[2010.08.06] Od kiedy alimenty?
Dodane przez Administrator dnia 06/08/2010 17:39:33
Od ponad 20 lat płacę alimenty na rzecz córki. W tym roku kończy 25. rok życia i jednocześnie studia. Czy jeszcze jestem zobowiązany do płacenia alimentów?
***
Na początku trzeba wyjaśnić, że nie określono sztywno wieku dziecka, do jakiego rodzice są zobowiązani je utrzymywać, ani też pomocy odwrotnej. Art. 128 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowi, że obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Z kolei art. 133 par. 1 k.r.o. precyzuje, że rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Poza powyższym wypadkiem uprawniony do świadczeń alimentacyjnych jest tylko ten, kto znajduje się w niedostatku (par. 2).
Skoro córka jest pełnoletnia i kończy studia, można spodziewać się, że jest w stanie samodzielnie zarabiać na swoje utrzymanie (choć trzeba mieć na uwadze konkretne okoliczności – np. chorobą uniemożliwiającą zarobkowanie). W takiej sytuacji można powołać się na art. 133 par. 3 k.r.o., wedle którego „rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się”. Przepis ten odzierciedla zasadę, że dorosłemu i zdrowemu leniowi wikt i opierunek na koszt rodzica się nie należą.
Alimentów nie można przestać płacić ot tak, jeśli wynikają one np. z wyroku sądowego – konieczne jest wniesienie powództwa o uznanie obowiązku alimentacyjnego za wygasły. Pozew składa się w sądzie rejonowym właściwym dla miejsca zamieszkania pozwanego.
(sp)