Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
· Na niedzielê 14 kwie...
· [2024.04.12] W Krako...
· [2024.04.05] Kwietni...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
¯yczenia ¦wi±teczne
Radosnych i pe³nych wzajemnej mi³o¶ci ¦wi±t Bo¿ego Narodzenia ¿yczy wszystkim redakcja „G³osu-Tygodnika Nowohuckiego”.
WIERSZE KSIÊDZA ZALESKIEGO
W pi±tek, 8 grudnia br. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie odby³a siê konferencja prasowa i promocja nowego tomu wierszy ks. Tadeusz Isakowicza-Zaleskiego.
Ks. Zaleski znany jest przede wszystkim ze swojej dzia³alno¶ci zmierzaj±cej do ukazania dzia³añ SB wymierzonych w duchowieñstwo. Teraz jednak pokazuje swoj± inn± twarz – twarz poety, pisz±cego wiersze od ponad trzydziestu lat. Jako poeta zadebiutowa³ na ³amach „Tygodnika Powszechnego”, a swój pierwszy tomik, zatytu³owany „Oblê¿enie”, opublikowa³ w roku 1981, w dzia³aj±cym poza cenzur± Wydawnictwie Krzy¿a Nowohuckiego. By³ tak¿e cz³onkiem redakcji miesiêcznika „Krzy¿ Nowohucki”. Podpisywa³ siê wówczas pseudonimem Jacek Partyka (bêd±c alumnem krakowskiego Wy¿szego Seminarium Duchownego nie chcia³ ¶ci±gaæ k³opotów na siebie i na seminarium). Jako kleryk zosta³ powo³any do wojska, gdzie s³u¿y³ w specjalnej jednostce dla kleryków w Brzegu nad Odr±.
W stanie wojenny wspó³pracowa³ z ks. Kazimierze Jancarzem. Uczestniczy³ w s³ynnych mistrzejowickich Mszach ¶w. za Ojczyznê. W pierwszej po³owie lat osiemdziesi±tych zosta³ dwukrotnie ciê¿ko pobity przez funkcjonariuszy SB. W roku 1988 przebywa³ z pos³ug± duszpastersk± w¶ród strajkuj±cych na terenie Huty im. Lenina. W roku 1987 – wraz ze Stanis³awem Pruszyñskim i Zofi± Tetelowsk± – za³o¿y³ Fundacjê imienia Brata Alberta w Radwanowicach. Dzi¶ fundacja prowadza 30 o¶rodków terapeutycznych w ca³ej Polsce.
Ks. Isakowicz-Zaleski pochodzi z rodziny o korzeniach ormiañskich (obrz±dek ormiañsko-katolicki). Od 2002 roku jest duszpasterzem Ormian w Polsce. Uczestniczy³ i organizowa³ wiele konwojów humanitarnych (m. in. do krajów by³ej Jugos³awii, Czeczenii, Albanii i Ukrainy). Za swoj± dzia³alno¶æ zosta³ uhonorowany nagrod± POLCULU, Medalem ¶w. Jerzego, Orderem U¶miechu i Krzy¿em Komandorskim Orderu „Polonia Restituta”.
Najnowszy tom poezji ks. Tadeusza Sakowicza-Zaleskiego, nosz±cy tytu³ „Wiersze”, zosta³ wydany przez krakowskie Ma³e Wydawnictwo. Ksi±¿ka bêdzie dostêpna w ksiêgarniach oraz bezpo¶rednio w wydawnictwie: www.malewydawnictwo.pl
(f)
Moim zdaniem
Stan wojenny: przetr±ciæ krêgos³up „Solidarno¶ci”

Wiedza o przygotowaniach do wprowadzenia stanu wojennego jest ju¿ wystarczaj±co obszerna. Historycy jasno stawiaj± tezê, ze ju¿ z chwil± podpisania Porozumieñ Sierpniowych w³adza komunistyczna szykowa³a siê do zniszczenia „Solidarno¶ci”. Metody by³y ró¿ne: prowokacja, przenikanie do struktur „Solidarno¶ci” agentów, sk³ócanie ¶rodowisk robotniczych z inteligenckimi, pomówienia. W przygotowania w³±czono (w sposób tajny) wszystkie si³y militarne kraju.
Realizacjê rozbicia „Solidarno¶ci” planowano pocz±tkowo jeszcze w grudniu 1980 r., pó¼niej w marcu i sierpniu 1981 r. Je¶li chodzi o sierpieñ 1981 – chodzi³o o niedopuszczenie do wyboru pierwszych w³adz zwi±zku. Pretekstem mia³o byæ doprowadzenie do konfliktu na tle ustawy o przedsiêbiorstwie pañstwowym i samorz±dzie za³óg. Jako negocjator tej ustawy podpisa³em jej kompromisow± wersjê, by oddaliæ decyzje Jaruzelskiego o stanie wojennym. Kompromis wypracowany w Sejmie roz³adowa³ napiêcie i pierwsze, demokratyczne wybory odby³y siê podczas II tury Zjazdu „Solidarno¶ci” w Gdañsku.
Stan wojenny by³ jednak nieuchronny. W³adza pozorowa³a rozmowy ze stron± zwi±zkow± i przygotowywa³a siê do ataku. My, dzia³acze „Solidarno¶ci” dobrze wiedzieli¶my, ¿e ka¿dy dzieñ jest dniem darowanym, I ¿e wiele tych dni ju¿ nie bêdzie. Genera³owie Jaruzelski, Siwicki, Kiszczak i Janiszewski spierali siê ju¿ tylko o datê: 12 czy 13 grudnia. Kiszczak by³ za 12 grudnia.
Hutnicy z Nowej Huty zdali wtedy egzamin z Solidarno¶ci. By³ to najwiêkszy w Polsce strajk i najwiêksza te¿ jego pacyfikacja. Szkoda, ze tak ma³o o tym strajku, o udziale w nim tysiêcy hutników, ale i wspomagaj±cych nas profesorów i studentów z krakowskich uczelni mówi siê i pisze. Dlatego tez jako przywódca strajku chcia³bym raz jeszcze wszystkim podziêkowaæ za postawê w tamtych dniach i za wierno¶æ „Solidarno¶ci”.
Dzi¶ wiadomo te¿, ¿e w³adza do koñca nie by³a pewna zwyciêstwa. Chcia³a jednak w obronie swojego status quo, w obronie socjalizmu i dominacji PZPR przetr±ciæ krêgos³up „Solidarno¶ci”. I to jej siê poniek±d uda³o.
Mieczys³aw Gil
Przed ko¶cio³em M. B. Czêstochowskiej po¶wiêcono i ods³oniêto POMNIK KSIÊDZA JERZEGO

W niedzielê, 3 grudnia br. po uroczystej Mszy ¶w. na placu przed ko¶cio³em Matki Bo¿ej Czêstochowskiej na os. Szklane Domy odby³ siê akt po¶wiêcenia i ods³oniêcia pomnika S³ugi Bo¿ego ks. Jerzego Popie³uszki. W obecno¶ci licznie zebranych wiernych, pomnik po¶wiêci³ ks. biskup Jan Zaj±c, a ods³oni³a go matka zamordowanego kap³ana Marianna Popie³uszko.
Uroczysto¶æ po¶wiêcenia i ods³oniêcia pomnika zamordowanego przez oficerów SB kapelana „Solidarno¶ci” S³ugi Bo¿ego ks. Jerzego Popie³uszki zgromadzi³a t³umy wiernych. Na uroczyst± Mszê ¶w. w intencji rych³ej beatyfikacji ks. Jerzego licznie przyby³o duchowieñstwo – oprócz ks. bpa Jana Zaj±ca przybyli tak¿e ks. infu³at Jerzy Bry³a, opat mogilski o. Piotr Chojnacki, proboszczowie wielu nowohuckich parafii oraz ksiê¿a, którzy w stanie wojennym wspierali dzia³aczy „Solidarno¶æ”. Obecni byli parlamentarzy¶ci: senator Piotr Boroñ oraz pos³owie: Marek Kotlinowski i Monika Ryniak. Licznie reprezentowane by³y w³adze „Solidarno¶ci” z Wojciechem Grzeszkiem i W³adys³awem Kielianem na czele, a tak¿e cz³onkowie Bractwa Kurkowego, które sfinansowa³o budowê postumentu pomnika. Pod ¶cian± ¶wi±tyni stanê³o kilkana¶cie pocztów sztandarowych, a orkiestra dêta Mittal Steel Poland u¶wietni³a nabo¿eñstwo wykonaniem kilku okoliczno¶ciowych utworów muzycznych.
Po zakoñczeniu Mszy ¶w. uczestnicy nabo¿eñstwa udali siê w procesji pod pomnik na plac przed ko¶cio³em. Tam monument zosta³ po¶wiêcony przez ks. bpa Jana Zaj±ca i ods³oniêty przez matkê kap³ana-mêczennika, Mariannê Popie³uszko. Uroczysto¶æ zakoñczy³o od¶piewanie pie¶ni „Bo¿e co¶ Polskê” oraz z³o¿enie pod pomnikiem wieñców i kwiatów.
Pomnik autorstwa prof. Czes³awa D¼wigaja ma prawie sze¶æ metrów wysoko¶ci. Postaæ ks. Jerzego Popie³uszki zosta³a odlana z br±zu, ma 3,6 metra wysoko¶ci i wa¿y 1,8 tony. Z postumentu, który ma kszta³t æwiartki kuli ziemskie wyrastaj± orze³ w koronie (symbol wolno¶ci) oraz kotwica (symbol nadziei). Na szatach ksiêdza Jerzego widoczne s± sznury, które przypominaj± jego mêczeñsk± ¶mieræ.
(f)

Wiêcej zdjêæ w fotogalerii.
25 lat temu, 13 grudnia 1981 roku w³adze komunistyczne wprowadzi³y stan wojenny CZO£GI ROZJECHA£Y HUTÊ
W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku na terenie Nowej Huty milicja aresztowa³a 23 osoby. Zatrzymani dzia³acze „Solidarno¶ci” i opozycji demokratycznej we wczesnych godzinach rannych zostali przewiezieni do wiêzienia w Wi¶niczu Nowym, gdzie osadzono internowanych z Krakowa. Wbrew temu co w pierwszych tygodniach stanu wojennego Polacy s³yszeli w propagandowych audycjach radia i telewizji, o¶rodki dla internowanych nie by³y organizowane w domach wczasowych lub sanatoriach. Prawie wszystkie mie¶ci³y siê w wydzielonych pawilonach wiêzieñ i aresztów ¶ledczych.
Nowa Huta czarno-bia³a z kolorem
W po³owie listopada br. ukaza³ siê album fotograficzny „Nowa Huta czarno-bia³a z kolorem” autorstwa Grzegorza Ziemiañskiego. Zawarta w tym wydawnictwie artystyczna wizja najm³odszej dzielnicy Krakowa sk³ada siê z kilkudziesiêciu niebanalnych fotografii. Ksi±¿kê wyda³ O¶rodek Kultury im. C.K. Norwida jako Administrator Projektu „Nowa Huta – Nowa Szansa”.


+ Kiedy po raz pierwszy zacz±³e¶ fotografowaæ Now± Hutê? Jakie to by³y zdjêcia? – pytamy Grzegorza Ziemiañskiego.
- Nowa Huta sta³a siê moim obiektem fotograficznym, gdy tylko zacz±³em przygodê z aparatem, a by³o to na kursie organizowanym przez Nowohuckie Centrum Kultury. Pierwsze zdjêcia z natury rzeczy nieudolne, by³y próbami mo¿liwo¶ci sprzêtu oraz moich umiejêtno¶ci czy mo¿e raczej ich braku. Mo¿na powiedzieæ, ¿e Huta sta³a siê te¿ moim przymusowym,
najbli¿szym plenerem fotograficznym, jako ¿e st±d zawsze by³o blisko do „encekowskiej” ciemni. Z czasem jednak okaza³o siê, ¿e ów przymusowy plener jest wspania³ym zgrupowaniem, w czasie i przestrzeni, miejsc i wydarzeñ, które ukszta³towa³y i kszta³tuj± moje podej¶cie do fotografii.
+ Co Ciê fascynuje w Nowej Hucie?
- Przestrzeñ. Nowa Huta jest wielkim organizmem miejskim. Ciasne uliczki czy niewielkie zau³ki s± tutaj rzadko¶ci±, zw³aszcza w starych czê¶ciach Nowej Huty. A ja lubiê spacerowaæ. Lubiê te¿ zieleñ. A du¿o tu terenów zadrzewionych. S± £±ki Nowohuckie, na które czêsto wracam. Jest Lasek Mogilski, park w pobli¿u Kombinatu. Wszystkie te miejsca s± fantastycznymi miejscami do fotografowania.
+ A co fotografujesz najczê¶ciej?
- Hutê oczywi¶cie! A tak powa¿nie, to lubiê bloki - co widaæ, choæby na moim blogu. Lubiê
detal, g³ównie architektoniczny. No i oczywi¶cie wszelkie wydarzenia, które maj± miejsce w dzielnicy.
+ Sk±d Twój pomys³ na bloga? Czy to pierwszy nowohucki blog?
- Powstanie bloga zwi±zane jest z moim zaanga¿owaniem w cykl inicjatyw nowohuckich oraz internetowy serwis aktualno¶ci nowohuckich Nowa Huta Non Stop! www.nowahuta.org.pl Publikowane tam przeze mnie zdjêcia mia³y i maj± charakter reporta¿owy. Dokumentuj± spotkania, koncerty, prelekcje, imprezy czyli wszelkie wydarzenia nowohuckie. Od zawsze brakowa³o mi czego¶ "artystycznego". Owszem, na stronie prowadzi³em swoj± fotogaleriê, gdzie umieszcza³em zdjêcia wykonane w trakcie spacerów po dzielnicy, ale to mi nie wystarcza³o. Brakowa³o mo¿liwo¶ci zamieszczenia choæby krótkiej refleksji odnosz±cej siê do przedstawianego obrazu, a odwiedzaj±cy tak± stronê nie móg³ w ¿aden sposób skomentowaæ czy oceniæ zdjêcia. Pomys³ na blog zrodzi³ siê pod koniec sierpnia 2005 r., a we wrze¶niu ruszy³ pierwszy nowohucki fotoblog - :: nowa huta fotoblog ::
Tak jest to pierwszy taki blog. Informacje, które tam publikujê mia³y i maj± charakter bardzo subiektywny. S± to moje odczucia, obserwacje którymi dzielê siê z niewielk±, mo¿na powiedzieæ wybran±, grup± internautów. Trafiaj± tam albo ci, którzy s± zainteresowani Now± Hut±, albo ci, którzy weszli przez przypadek. Blog zatem, to nic innego jak osobisty pamiêtnik wzbogacony fotografiami z wêdrówek po najbli¿szej okolicy, w którym jakby "na ucho", bardzo prywatnie polecam wszystko to co najlepsze w Nowej Hucie.
+ Powiedz mo¿e krótko co¶ o swoim najwa¿niejszych sukcesach zawodowych…
- Dla mnie sukcesem jest to, ¿e ¿yjê i utrzymujê siê z tego co lubiê - czyli z fotografii. Jest to w obecnych czasach luksusem. Mia³em swoj± indywidualn± wystawê prac, by³o te¿ kilka wystaw zbiorowych w których mia³em przyjemno¶æ braæ udzia³. Wspó³pracujê z najwiêkszym lokalnym serwisem informacyjnym (www.nowahuta.org.pl), a tak¿e z najwiêksz± lokalna gazet± „G³osem-Tygodnikiem Nowohuckim”. Wspó³pracujê te¿ z krakowskim miesiêcznikiem Goniec.
+ I mo¿e na koniec parê s³ów o Grzegorzu Ziemiañskim prywatnie. Ile masz lat, gdzie mieszkasz itp…
- Od urodzenia mieszkam w Nowej Hucie. Okres szko³y podstawowej spêdzi³em mieszkaj±c na os. Handlowym. Os. Wandy przypad³o na okres szko³y ¶redniej, a os. Dywizjonu 303 to czasy obecne. Dyplom magistra Turystyki i Rekreacji schowa³em do szuflady i w 2004 roku ukoñczy³em Studium Fotografii na Instytucie Historii Architektury i Konserwacji Zabytków Wydzia³u Architektury Politechniki Krakowskiej u prof. Zbigniewa £agockiego. Potem uczêszcza³em jeszcze na warsztaty fotograficzne prowadzone przez Stanis³awa Markowskiego. Mam 26 lat, ¿onê, córkê. Pracujê jako fotograf, fotoreporter, fotoedytor i fotolaborant. Przed fotografi±, która z hobby w koñcu przerodzi³a siê w zawód. by³ alpinizm w którym mia³em pewne osi±gniêcia. Alpinizm odszed³, ale mi³o¶æ do gór pozosta³a. Nadal lubiê te¿ trekking…
+ Dziêkujê za rozmowê.
(f)

Na zdjêciu Grzegorz Ziemiañski
Fabryka poszukuje najwy¿szej klasy specjalistów ds. finansów i kadr w Krakowie
Philip Morris Polska SA obchodzi 10-lecie prywatyzacji i otwiera fabrykê dla pe³noletnich zwiedzaj±cych

W tym roku mija dziesiêæ lat od czasu nabycia przez Philip Morris Holland B.V. akcji Zak³adów Przemys³u Tytoniowego w Krakowie. Philip Morris Polska SA, wchodz±ca w sk³ad grupy kapita³owej Philip Morris International (PMI), zainwestowa³ w ci±gu ostatnich 10 lat ponad 500 milionów dolarów w infrastrukturê i ludzi w Polsce. Po siedmiu latach modernizacji i rozwoju krakowskiej fabryki, powsta³ jeden z najnowocze¶niejszych zak³adów produkcyjnych w Europie, uroczy¶cie otwarty w 2003 roku.


- Dzisiaj nasza fabryka produkuje nie tylko na rynek krajowy. Oko³o 20% produkcji trafia na eksport.
Pod koniec zesz³ego roku rozpoczêli¶my budowê nowej hali, co pozwoli nam na zwiêkszenie mocy produkcyjnych” - powiedzia³ nam Andrzej D±browski, prezes zarz±du Philip Morris Polska SA. - Nasza fabryka w Krakowie jest nie tylko nowoczesna, ale równie¿ przyjazna dla ¶rodowiska. W 2005 roku uda³o nam siê obni¿yæ poziom zu¿ycia energii o 34% w porównaniu do 2003 roku - doda³ D±browski.
Od niedawna funkcjonuje równie¿ program zwiedzania krakowskiej fabryki skierowany do osób doros³ych. Wyszkoleni przewodnicy przedstawiaj± go¶ciom firmê, jej historiê oraz udzielaj± informacji na temat prowadzonej przez fabrykê dzia³alno¶ci. Zwiedzaj±cy maj± mo¿liwo¶æ poznania procesu wytwarzania papierosów „od ziarna” po gotowy produkt, odwiedzaj±c dzia³ wyrobu tytoniu, magazyn krajanki tytoniowej oraz produkcjê papierosów. Wiêcej informacji dotycz±cych zwiedzania mo¿na uzyskaæ pod numerem telefonu (12) 646- 33-31.
Kraków zdobywa coraz wiêksze uznanie na mapie PMI. To w³a¶nie tutaj firma uruchomi³a niedawno, w ramach niezale¿nej spó³ki PMI Service Center Europe Spó³ka z o.o. (PMI SCE), Europejskie Centrum Us³ug. Philip Morris International uzna³ Kraków za najlepsz± lokalizacjê dla swego Centrum ze wzglêdu na wysoko wykwalifikowan± kadrê o specjalistycznej wiedzy i umiejêtno¶ciach jêzykowych, a tak¿e ze wzglêdu na istniej±c± infrastrukturê. - Do chwili obecnej w Europejskim Centrum Us³ug zatrudnili¶my ponad 170 osób. Rekrutacja trwa nadal - szukamy m.in. osób ze znajomo¶ci± jêzyka wêgierskiego i czeskiego - powiedzia³ nam Frank Vroemen, prezes zarz±du PMI SCE.
Centrum PMI SCE rozpoczê³a ju¿ finansow± obs³ugê ró¿nych spó³ek w ramach PMI. Do koñca 2008 roku, Centrum bêdzie zwiêkszaæ zakres us³ug. Ju¿ od pocz±tku 2007 roku udzieli wsparcia w zakresie zarz±dzania zasobami ludzkimi europejskich spó³ek w ramach PMI.
Od pocz±tku swojej dzia³alno¶ci w Krakowie, Philip Morris Polska SA aktywnie uczestniczy w ¿yciu lokalnej spo³eczno¶ci, wspieraj±c zarówno projekty o charakterze spo³ecznym, jak i rozwój lokalnej kultury. Firma wspiera m.in. o¶rodki socjoterapii – Centrum M³odzie¿y „U Siemachy”, dzia³ania maj±ce na celu zapobieganie przemocy w rodzinie oraz projekty dotycz±ce niepe³nosprawnych. Tylko w Krakowie, PMP wyda³ do tej pory na cele spo³eczne oko³o 4 miliony z³otych
(f)
POPARCIE PREMIERA
W niedzielê, 19 listopada br. w Krakowie przebywa³ premier Jaros³aw Kaczyñski. Premier wzi±³ udzia³ w otwarciu punktu obs³ugi mieszkañców pose³ Moniki Ryniak na os. O¶wiecenia 22. W punkcie bêdzie mo¿na zg³aszaæ wszelkie uwagi dotycz±ce nieprawid³owo¶ci w mie¶cie, a szczególnie przypadki krzywdzenia przez ró¿ne instytucje zwyk³ych obywateli. W otwarciu punktu udzia³ wziêli tak¿e minister sprawiedliwo¶ci Zbigniew Ziobro, pos³anki, Barbara Bubula i Monika Ryniak oraz kandydat na prezydenta Krakowa prof. Ryszard Terlecki.
– Przyjecha³em do Krakowa jako prezes Prawa i Sprawiedliwo¶ci – mówi³ premier Kaczyñski. – Chcê mocno poprzeæ Ryszarda Terleckiego, kandydata PiS na prezydenta Krakowa. To cz³owiek uczciwy i kompetentny, co w dzia³alno¶ci samorz±dowej jest bardzo wa¿ne. Nasz kandydat gwarantuje dobr± wspó³pracê z rz±dem i rozwój miasta. Przy innym wyborze takie szanse malej± – mówi³ premier.
Po spotkaniu z dziennikarzami na os. O¶wiecenia, premier Jaros³aw Kaczyñski wraz z prof. Ryszardem Terleckim udali siê do ko¶cio³a ¶w. Maksymiliana M. Kolbego, gdzie z³o¿yli kwiaty pod tablic± upamiêtniaj±c± ks. Kazimierza Jancarza.
+ + +
Kandydaturê prof. Ryszarda Terleckiego na prezydenta Krakowa poparli liderzy pierwszej nowohuckiej „Solidarno¶ci” i przywódcy strajku w Hucie im. Lenina po wprowadzeniu stanu wojennego Jan Ciesielski, Mieczys³aw Gil, Stanis³aw Handzlik i Edward Nowak.
(f)

Podpis pod foto: Pod punktem obs³ugi mieszkañców na os. O¶wiecenia.
Szko³a Podstawowa nr 85 na os. Z³otego Wieku nosi imiê ks. Kazimierza Jancarza SYMBOL ZAANGA¯OWANEGO PATRIOTYZMU
W pi±tek, 10 listopada uczniowie, nauczyciele oraz Rada Rodziców Szko³y Podstawowej nr 85 na os. Z³otego Wieku prze¿ywali podnios³± uroczysto¶æ nadania imienia ks. Kazimierza Jancarza swojej szkole. Uroczysto¶ci rozpoczê³a Msza ¶w. odprawiona w ko¶ciele ¶w. Maksymiliana Kolbego w Mistrzejowicach pod przewodnictwem ks. bp. Albina Ma³ysiaka. Pó¼niej w Klubie „Ku¼nia” odby³o siê ¶lubowanie klas pierwszych, a go¶cie mogli obejrzeæ spektakl przygotowany przez uczniów „Droga do Wolno¶ci”. W samo po³udnie wszyscy przeszli do budynku szko³y, w której na ten dzieñ przygotowano okoliczno¶ciow± wystawê dokumentów, zdjêæ i pami±tek zwi±zanych z osob± nowego patrona placówki. W¶ród go¶ci obecny by³ brat patrona szko³y, Karol Jancarz.
Ksi±dz Jancarz w latach 1978-1989 by³ wikariuszem parafii w Mistrzejowicach. Zas³yn±³ ze swojej dzia³alno¶ci w stanie wojennym. Nale¿a³ do ksiê¿y aktywnie wspieraj±cych zdelegalizowan± przez w³adze komunistyczne „Solidarno¶æ”. Zainaugurowa³ s³ynne czwartkowe Msze ¶w. za Ojczyznê. By³ inicjatorem powo³ania Chrze¶cijañskiego Uniwersytetu Robotniczego, Niezale¿nej Telewizji Mistrzejowice, organizowa³ koncerty i wystawy plastyczne. Na czwartkowych mszach go¶ci³ m. in. ks. Jerzego Popie³uszkê, ks. Adolfa Chojnackiego, ks. Henryka Jankowskiego i ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego.
- Ksi±dz Kazimierz jest dla mnie wzorem prawdziwego patrioty i ksiêdza, który nie opu¶ci³ prze¶ladowanych przez w³adze komunistyczne. Dziêki niemu Mistrzejowice w latach stanu wojennego sta³y siê prawdziw± wysp± wolno¶ci. Sama by³am aktywn± uczestniczk± mistrzejowickich spotkañ, a ksi±dz Kazimierz mia³ ogromny wp³yw na moje pogl±dy i postawê. Ten wp³yw pozosta³ do dzisiaj – powiedzia³a nam dyrektorka szko³y Barbara Nowak.
Obecny na uroczysto¶ci ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski powiedzia³ nam, i¿ bardzo cieszy siê z nadania szkole imienia ks. Kazimierza Jancarza. – By³em zaprzyja¼niony z ks. Jancarzem. Cieszê siê, ¿e jego imiê otrzyma³a szko³a zlokalizowana w Mistrzejowicach. M³odzie¿y warto pokazywaæ ludzi nieugiêtych. A do takich nale¿a³ ks. Jancarz.
(f)

Podpis pod foto:
Szko³a Podstawowa nr 85 im. ks. Kazimierza Jancarza
W niedzielê, 19 listopada Dzieñ Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich
19 listopada br., w godzinach od 10.00 do 17.00 Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza wszystkich na Dzieñ Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich. W ramach akcji pracownicy muzeum przygotowali szereg atrakcji, które z pewno¶ci± umil± czas spêdzony w oddzia³ach Muzeum Historycznego. Nie zabraknie wiêc warsztatów, lekcji muzealnych, pokazów i prezentacji ekspozycji. W akcji wezm± udzia³ prawie wszystkie oddzia³y Muzeum: Pa³ac Krzysztofory, Kamienica Hipolitów, Dom Pod Krzy¿em, Stara Synagoga, Ulica Pomorska, Celestat, Zwierzyniecki Salon Artystyczny, a tak¿e placówka nowohucka, czyli Dzieje Nowej Huty.
W muzeum na os. S³onecznym przez ca³y dzieñ bêdzie mo¿na ogl±daæ nowohuckie pami±tki oraz uczestniczyæ w tworzeniu mapy interesuj±cych i wartych odwiedzenia miejsc w Nowej Hucie. Prezentacje wystawy przez pracowników nowohuckiego Oddzia³u odbêd± siê w godz. 12.00 i 15.00. Wstêp wolny.
(f)
O BEZPIECZEÑSTWIE Z WICEPREMIEREM DORNEM
W pi±tkowe popo³udnie, 3 listopada w sali konferencyjnej hotelu „U Pollera” wicepremier Ludwik Dorn spotka³ siê z krakowianami zainteresowanymi sprawami bezpieczeñstwa. Po krótkim s³owie wstêpnym, w którym podkre¶li³ determinacjê rz±du w ¶ciganiu wszelkich przypadków ³amania prawa, „bez wzglêdu na reprezentowan± przez przestêpców opcjê polityczn±”, wicepremier odpowiada³ na pytania. - Sk±d wziê³o siê w ostatnich miesi±cach takie przyspieszenie w aresztowaniu ró¿nych osób, tak¿e tych publicznych? Wed³ug premiera Dorna, to efekt nowego podej¶cia rz±du, policji i prokuratury do ¶cigania przestêpstw. „Nie ma znaczenia czy chodzi o przestêpstwa tzw. bia³ych ko³nierzyków, czy o czarnych kryminalistów. Zreszt± okazywa³o siê niejednokrotnie, ¿e te dwa ¶wiaty siê przenikaj±. Policja prowadzi³a intensywne ¶ledztwa od roku. I teraz mamy ich pierwsze efekty”.
- Kraków znalaz³ siê na drugim miejscu niechlubnej listy miast o najwiêkszym zagro¿eniu przestêpczo¶ci±. Co rz±d zamierza zrobiæ, by zmieniæ tê sytuacjê? – pyta³ prof. Terlecki. W odpowiedzi premier odniós³ siê do statystyk, które wskazuj±, ¿e przestêpczo¶æ w Krakowie w ostatnim roku jednak zmala³a. „Powiem tak, zmala³a tak¿e w innych du¿ych miastach, w Krakowie byæ mo¿e zmala³a najmniej. I tê sytuacjê trzeba zmieniæ”. Mieszkaniec Wzgórz Krzes³awickich podniós³ problem fatalnego wyposa¿enia nowohuckich komisariatów (wys³u¿one radiowozy, stare maszyny do pisania zamiast komputerów itd.). Wed³ug wicepremiera sytuacja w policji w tym zakresie bêdzie siê systematycznie poprawiaæ. „W bud¿ecie przygotowanym na rok 2007 zosta³a zapisana kwota, jakiej policja – mówi±c kolokwialnie - nie widzia³a od lat osiemdziesi±tych. Jeste¶my zdeterminowani, by Polska sta³a siê krajem trudnym dla przestêpców, a przyjaznym dla ludzi uczciwych” – podsumowa³ dyskusjê wicepremier.
W spotkaniu udzia³ wziêli m. in. pos³anki Barbara Bubula i Monika Ryniak oraz wojewoda ma³opolski Maciej Klima i kandydat na prezydenta Krakowa prof. Ryszard Terlecki.
(s)


W kuluarach o bezpieczeñstwie w Nowej Hucie z wicepremierem Ludwikiem Dornem rozmawia³ red. Jan L. Franczyk
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 27,445,297 unikalnych wizyt