[2010.04.09] P³otka p³oci nierówna
Dodane przez Administrator dnia 09/04/2010 11:29:16
Gdyby przeprowadziæ wêdkarski sonda¿ na temat ryb z³owionych po raz pierwszy w ¿yciu, zapewne w¶ród nich królowa³aby p³otka. Ta ma³a, srebrzysta, zgrabna i piêkna rybka p³ywaj±ca prawie we wszystkich wodach, krêc±ca siê pod pomostem, sp³awiaj±ca siê wokó³ ³ódki, buszuj±ca w¶ród sitowia… Wszêdzie jej pe³no. Nawet w zimie, spod lodu, nale¿y do ryb chyba najczê¶ciej pojawiaj±cych siê na haczyku. Ale rybka rybie nierówna. Nie ma nic trudnego w z³owieniu dwunastocentymetrowego, srebrnego maleñstwa, które prawie ca³e mie¶ci siê w d³oni, ale przechytrzyæ te najwiêksze, wa¿±ce ponad pó³ kilograma sztuki, to marzenie niejednego wêdkarza.
Najwa¿niejsze to znale¼æ ¿erowisko p³oci w rzece, jeziorze lub innych wodnym zbiorniku. A gdy ju¿ takie znajdziemy, wtedy musimy podj±æ decyzjê o tym, co na³o¿ymy na haczyk. P³oæ nie jest ryb± wybredn±. ¯ywi siê zarówno planktonem ro¶linnym i zwierzêcym, szcz±tkami wodnych organizmów, czê¶ciami ro¶lin i larwami owadów. Wiêksze p³ocie nie pogardz± ma³ymi ¶limakami czy larwami ochotki.
Jednak najpopularniejsz± bez w±tpienia p³ociow± przynêt± jest larwa muchy plujki, czyli popularny bia³y robaczek. O jego skuteczno¶ci przekona³o siê wielu wêdkarzy, ceni±cych go za to, ¿e zamiast p³oci na haczyku zadyndaæ mo¿e tak¿e leszcz, kr±p, kara¶, lin, a nawet brzana czy karp. O atrakcyjno¶ci bia³ego robaka decyduj± zarówno du¿a zawarto¶æ bia³ka w tej przynêcie, jak i jej niezwyk³a ruchliwo¶æ na haczyku. Nie bez znaczenie jest tak¿e jej zapach i smak. Byæ mo¿e walory smakowe bia³ych robaków nam niezbyt by odpowiada³y, ale widocznie ryby maj± inne gusty. P³oæ do¶æ ³atwo znajduje przynêtê. Najpierw ogl±da j±, obw±chuje. Wreszcie bierze j± w pyszczek i zaczyna smakowaæ. W³a¶nie dobrze rozwiniête zmys³y smaku i wêchu u p³oci decyduj± o skuteczno¶ci przynêty. Dlatego w wielu poradnikach wêdkarskich mo¿na znale¼æ zalecenia, by bia³ym robakom nadaæ specyficzny zapach. Stwierdzono na przyk³ad, ¿e p³oæ najchêtniej zjada robaki hodowane na drobiu i jajkach, a dopiero w dalszej kolejno¶ci na rybach. Z zapachów naturalnych, najbardziej atrakcyjne dla p³oci s±: wanilia, nostrzyk, any¿, palone konopie, czasami truskawka, a nawet zapach nawozu go³êbi (prawdopodobnie ze wzglêdu na proteiny). Wiêksze sztuki lubi± zapach karmelu i czekolady (zw³aszcza w wodach p³yn±cych). Przyprawienie zapachem robaków nie nale¿y do rzeczy skomplikowanych. Wystarczy je wrzuciæ do nawonionej zanêty gruntowej i po kilku minutach przejd± jej zapachem. A w trakcie ³owienia mo¿na robaki po prostu przechowywaæ w woreczku z zanêt±. Dobrze jest te¿ mieæ ze trzy pude³ka z robakami o ró¿nych zapachach. Gdy jedne larwy nie wzbudz± zainteresowania p³oci, mo¿emy u¿yæ robaków o innym zapachu.
Jakub Kleñ