gdy LOK się reorganizuje, zostaje członkiem Zarządu Rejonowego i jego wiceprezesem ds. współpracy z organizacjami, a później od 2000 roku pełni funkcję wiceprezesa w Zarządzie Miejskim. Wchodził także przez kilka kadencji w skład władz wojewódzkich i Zarządu Głównego LOK. Ukończył kursy sędziowskie strzelectwa sportowego i sportów obronnych, osiągnął w tej dziedzinie I klasą państwową. Był organizatorem licznych zawodów w ramach Akcji Lato i Akcji Zima dla dzieci i młodzieży. Był współtwórcą Międzypowiatowej Ligi Strzeleckiej dla młodzieży. Współorganizował liczne konkursy, w tym m.in. wiedzy morskiej i sportów obronnych. Od lat w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 13 w os. Dywizjonu 303 organizuje szkolenia strzeleckie dla młodzieży szkolnej w ramach zajęć przysposobienia obronnego. Współpracuje z żołnierzami rezerwy, którzy tworząc swój Klub, biorą udział w licznych zawodach strzeleckich i osiągają znaczące sukcesy.
Z Nową Hutą związany od 1952 roku. Początkowo mieszkał w os. C-2 w domu robotnika, a później w hotelu robotniczym. Samodzielne mieszkanie otrzymuje w 1956 roku w os. Szklane Domy, a później w 1974 w os. Niepodległości, gdzie mieszka do dzisiaj. Ożenił się w 1960 roku z rodowitą mogilanką. Ma dwie dorosłe córki Agnieszkę i Mariannę. Jest odznaczony licznymi odznaczeniami państwowymi, regionalnymi i resortowymi.
Sławomir Pietrzyk