[2010.06.02] Elżbieta Rasińska
Dodane przez Administrator dnia 02/06/2010 15:18:20
Kontynuując cykl artykułów o budowniczych miasta-dzielnicy Nowej Huty – prezentujemy dziś sylwetkę mgr Elżbiety Rasińskiej, która przez 24 lata pracowała w Dziale Umów Dyrekcji Inwestycji Miejskich I w Nowej Hucie. Do niej należało zlecanie, przygotowywanie i zawieranie umów na wszystkie roboty budowlano-montażowe prowadzone na osiedlach Dzielnicy.
***
Urodziła się 20 października 1931 r. w Krośnie na Podkarpaciu. Ojciec był ślusarzem w Rafinerii Nafty w Jedliczu pod Krosnem, a matka prowadziła w domu własny warsztat krawiecki. Elżbieta miała dwóch braci i dwie siostry. Szkołę podstawową ukończyła w czerwcu 1944 r. Po wyzwoleniu miasta, co nastąpiło we wrześniu 1944 r., już od października rozpoczęła naukę w Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Krośnie, uzyskując maturę w 1950 roku. W tymże roku rozpoczęła studia w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Krakowie, które ukończyła w 1954 r. Następnie z nakazu pracy została zatrudniona w nowohuckim Kombinacie HiL, na stanowisku starszej księgowej w Dziale Funduszu Płac w pionie Głównego Księgowego. W tym czasie wyszła za mąż, a po urodzeniu drugiego dziecka w 1957 r. zrezygnowała okresowo z pracy zawodowej, by zająć się wychowaniem dzieci. Ponownie do pracy wróciła w październiku 1966 r., angażując się w Dyrekcji Inwestycji Miejskich I dla dzielnicy Nowej Huty. W tymże biurze inwestycyjnym przepracowała 24 lata, prawie do końca jego istnienia i do swej własnej emerytury. Początkowo na stanowisku referenta, później zaś kierownika Działu Umów. Cały czas pogłębiała swe wykształcenie i obroniła pracę magisterską w swej specjalności, uzyskując tytuł magisterski z ekonomii. Praca Działu Umów polegała głównie na zlecaniu robót budowlano-montażowych, zgodnie z rocznymi planami inwestycyjnymi, poszczególnym przedsiębiorstwom wykonawczym, przeprowadzeniu stosownych rokowań przedumownych, sprawdzaniu terminowej realizacji umów, ewentualnym naliczaniu kar arbitrażowych za niedotrzymanie terminów realizacyjnych itp. Do zadań Działu należało także zawieranie umów z różnymi podmiotami gospodarczymi, zlecającymi do DIM powiernictwo inwestycyjne, albo współuczestniczące w finansowaniu poszczególnych zadań inwestycyjnych. Dotyczyło to zwłaszcza licznych spółdzielni mieszkaniowych, różnych przedsiębiorstw handlowych, usługowych, komunalnych, także np. wyższych uczelni. Zwłaszcza z tymi ostatnimi było najwięcej problemów, związanych ze zmianami zakresu rzeczowego umów, wysokości nakładów finansowych, terminów realizacyjnych itd. Były to bardzo duże przedsięwzięcia inwestycyjne: budowa Akademii Wychowania Fizycznego i Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej. Obie inwestycje realizowane były w Czyżynach w kilku etapach przez kilkanaście lat.
Elżbieta Rasińska przeszła na emeryturę w grudniu 1990 r., gdy te dwa skomplikowane obiekty, a także inne wielkie przedsięwzięcia inwestycyjne: Szpital im. Rydygiera w Bieńczycach, Telewizyjna Wytwórnia Filmowa w Łęgu, Nowohuckie Centrum Kultury znajdowały się jeszcze w budowie. Historie realizacji tych wielkich inwestycji przedstawione są szerzej w wydanej w styczniu br. książce pt. „Służby Inwestycyjne Nowej Huty”. Książka jest do nabycia w cenie 20 zł w księgarniach na Placu Centralnym i na os. Złoty Wiek, w kawiarni „Club 1949” (os. Urocze 12) i w Muzeum NH (os. Słoneczne 16). (sp)