[2010.06.02] ZAWODY SPŁAWIKOWE O MISTRZOSTWO OKRĘGU
Dodane przez Administrator dnia 02/06/2010 15:27:07
Nowohucki zalew w ocenie wielu wędkarzy jest doskonałym miejscem dla przeprowadzania zawodów wędkarskich. Bezpieczny i zasobny w wiele gatunków ryb, które poławiane są w czasie takich zawodów, sprzyja dobrej atmosferze i zachęca do sportowej rywalizacji. Dlatego na tym akwenie zawody organizowane są chętnie. Dlatego trudno się dziwić, że właśnie tutaj, 22 i 23 maja br., zorganizowano Zawody Spławikowe o Mistrzostwo Okręgu Krakowskiego dla kadetów, juniorów i kobiet. Organizatorem zawodów z ramienia Zarządu Okręgu PZW Kraków był kol. Kazimierz Surma, odpowiedzialny w krakowskich władzach wędkarskich za dyscyplinę spławikową.
Niestety, z przykrością trzeba stwierdzić, że frekwencja nie była porażająca. Okręg krakowski PZW wyraźnie odczuwa brak młodzieży uprawiającej wędkarstwo, albo też niska frekwencja w zawodach wynika po prostu z braku chęci uczestnictwa w sportowej rywalizacji. Starania jakie podejmują starsi wędkarze zachęcający młodych do wędkarstwa, jak również prowadzona przy Zarządzie Okręgu szkółka wędkarska, jak na razie nie przynoszą oczekiwanych efektów. Pomimo wszystko, wędkarze liczą, że przyjdzie jeszcze taki czas, że wędkarstwo stanie się atrakcyjną formą spędzania czasu przez ludzi młodych. A i na organizowanych zawodach będzie ich o wiele więcej.
A wracając do zawodów, to trzeba stwierdzić, że mimo dość kapryśnego żerowania ryb, młodzi adepci wędkarstwa wspaniale dawali sobie radę i dzielnie walczyli o zajęcie jak najlepszego miejsca. W trakcie dwóch tur zawodów łowili leszcze, płocie, karasie, karpie, jazgarze i okonie. W sumie złowiono 22 kilogramy ryb. Ostatecznie, po komisyjnym ważeniu ryb, ustalono zwycięzców.
W kategorii kadet, do lat 14, mistrzem Krakowa został Szymon Szklarz (2 pkt, waga 2305 z Koła PZW Myślenice. I wicemistrzem została Anna Marek (6 pkt, waga 1095) z Koła PZW Myślenice. II wicemistrzem został Paweł Dalowski (6 pkt, waga 865) również z Koła PZW Myślenice. W kategorii juniorów mistrzem Krakowa został Dawid Jaśkiewicz (3 pkt, waga 3320) z Koła PZW Myślenice, I wicemistrzem został Kamil Mikołajczyk (4 pkt, waga 3745) również z Koła PZW Myślenice, a II wicemistrzem Dawid Bartosiak (6 pkt, waga 1950) z Koła PZW Nowa Huta. W kategorii kobiet mistrzynią Krakowa została Małgorzata Matysik (3 pkt, waga 1775) z Koła PZW Stare Miasto, a I wicemistrzynią Joanna Szostak (3 pkt, waga 1610) z Koła PZW Nowa Huta.
Zwycięzcy otrzymali medale, dyplomy i puchary. Sędzią głównym zawodów był kol. Andrzej Wilk, któremu pomagali: sekretarz, kol. Bolesław Kaczor i sędzia wagowy Zbigniew Kożuch. Zawody zakończono w dobrych humorach, a pokonani – jak zwykle – zapowiedzieli, że w następnych zawodach będą walczyć o lepszy wynik i zajęcie czołowych lokat.