[2010.07.23] 22 lipca
Dodane przez Administrator dnia 23/07/2010 13:54:38
Przez dziesiątki lat dzień 22 lipca był świętem państwowym, upamiętniającym narodziny PRL-u. Za akt tych urodzin uznawano podpisanie Manifestu PKWN w roku 1944. W tzw. Polsce Ludowej imieniem, a właściwie datą, „22 lipca” nazywano zakłady przemysłowe i ulice polskich miast. W tym dniu oddawano do użytku nowe inwestycje, wtedy też odbywały się wielkie propagandowe uroczystości. I nieprzypadkowo w tym właśnie dniu, w 1950 roku, ukazał się w Nowej Hucie pierwszy numer lokalnej gazety „Budujemy Socjalizm”.
Trzeba jednak pamiętać, że tuż po zakończeniu II wojny światowej, w 1945 roku, wbrew powtarzanym później przez dziesięciolecia propagandowym tezom, społeczeństwo polskie miało pełną świadomość, że zza Buga nie nadchodzi wyzwolenie, lecz nowa okupacja. Tylko nieliczni myśleli inaczej. Nastroje najlepiej oddawał krótki wiersz napisany przez Józefa Szczepańskiego „Ziutka”, barda powstania warszawskiego:
„Czekamy Ciebie, czerwona zarazo
Byś wybawiła nad od czarnej śmierci.
Byś nam, kraj przedtem rozdarłszy na ćwierci,
Była zbawieniem, witanym z odrazą”.
Zawdzięczający władzę Armii Czerwonej i świadomi swojej słabości polscy komuniści robili wszystko, by umocnić swoją pozycję. Kogo nie udało się kupić, tego starano się strachem zmusić do uległości. Reszty miała dokonać wszechobecna propaganda.
Jan L. FRANCZYK