[2009.08.13] Prze³om w sonda¿ach
Dodane przez Administrator dnia 13/08/2009 10:46:28
Jak to siê dzieje, ¿e po dwóch latach nieudolnych rz±dów, Platforma Obywatelska zachowuje wci±¿ wysokie poparcie w sonda¿ach? Wprawdzie zarówno rz±dz±ce wcze¶niej AWS, jak i SLD, ciesz±ce siê pocz±tkowo wielk± sympati± znacznej czê¶ci opinii publicznej, zaczê³y traciæ zwolenników dopiero po dwóch latach, trudno jest jednak przewidzieæ, jak zachowaj± siê s³upki poparcia jesieni± tego roku, gdy min± w³a¶nie dwa lata rz±dów PO. Nawet prywatne telewizje, w gruncie rzeczy wystêpuj±ce w roli partyjnych mediów Platformy, ostatnio nieco siê przestraszy³y swojej stronniczo¶ci i (przynajmniej jedna z nich) zamieszczaj± te¿ czasem jaki¶ krytyczny materia³ o rz±dzie Tuska. Wci±¿ jednak strach przez PiS parali¿uje wielu dziennikarzy, a przede wszystkim w³a¶cicieli prywatnych telewizji i rozg³o¶ni radiowych.
Warto jednak odnotowaæ, ¿e chocia¿ Platforma wci±¿ jeszcze utrzymuje siê ponad poprzeczk± ustawion± na poziomie 40 procent poparcia, to jednak jej rz±d oceniany jest znacznie bardziej krytycznie. Wed³ug CBOS w lipcu liczba zwolenników rz±du Tuska w stosunku do czerwca spad³a o kolejne 3 punkty i wynios³a 35 procent, podczas gdy liczba przeciwników wzros³a o 4 punkty i osi±gnê³a 31 procent badanych. W tym samym czasie 30 procent ankietowanych deklarowa³o swoj± ca³kowit± obojêtno¶æ. Najwyra¼niej najmniej powodów do zadowolenia maj± rolnicy, skoro w¶ród nich tylko 16 procent wyra¿a swoje uznanie, podczas gdy 41 procent ocenia rz±d bardzo krytycznie.
W zesz³ym roku o tej samej porze poparcie dla rz±du wynosi³o 46 procent, czyli w ci±gu roku zmniejszy³o siê o 11 procent. Ciekawe s± te¿ inne wska¼niki: 44 procent ankietowanych jest zadowolonych z faktu, ¿e Donald Tusk pozostaje premierem, podczas gdy 42 procent irytuje siê z tego powodu. Rok temu zadowolonych by³o 54 procent, a niezadowolonych – tylko 30 procent.
Wydaje siê to do¶æ dziwne ale wiêkszo¶æ badanych, bo a¿ 57 procent ma z³± opiniê o polityce gospodarczej rz±du. Wynika z tego, ¿e s± tacy, którzy dobrze oceniaj± rz±d, a równocze¶nie ¼le postrzegaj± jego politykê gospodarcz±. To co podoba siê im w tym rz±dzie? Skandaliczna polityka o¶wiatowa? Klêska w s³u¿bie zdrowia? Bezradno¶æ pañstwa wobec przestêpców? Katastrofa w budowie dróg i autostrad? Doprawdy, trudno to zrozumieæ.
Nale¿y siê spodziewaæ, ¿e jesieni± nastroje spo³eczne znacznie siê pogorsz±. Padn± kolejne firmy i zak³ady pracy, nauczyciele nie dostan± nawet tych skromnych podwy¿ek, które im obiecywano, pog³êbi siê parali¿ s³u¿by zdrowia, znów bêdziemy narzekaæ na nieudolno¶æ wymiaru sprawiedliwo¶ci (¶ledztwo w sprawie porwania i ¶mierci Olewnika jest tu przera¿aj±cym przyk³adem). Zapowiadane zwolnienia urzêdników obejm± oczywi¶cie tych najbardziej kompetentnych (natomiast posady zachowaj± krewni i znajomi polityków PO), oszczêdno¶ci na policji dramatycznie odbij± siê na naszym bezpieczeñstwie, a dalszy wzrost cen pogorszy warunki ¿ycia nie tylko najmniej zamo¿nych. Propaganda ju¿ nie wystarczy i trzeba bêdzie – po dwóch latach – rozliczyæ siê z dotychczasowych dokonañ. Je¿eli historia siê powtórzy, to Platforma w przysz³ych wyborach osi±gnie wynik bliski piêciu procent progu wyborczego. Czy w tych warunkach Tusk mo¿e jeszcze marzyæ o prezydenturze?
Ryszard Terlecki