Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.19] Parê s³...
· [2024.04.19] Sumienie
· Na niedzielê 21 kwie...
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Spod ko¶cio³a ¶w. Bart³omieja do kaplic w Lasku Mogilskim Dró¿ki Matki Bo¿ej
3 maja, w sobotê, o godzinie 10.00 spod ko¶cio³a ¶w. Bart³omieja wyruszyli¶my na dró¿ki. Na ten czas Policja wy³±czy³a z ruchu kilka ulic na terenie naszej parafii, aby¶my mogli bezpiecznie siê modliæ. Na trasie zosta³o specjalnie rozstawionych 10 kapliczek. Rozwa¿ania maryjne oraz wspóln± modlitwê, przeplatan± ¶piewem, prowadzili o. Benignus Deptu³a oraz brat Albert Marcinek. Kulminacyjnym punktem modlitwy by³a Eucharystia sprawowana przez ojca opata Piotra Chojnackiego w kaplicy Matki Bo¿ej Czêstochowskiej w Lasku Mogilskim, podczas której zosta³o po¶wiêcone tabernakulum do przechowywania Naj¶wiêtszego Sakramentu. Pierwsza, drewniana, niewielka kapliczka zosta³a zbudowana 61 lat temu, jako wotum za ocalenie Krakowa. Jest otwarta tylko podczas nabo¿eñstw w maju i czerwcu. Odprawiana jest w niej Msza ¶w. w niedzielê o 16.30 w ³±czno¶ci z nabo¿eñstwem oko³o 17.10, w dni powszednie jest tylko nabo¿eñstwo o 19.00. Do kaplicy mo¿na naj³atwiej doj¶æ od strony Mostu Wandy. Znajduje siê ona równie¿ na szlaku rowerowym „Zielona Pêtla D³ubni”, która wchodzi w sk³ad Bursztynowego Szlaku. Do wspólnej modlitwy zapraszaj± mogilscy cystersi.
W tym roku przypada 80 rocznica kultu Matki Bo¿ej w Lasku Mogilskim. Pierwszy obrazek (wisz±cy obecnie na pulpicie w kaplicy) zosta³ zakupiony 5 maja 1928 r. i zawieszony w Lasku na dêbie dnia 1 lipca 1928 r. po uprzednim po¶wiêceniu w ko¶ciele OO. Bernardynów w Krakowie (przy Wawelu). Po wybudowaniu pierwszej kaplicy w 1947 r. obrazek zawieszono w jej szczycie. W 1973 r. wizerunek ten zosta³ zniewa¿ony i uszkodzony strza³ami z wiatrówki. Nabo¿eñstwo przeb³agalne odprawione zosta³o w niedzielê 27 maja 1973 r. St±d wziê³a siê praktyka „dró¿ek ró¿añcowych”, na które wyruszamy od 35 lat - 3 maja i w ostatni± niedzielê wrze¶nia.
o. Wincenty Zakrzewski Cist


Fot. Waldemar Cyganik
W 20. rocznicê strajków na hucie PRZYPOMNIEÆ TAMTEN CZAS
W najbli¿szy poniedzia³ek, 19 maja br. odbêd± siê uroczysto¶ci zwi±zane z 20. rocznic± kwietniowo-majowych strajków na kombinacie. Rozpoczêcie obchodów o godz. 11.00 w Sali Teatralnej ArcelorMittal Polnad S.A. (budynek „S”). W programie m. in. wyk³ad prof. dr hab. Ryszarda Terleckiego na temat genezy i kulisów strajku oraz pokaz filmu o ks. Kazimierzu Jancarzu pt. „Kapelan”. O godz. 14.30 tego samego dnia w ko¶ciele M. B. Czêstochowskiej odprawiona zostanie uroczysta Msza ¶w. pod przewodnictwem ks. kard. Franciszka Macharskiego. KRH NSZZ „Solidarno¶æ” zaprasza wszystkich cz³onków oraz sympatyków „Solidarno¶ci” do udzia³u w obchodach.
(f)
Projekt dzia³añ dla zieleni Krakowa realizowany od 1995 MIASTO – OGRÓD 2008
Pracownia Animacji Ekologicznej O¶rodka Kultury im. Cypriana Kamila Norwida oraz Polski Klub Ekologiczny Okrêg Ma³opolska pragn± po raz trzynasty zaprosiæ mieszkañców Krakowa do udzia³u w konkursach: OGRODY S¡SIEDZKIE
i PN¡CZA DLA KRAKOWA. Honorowy patronat nad konkursami przyjê³a Przewodnicz±ca Rady Miasta Krakowa, Pani Ma³gorzata Radwan – Ballada.

- Jeste¶my pewni, ¿e poprawa stanu zieleni naszych osiedli jest mo¿liwa . Coraz czê¶ciej ziemia „niczyja” znajduje ofiarnych gospodarzy, gotowych po¶wiêciæ jej swoj± pracê, pomys³owo¶æ i zaanga¿owanie. Zwiêkszaj±ca siê liczba zak³adanych i starannie pielêgnowanych ogrodów potwierdza ogromn± potrzebê kszta³towania otoczenia swoich domów, chêci mieszkania w ciekawych, zadbanych przestrzeniach naszego miasta – mówi± organizatorzy i zapraszaj± do udzia³u w konkursie mieszkañców Krakowa, cz³onków spó³dzielni mieszkaniowych, administratorów prywatnych i komunalnych zasobów mieszkaniowych oraz w³a¶cicieli wielorodzinnych kamienic.
- Pragniemy wyszukaæ i nagrodziæ najpiêkniej zagospodarowane tereny zielone, które stanowi± wzorzec do na¶ladowania dla mieszkañców Krakowa. Chcemy wyró¿niæ Pañstwa inwencje, po¶wiêcony czas i zaanga¿owanie w upiêkszanie otoczenia, które podziwiaæ mo¿emy wszyscy. Szczególnie serdecznie zapraszamy tych, którzy pielêgnuj± zieleñ i ogrody, a do tej pory nie mieli okazji ich zaprezentowaæ. Jak co roku bêdziemy z przyjemno¶ci± odwiedzaæ i podziwiaæ Pañstwa ogrody, ogródki, stanowiska pn±czy.. Jak co roku wybierzemy i nagrodzimy te najpiêkniejsze, które utrwalimy na fotografiach i zaprezentujemy na wystawach – dodaj± organizatorzy.
W roku 2008 proponowany jest nastêpuj±cy harmonogram dzia³añ: do 6 czerwca przyjmowane bêd± zg³oszenia, w dniach od 9 do 12 czerwca dokonane zostan± komisyjne przegl±dy z ocen± zg³oszonych ogródków i stanowisk pn±czy oraz realizacja dokumentacji fotograficznej. Jak zwykle spotkania z komisj± oceniaj±c±, z³o¿on± ze specjalistów, bêd± okazj± do merytorycznych konsultacji i udzielania porad, wymiany uwag i do¶wiadczeñ. Najpiêkniejsze, oryginalne ogrody oraz ciekawe rozwi±zania zazieleniania pn±czami, zostan± nagrodzone w trzech kategoriach: pn±cza, ogrody przy blokach, ogrody przy kamienicach.
Odwiedzane ogródki bêd± oceniane wed³ug nastêpuj±cych kryteriów:
dla ogrodów: s±siedzki charakter powstania i u¿ytkowania terenu zielonego, stopieñ uspo³ecznienia w dostêpno¶ci i pielêgnacji, funkcjonalno¶æ i dostosowanie do najbli¿szego otoczenia, pomys³owo¶æ, uk³ad kompozycyjny, w³a¶ciwy dobór ro¶lin i ich kolorystyka, ogólne wra¿enie estetyczne, innowacyjno¶æ, stopieñ pielêgnacji;
dla pn±czy: funkcja pn±czy w kontek¶cie otoczenia czyli zintegrowanie z koncepcj± urbanistyczn±, w³a¶ciwy dobór ro¶lin dla stanowiska, wizja twórcza autorów, oryginalne i funkcjonalne rozwi±zania techniczne zwi±zane z podporami, staranne prowadzenie i pielêgnacja ro¶lin i ogólny wyraz estetyczny.
Uczestnicy konkursu zostan± telefonicznie powiadomieni o dacie wizyty komisji. Najciekawsze rozwi±zania, po dostarczeniu planu sytuacyjnego, dokumentacji oraz zdjêæ mog± byæ popularyzowane w prasie, czasopismach specjalistycznych oraz w Internecie. Z laureatami planowane s± wywiady dla prasy, radia i telewizji. - W lipcu 2008 r. planujemy otwarcie wystawy fotograficznej i pocz±tek kampanii promuj±cej najciekawsze ogrody s±siedzkie i stanowiska pn±czy w Krakowie. Wystawa po ekspozycji w O¶rodku Kultury im. C. K. Norwida bêdzie prezentowana tak¿e w hollu Urzêdu Miasta Krakowa i wypo¿yczana zainteresowanym instytucjom i organizacjom.
Tegoroczn± edycjê konkursów projektu „ Miasto – Ogród” zakoñczymy XIII Spotkaniem Mi³o¶ników Ogrodów, które planujemy zorganizowaæ w lipcu br.
w najciekawszym ogrodzie. Podczas spotkania nast±pi og³oszenie wyników, prezentacja nagrodzonych realizacji oraz wrêczenie nagród i wyró¿nieñ laureatom – powiedzia³a nam El¿bieta Urbañska-K³apa, koordynator projektu..

+ + +
Koordynator projektu „ MIASTO OGRÓD” El¿bieta Urbañska – K³apa przyjmuje zg³oszenia i udziela informacji pod tel. 644 27 65 w. 17, e- mail: animacja@okn.edu.pl
Pracownia Animacji Ekologicznej O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida , os. Górali 5, 31 – 959 Kraków.
(f)



KRAKÓW, 6 maja 2008 R
¦WIÊTO HUTNIKÓW
4 maja br. do ko¶cio³a p.w. Matki Bo¿ej Czêstochowskiej wprowadzono uroczy¶cie poczty sztandarowe krakowskiego oddzia³u ArcelorMittal Poland S.A. i zwi±zków zawodowych. W takiej oprawie, z udzia³em Orkiestry Dêtej ArcelorMittal Poland pod dyrekcj± Marka Seyfrieda, prezes Polskiej Kongregacji Cystersów, opat mogilski Piotr Chojnacki wraz proboszczem hutniczej parafii w os. Szklane Domy w Nowej Hucie, o. Niwardem Karsznic koncelebrowali uroczyst± mszê z okazji Dnia Hutnika.
(krys)


XIII Nowohucka Wiosna Muzyczna OD LISZTA DO HERBERTA
Przed nami kolejna porcja majowych muzycznych wzruszeñ. Ju¿ w ten pi±tek, 9 maja o godz. 18.00 w Sali Koncertowej Zespo³u Pañstwowych Szkó³ Muzycznych im. M. Kar³owicza na os. Centrum E, bl. 2 rozpocznie siê koncert: Operacja „Steinway” D-374. Wyst±pi±: Piotr Machnik, Agnieszka Kawula. Julia Kociuba i Maciej Wota. W programie: F. Chopin, F. Liszt, F. Haydn i S. Prokofiew. Wstêp wolny. Natomiast w sobotê 10 maja o godz. 20.00 zapraszamy do Klubu „Ku¼nia” (os. Z³otego Wieku 14) na muzyczno-fotograficzne spotkanie „Tango argentino”. Wernisa¿owi fotografii znanego krakowskiego fotografika Stanis³awa Markowskiego towarzyszyæ bêdzie fortepianowy koncert autora prezentowanych fotografii. ¦piewaæ bêdzie Magdalena Lechowska, a ca³o¶æ u¶wietni wystêp tancerzy z grupy „Teraz Tango”. Wstêp wolny.
W poniedzia³ek, 12 maja br. o godz. 18.00 organizatorzy XIII Nowohuckiej Wiosny Muzycznej zapraszaj± do ko¶cio³a ¶w. Bart³omieja w Mogile, gdzie rozpocznie siê wieczór poetycko-muzyczny „We mnie jest p³omieñ, który my¶li”. Z poezj± Zbigniewa Herberta wyst±pi±: Bo¿ena Adamek (aktorka Teatru im. J. S³owackiego) i Marek Litewka (aktor Teatru Bagatela). Recytacji towarzyszyæ bêdzie muzyka gitarowa w wykonaniu Rocha Modrzejewskiego. Wstêp wolny.
W ¶rodê, 14 maja br. o godz. 18.00 Klub „Ku¼nia” zaprasza do krêgu muzyki wiedeñskiej z zespo³em „Amadeus Trio”. Wyst±pi±: £ukasz Iskrzycki (klarnet), Tomasz Gmyrek (klarnet) oraz Tomasz Ma³kowski (fagot). W programie utwory W. A. Mozarta – „Don Giovanni”, „Czarodziejski flet”, Wesele Figara”, „Divertimenti” i fragmenty innych utworów. Na ten wieczór wstêp równie¿ jest wolny.
(f)


XIII Nowohuck± Wiosnê Muzyczn± zainaugurowa³ koncert „Wiosna z Vivaldim”, który odby³ siê 4 maja br. w bazylice Ojców Cystersów w Mogile.
Fot. Grzegorz Ziemiañski

W najbli¿sz± niedzielê, 11 maja w Alei Ró¿ Krwawe Wesele w¶ród ró¿ i historii
„Krwawe Wesele” to spektakl, który zachwyci³ i wzruszy³ setki widzów w Krakowie, Legnicy, Olsztynie oraz Chorzowie. Teraz tê ba¶niow± historiê arty¶ci £a¼ni Nowej opowiedz± w sercu Nowej Huty. Na jeden wieczór Aleja Ró¿ zamieni siê w las – ¶wiat ptaków (zgodnie z cygañskimi wierzeniami, dusze ludzkie po ¶mierci zmieniaj± siê w ptaki), w którym przedstawiona zostanie historia nieszczê¶liwej mi³o¶ci i tragedia, jaka z niej wynik³a. W spektaklu ba¶niowa konwencja hiszpañskiej poezji Garcii Lorci przeplata siê z muzyk± gran± na ¿ywo przez nowohuckich Romów z zespo³u Kale Jakha (Czarne Oczy). W przedstawieniu wystêpuje tak¿e romski pie¶niarz Adam Koz³owski, który swym fenomenalnym g³osem urzek³ ju¿ niejednego widza. Intryguj±ca scenografia, ptasia konwencja, muzyka grana na ¿ywo oraz barwne kostiumy stworz± niesamowit± atmosferê ba¶niowego ¶wiata w Alei Ró¿.
W programie: 19.45 – otwarcie wej¶æ na miejsce spektaklu, 20.15 – prezentacja filmu „Przestrzeñ ryzyka. £a¼nia Nowa” produkcji TVP Kultura, ok. 20.45 – rozpoczêcie spektaklu..
+ + +
Scenariusz i re¿yseria: Bartosz Szyd³owski. Scenografia i inscenizacja: Ma³gorzata Szyd³owska. Oryginalna muzyka cygañska grana na ¿ywo: Adam Koz³owski i zespó³ "Ka³e Jakha" (Czarne Oczy) Zenona Bo³dyzera w skladzie: Franciszek Gabor, Zbigniew Gabor, Vasyle Ghiocel, Stefan Ghiocel, Pawe³ Mirga. Wyst±pi±: Ziuta Zaj±cówna, Tomek Radawiec, Adam Koz³owski, Kalina Hlimi-Pawlukiewicz. Mateusz JAnicki, Tomasz Sobczak, Edyta Torhan i Edward Wnuk
(f)


NA FUNDAMENCIE KRZY¯A
W sobotê, 26 kwietnia br., w przeddzieñ 48 rocznicy obrony Krzy¿a w Nowej Hucie, w nowohuckim oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa na os. S³onecznym 16 odby³ siê konkurs historyczny dla gimnazjów i szkó³ ponadgimnazjalnych: „Na fundamencie Krzy¿a. Dzieje nowohuckich parafii i duszpasterzy”.
W muzealnej sali zjawi³y siê reprezentacje poszczególnych placówek o¶wiatowych wy³onione podczas I etapu konkursu, który odbywa³ siê na terenie szkó³. Pe³ne tremy dru¿yny losowa³y kolejno¶æ odpowiadania oraz jeden z przekrojowych tematów konkursu. Odpowiedzi ocenia³o jury w sk³adzie: dr Jan L. Franczyk, redaktor naczelny „G³osu-Tygodnika Nowohuckiego” (przewodnicz±cy jury), Leszek Sibila, kustosz oddzia³u „Dzieje Nowej Huty” Muzeum Historycznego Krakowa oraz Jerzy Ridan, re¿yser i dokumentalista dziejów Nowej Huty. Po serii pytañ i odpowiedzi uczestników konkursu, jury uda³o siê na obrady, w trakcie których zadecydowano o kolejno¶ci przyznanych miejsc:
+ W kategorii gimnazjów: I miejsce (ex aequo) reprezentacja Gimnazjum nr 50 – Sara Seweryn, Anna Sztabkowska i Anna Luty. Opiekun mgr Aneta Ko³odziej oraz Salezjañskie Gimnazjum Publiczne – Jakub Gawron, Micha³ Hardek i Mateusz Juszczyk. Opiekun mgr Ma³gorzata Wyrozumska. Miejsce III reprezentacja Gimnazjum nr 44 – Klaudia Kiejko, Agnieszka Pluta i Oktawian Zakrzewski. Opiekun mgr Teresa Or³owska-Chrobak.
+ W kategorii szkó³ ponadgimnazjalnych: I miejsce reprezentacja Publicznego Salezjañskiego Liceum Ogólnokszta³c±cego – Barbara Pach, Justyna Ka³u¿a i Katarzyna Czajka. Opiekun Ma³gorzata Wyrozumska. II miejsce reprezentacja Zespo³u Szkó³ nr 1 im. ¶w. Rafa³a Kalinowskiego (Technikum Komunikacyjne nr 25) – Adam Kowal, Dawid Rec i Kamil Arczyñski. Opiekun mgr Ewa Lorkowska. III miejsce (ex aequo) reprezentacja X Liceum Ogólnokszta³c±cego – Barbara Kozik, Anna Kucharska i Klaudia Wróbel. Opiekun mgr Henryka Kohut oraz reprezentacja Zespo³u Szkó³ Gastronomicznych nr 1 – Anna Pyrka, Magda Maszudziñska i Gabriela Stachoñ. Opiekun mgr Elzbieta Kuter-Str±czyñska.
Jak nam powiedzia³ Jerzy Ridan, m³odzie¿ by³a dobrze przygotowania, a niektóre dru¿yny popisa³y siê wrêcz wyj±tkow± znajomo¶ci± historii Nowej Huty. Na zakoñczenie konkursu nagrody uczestnikom wrêczy³ proboszcz parafii Naj¶wiêtszego Serca Pana Jezusa z os. Teatralnego, ks. Stanis³aw Puzyniak.
(r)



Nagrody otrzymuj± uczniowie Salezjañskiego Gimnazjum Publicznego: Jakub Gawron, Micha³ Hardek i Mateusz Juszczyk.
Tak¿e ulicami Nowej Huty ArcelorMittal Cracovia Maraton
Pomys³ zorganizowania maratonu w Krakowie narodzi³ siê w po³owie lat 90. Na pocz±tek postawiono sobie za cel do¶cigniêcie Poznania, Wroc³awia i Warszawy, miast, które ju¿ mia³y do¶wiadczenia w organizacji takiej imprezy. Idea powróci³a w 2000 roku, gdy zebra³a siê grupa osób i instytucji, gotowych pomóc w organizacji biegu. Od 2001 roku rozpoczê³y siê przygotowania do pierwszego maratonu krakowskiego pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa. Pierwszy Cracovia Maraton wystartowa³ 11 maja 2002 r. Jego organizatorami by³o Miasto Kraków oraz specjalnie utworzona w tym celu Fundacja „Z biegiem Wis³y”. Przygotowaniami kierowa³ Komitet Organizacyjny powo³any Zarz±dzeniem Prezydenta Miasta.


Dotychczasowe edycje Cracovia Maraton pokaza³y, ¿e jest to jedna z najwiêkszych imprez tego typu, organizowanych w Polsce. Ju¿ dwukrotnie w latach 2006 – 2007 krakowski maraton zosta³ uznany jako „Z³oty Bieg” (tytu³ ten przyznaje portal internetowy Maratony Polskie wraz z biegaczami z ca³ego kraju). Cracovia Maraton w³±czony zosta³ równie¿ do tzw. Korony Maratonów Polskich w sk³ad której wchodz± maratony w Warszawie, Poznaniu, Wroc³awiu i Dêbnie.
VII edycja krakowskiego maratonu nosi nazwê ArcelorMittal Cracovia Maraton.
Nazwa tegorocznego biegu, który wystartuje w dniu 4 maja 2008 r. jest zwi±zana z w³±czeniem siê w organizcjê imprezy firmy ArcelorMittal Poland S.A. Na dzieñ 24 maja 08r.
liczba zg³oszonych zawodników przekroczy³a 1600 osób z 32 krajów ¶wiata. S± w¶ród nich
zawodnicy z Kanady, USA, Kenii, Etiopii, Nigerii, a tak¿e du¿a grupa reprezentantów z Wielkiej Brytanii, Francji i Ukrainy. Wzorem innych wielkich martonów, ju¿ trzeci raz wystartuj± w krakowskim maratonie zawodnicy na rolkach.
Dla pocz±tkuj±cych amatorów biegania w ramach maratoñskiej imprezy zorganizowany bêdzie III Mini Maraton im. Piotra G³adkiego. Dystans tego biegu wynosi 4,2 km, a trasa prowadzi wokó³ krakowskich B³oñ. Równie¿ po raz trzeci odbêd± siê Mistrzostwa ¦wiata Parlamentarzystów w Maratonie i Pó³maratonie, rozgrywane w ramach ArcelorMittal Cracovia Maraton. W tym roku udzia³ wezm± w nim udzia³ parlamentarzy¶ci z 3 kontynentów. Do Krakowa przyjad± przedstawiciele m.in. Irlandii, Szwecji. Bo¶ni i Hercegowiny, Kenii, Estonii, Republiki Kirgizji, Ruandy i Niemiec.
Osoby niepe³nosprawne startowa³y w Cracovia Maraton od samego pocz±tku. Dotychczasowe edycje krakowskiego martonu pokaza³y równie¿, jest on tak¿e najwiêkszym maratonem w Polsce pod wzglêdem udzia³u osób niepe³nosprawnych. Zawodnicy, którzy przyje¿d¿aj± na Cracovia Maraton s± polsk± elit± niepe³nosprawnych maratoñczyków na wózkach. Startuj± na dystansie pe³nego maratonu w trzech kategoriach kobiet i mê¿czyzn: Hand Bike (wózek o rêcznym napêdzie ³añcuchowym); Rim Push (wózek sportowy) oraz Active Wheelchair (wózek aktywny).
Z roku na rok w maratonie pojawia siê coraz wiêksza liczba zawodników. W ka¿dej edycji udzia³ bierze Bogdan Król – najbardziej utytu³owany polski maratoñczyk na wózku. W Cracovia Maraton startuj± niepe³nosprawni zawodnicy z Polski, jak równie¿ z zagranicy (m.in. Czechy, Wielka Brytania). W roku 2007 na zaproszenia Prezydenta Miasta Krakowa w maratonie wzi±³ udzia³ pan Richard Traum, Prezes Achilles Track Club ze Stanów Zjednoczonych. Dziêki nawi±zanej w zesz³ym roku wspó³pracy w roku bie¿±cym na krakowski maraton przyjedzie dru¿yna Freedom Team, dzia³aj±ca w ramach Achilles Track Club, z³o¿ona z niepe³nosprawnych maratoñczyków, którzy s± weteranami wojny w Iraku.
(f)

Kronika o ks. Kazimierzu Jancarzu.
Najnowsze 128 wydanie Nowohuckiej Kroniki Filmowej w ca³o¶ci po¶wiêcone zostanie ks. Kazimierzowi Jancarzowi, który od 1978 roku zwi±zany by³ z parafi± ¶w. Maksymiliana Kolbe w Mistrzejowicach. W pierwszym okresie swojej dzia³alno¶ci ks. Jancarz za³o¿y³ Konfraterniê Akademick±, skupiaj±c± studentów i pracowników naukowych krakowskich uczelni.
W 1982 roku dziewiêciu mê¿czyzn rozpoczê³o w parafii mistrzejowickiej g³odówkê, solidaryzuj±c siê z prowadz±cymi protest g³odowy internowanymi w Za³ê¿u. W g³odówce i towarzysz±cych jej nabo¿eñstwach bra³o udzia³ coraz wiêcej osób. Reaguj±c na aktywno¶æ robotników, ks. Jancarz za³o¿y³ Duszpasterstwo Ludzi Pracy, którego celem by³o organizowanie pomocy dla represjonowanych i poszkodowanych. Gdy wiêkszo¶æ internowanych w Za³ê¿u zosta³a zwolniona, postanowiono kontynuowaæ modlitwy i spotkania, które zapocz±tkowa³y odbywaj±ce siê przez wiele lat czwartkowe msze ¶w. za ojczyznê. O bogatej dzia³alno¶ci ks. Jancarza opowiadaæ bêdzie red. naczelny „G³osu – Tygodnika Nowohuckiego” Jan L. Franczyk oraz ks. Tadeusz Isakowicz – Zaleski. Us³yszymy te¿ fragmenty kazania biskupa Albina Ma³ysiaka, wyg³oszonego z okazji ods³oniêcia obelisku upamiêtniaj±cego postaæ ks. Kazimierza Jancarza (zmar³ 15 lat temu w Luborzycy).
Kronikê uzupe³ni± unikalne zdjêcia fotograficzne i archiwalne materia³y filmowe, zrealizowane m.in. podczas mszy ¶wiêtej, któr± ks. Jancarz odprawia³ podczas strajku w Hucie im. Lenina, w dniu 1 maja 1988 roku.
Tê Kronikê trzeba koniecznie zobaczyæ. Projekcje odbywaæ siê bêd± przed ka¿dym seansem w Kinie Studyjnym „Sfinks” od pi±tku (2 maja) oraz w programie telewizji krakowskiej w poniedzia³ek (5 maja) o godz. 8.45 i 19.50, a tak¿e we wtorek (6 maja) o godz. 16.50. Zapraszamy.
(jr)
Jerzy Ridan prezesem ma³opolskiego oddzia³u Zwi±zku Filmowców Polskich Ridan 98% normy
Jerzy Ridan znany nowohucki dokumentalista to wyj±tkowo aktywny cz³owiek. Zawsze nastawiony na ludzi, dobry organizator. Je¶li dodaæ, ¿e w swoim fachu jest profesjonalist± a stworzone przez niego filmy ciesz± siê uznaniem nie tylko w Krakowie, ba nie tylko Polsce ale i poza jej granicami. Wtedy wybór nowohuckiego re¿ysera na prezesa dziwi ju¿ tak naprawdê tylko jego samego. Prezesem krakowskiego przez ostatnie dwa lata by³ Jacek Schoen (dyr. Teatru Bagatela), kiedy wygas³a jego kadencja zrzeszeni w krakowskim kole twórcy filmowi byli wyj±tkowo zgodni: Jerzego Ridana wybrano przyt³aczaj±c± ilo¶ci± g³osów (przy 98% poparciu).
- ¯ycie lubi nas naskakiwaæ, prezesem jeszcze nigdy nie by³em - mówi z u¶miechem re¿yser. Swoj± now± funkcjê traktuje bardzo powa¿nie. - Lubiê pomagaæ ludziom to bêdzie ¶wietna ku temu okazja, do obowi±zków prezesa nale¿y bowiem m.in. pozyskiwanie funduszy na realizacjê filmów, czy pomoc w za³atwianiu ró¿nych formalno¶ci - dodaje.
Filmowy ¶wiatek jest silnie scentralizowany. ¯eby za³atwiæ cokolwiek w tej bran¿y trzeba „siedzieæ w Warszawie”, dos³ownie i w przeno¶ni. Jako d³ugoterminowy cel, nowy prezes ma³opolskiego oddzia³u Zwi±zku Filmowców Polskich, nowohucianin z krwi i ko¶ci, Jerzy Ridan, postawi³ sobie zadanie „wyci±gn±æ Kraków za uszy z kompleksów”. Twierdzi, ¿e w niczym nie jeste¶my gorsi od Warszawy a wy¶wiechtany slogan, ¿e w jedno¶ci si³a jest wyj±tkowo prawdziwy (kto od mieszkañca Nowej Huty mo¿e wiedzieæ wiêcej o walce ze stereotypami i potrzebie udowadniania w³asnej warto¶ci).
Gratulujemy i ¿yczymy powodzenia.
W imieniu redakcji Aga £o¶

Z okazji XIV Dni Norwidowskich w Nowej Hucie NORWIDOWE ¦LADY
Z czym kojarzy mi siê Cyprian Kamil Norwid? Kiedy by³em dzieckiem - z ulic±, przy której w Krakowie mieszka³ mój szkolny kolega. Kiedy za¶ by³em studentem polonistyki, to z tekstami S³awiñskiej, Horzycy, a tak¿e Wyki i Pigonia. Teraz kojarzy mi siê ten poeta z Now± Hut±, a ¶ci¶lej z O¶rodkiem Kultury nosz±cym jego imiê. Od tego roku równie¿ z Dniami Norwida, które ten¿e O¶rodek organizuje ju¿ od 14 lat.
Na marginesie tych wa¿nych dla Nowej Huty wydarzeñ kulturalnych, pozwolê sobie na refleksjê zwi±zan± z autorem Promethidiona. Bo nale¿a³oby siê zastanowiæ sk±d taki kult Norwida w Nowej Hucie, któr± bardziej kojarzy³bym z poezj± Bursy, H³aski, Tuwima, czy Ga³czyñskiego, a dawniej z poezj± robotnicz±. Gdy my¶lê o tym oryginalnym poecie s³owa, który zachwyca³ mistrzów sceny (Juliusz Osterwa, Wilam Horzyca, Irena Eichlerówna, W³adys³aw Wo¼nik, Danuta Micha³owska, Leszek Herdegen, Kazimierz Braun) i najwiêkszego Kap³ana S³owa - Jana Paw³a II (Karola Woty³ê ) zastanawiam siê dlaczego przed³u¿eniem Alei Trzech Wieszczów nie jest ulica Norwida, tylko Marii Konopnickiej. Nie mam nic przeciwko tej pisarce, ale wydaje siê, ¿e Norwid by³by bardziej na miejscu. (Kraków umie¶ci³ Norwida na Osiedlu Oficerskim, na jednej z bocznych uliczek, no có¿, mo¿e radni powinni znale¶æ inne miejsce dla czwartego wieszcza?).
O Norwidzie chcia³bym napisaæ z kilku co najmniej powodów. Dni jemu po¶wiêcone zezwalaj± na to, by mu po¶wiêciæ trochê wiêcej miejsca w prasie. Norwid nie doceniany za ¿ycia, odkryty w wiele lat po ¶mierci, by³by skazany w Krakowie znów na nie pamiêæ, gdyby nie - Nowa Huta. To dziêki Hucie, O¶rodkowi Nowohuckiemu, Norwid jest poet± wci±¿ - ¿ywym, s³uchanym, rozumianym…
Dawny Dom Kultury dzia³aj±cy przy Kombinacie im. Lenina w³a¶nie jego obra³ sobie za patrona. Na pewno niema³y w tym udzia³ szefowych O¶rodka - Danuty Szymoñskiej i Wies³awy Wykurz. Obie admiratorki jego twórczo¶ci wykaza³y wyczucie dobrego smaku. Patron siê przyj±³, a ludzie go tam propaguj±cy okazali siê godnymi partnerami. Jak widaæ, patron – pó¼ny romantyk inspiruje pó¼nego wnuka. O¶rodek upowszechnia: jêzyk, styl, my¶li artysty, który ¿y³ i w Polsce i Pary¿u, a przez film Dom ¦w. Kazimierza bêdzie zawsze uto¿samiany z kreuj±cym rolê Norwida - Ignacym Gogolewskim.
Norwid jest twórc± wszechstronnym: poeta, dramatopisarz, prozaik, rysownik, rze¼biarz i filozof…raczej my¶liciel. W jego poezji zawarta jest i filozofia i teologia i kultura staro¿ytna, a tak¿e romantyzm. Bo by³ wielkim epigonem tej epoki. I dzi¶ trzeba to przypominaæ, tak, jak go ci±gle i na ka¿dym kroku przypomina³ o tym Ojciec ¦wiêty Jan Pawel II, prawdziwie zafascynowany wielko¶ci± tego cz³owieka i artysty.
Urszula Perliñska - koordynator XIV Dni Norwida - z wielk± pasj± i znawstwem siêga po nowe teksty poety, te bardziej i te mniej znane. A Teatr Norwida, przy wspó³pracy z artystami i m³odzie¿±, pokazuje jego sztukê. Bo Norwid pisa³ bardzo oryginalne utwory dramatyczne, w których tak bardzo widaæ by³o mi³o¶æ, nie tylko do poezji. Te walory uwydatni³a w swym spektaklu otwieraj±cym Dni - Barbara Krasiñska ( aktorka, re¿yser, absolwentka krakowskiej PWST, od lat wspó³pracuj±ca z Urszul± Perliñsk±) Siêgnê³a po utwór zatytu³owany Noc tysi±czna druga. Jeszcze dzi¶ (tj. w czwartek o godz. 11.30) bêdziemy zachwycaæ siê Norwidem i Herbertem, który nie przypadkowo zosta³ w³±czony do tych Dni przez organizatorów. W tym roku mija 10 rocznica jego ¶mierci. Ale te¿ my¶lê, ¿e Herbert ma wiele wspólnych cech z Norwidem - podobnie rozumieli poezjê i w podobny sposób j± tworzyli. Tym razem Anna Polony bêdzie czytaæ utwory mistrzów w spektaklu zatytu³owanym Spytam siê dziejów o spowied¼ piêkno¶ci w dostojnej Aulii Collegium Novum UJ. A 25 kwietnia, w pi±tek, w O¶rodku na os. Górali 5 o godz. 11.00 zaprezentuje siê m³odzie¿,dla której Norwid sta³ siê prawdziwym przewodnikiem po ¶wiecie literatury. Odbêdzie siê tak¿e promocja p³yty W Weronie (wiersze poety ¶piewane przez m³odzie¿ z Krakowa, w tym z XII Liceum Ogólnokszta³c±cego im. Norwida w Nowej Hucie).
Tymczasem czekamy na nowy ¶lad Norwida w Krakowie, w Nowej Hucie. Mo¿e za rok, podczas jubileuszowych, 15 Dni, spotkamy siê nie tylko na Wawelu przy urnie z jego prochami, ale tak¿e na którym¶ z nowohuckich placów, skwerów, czy ulic, po to, by z³o¿yæ kwiaty pod jego popiersiem chocia¿by. 14 Dni Norwidowskie z wolna przechodz± do historii. Mo¿na je zamkn±æ s³owami samego artysty, które stanowi³y takie swoiste motto obecnych Dni:
Spytam siê tedy wiecznego cz³owieka,
Spytam siê dziejów o spowied¼ piêkno¶ci;
Wiecznego cz³eka, bo ten nie zazdro¶ci,
Wiecznego cz³eka bo bez ¿±dzy czeka,
Spytam siê tego bez namiêtno¶ci;
Có¿ wiesz o piêknem?... Kszta³tem jest Mi³o¶ci.


Dariusz Domañski
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 27,475,770 unikalnych wizyt