Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.03.29] Na ryby...
· [2024.03.29] ¦wiêtuj...
· Na niedzielê 31 marc...
· [2024.03.29] ¦wi±tec...
· [2024.03.22] Wiosenn...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
W BRANICACH, W TEATRZE LUDOWYM I… W „15”
W 133 wydaniu Nowohuckiej Kroniki Filmowej spotkamy siê z... prehistori±. A to za spraw± Nowohuckiego Oddzia³u Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Tradycyjny wiosenny piknik archeologiczny w Branicach przybli¿y³ najm³odszym mieszkañcom Nowej Huty dzieje tych ziem i pozwoli³ czynnie uczestniczyæ w dawnych zajêciach gospodarskich. Wspania³y przebieg mia³ tak¿e fina³owy koncert XIII Nowohuckiej Wiosny Muzycznej w Teatrze Ludowym. Gwiazd± wieczoru by³a solistka Gra¿yna Brodziñska prezentuj±ca najwy¿szy kunszt sztuki wokalnej i niebywa³y temperament sceniczny. Znakomicie zaprezentowa³ siê tak¿e zespó³ Krakowskiej M³odej Filharmonii pod dyrekcj± Tadeusza Chmiela. Kronikê zakoñczy kolejne spotkanie z Maciejem Miezianem, niekwestionowanym znawc± dziejów Nowej Huty, który tym razem zaprosi nas na historyczn±... przeja¿d¿kê tramwajem. Bêdzie to „15” pod±¿aj±ca do Pleszowa starym traktem handlowym, tzw. „Sandomierskim”. Po drodze mija zabytkowe ju¿ dzi¶ najstarsze osiedla nowohuckie i budynki kombinatu.
133 wydanie Nowohuckiej Kroniki Filmowej bêdzie mo¿na ogl±daæ od pi±tku 6 czerwca przed ka¿dym seansem w kinie studyjnym Sfinks, a tak¿e w poniedzia³ek 9 czerwca o godz. 8.45 i 19.50.
(os)
Nowa Huta `88 Wiosna wolno¶ci
Ju¿ wiosn± 1988 roku we Wschodniej Europie zapala³y siê p³omyki wolno¶ci, które jesieni± nastêpnego roku prawdziwym po¿arem objê³y nadgraniczne obszary sowieckiego imperium - zanotowa³ wêgierski pisarz w przeddzieñ pierwszych demokratycznych wyborów, wygranych przez antykomunistyczn± opozycjê. Tylko rok dzieli³ Europê od „jesieni narodów”, czyli wielkiego antykomunistycznego przewrotu, zorganizowanego i przeprowadzonego z udzia³em komunistów we wszystkich krajach sowieckiego bloku.
6. Krakowski Piknik Archeologiczny w Nowej Hucie Branicach Z ¯YCIA BUDOWNICZYCH KOPCA WANDY
Muzeum Archeologiczne w Krakowie, Oddzia³ w Nowej Hucie, zaprasza na 6. Krakowski Piknik Archeologiczny. Piknik odbêdzie siê w sobotê 31 maja br. w godz. od 11.00 do 18.00 na terenie parku przy zabytkowym dworze w Nowej Hucie Branicach pod znakiem S³owian ¿yj±cych w IX i X wieku. To impreza dla ca³ych rodzin. W tym roku odbêdzie siê pod has³em „Z ¿ycia budowniczych kopca Wandy”.
Uczestnicy pikniku bêd± mieli okazjê zobaczyæ jak pracowali s³owiañscy rzemie¶lnicy: bednarze, garncarze, kowale, mincerze, tkacze, wytwórcy ³uków i inni. Przy okazji bêdzie mo¿na poznaæ tajniki pracy archeologa, uczestnicz±c w zaimprowizowanych badaniach wykopaliskowych czy sklejaj±c rozbite naczynia. Bêdzie mo¿na równie¿ nauczyæ siê prostych metod konserwacji zabytków archeologicznych.
Dojazd do Branic: autobusem linii 131 z pêtli tramwajowej w Pleszowie.
(l)
Spotkanie wierszem malowane We mnie jest p³omieñ...
Miesi±c maj up³ywa w Nowej Hucie pod znakiem zorganizowanej przez O¶rodek Kultury im CK Norwida Nowohuckiej Wiosny Muzycznej. Ka¿dy bez wzglêdu na wiek i preferencje znajdzie tu cos dla siebie. Kilka dni temu mieli¶my okazjê zatrzymaæ siê na chwilê nad poezj± Zbigniewa Herberta.
W poniedzia³ek 12 maja w wieczorze pt. „We mnie jest p³omieñ, który my¶li” z poezj± Zbigniewa Herberta wyst±pili Bo¿ena Adamek aktorka Teatru im. Juliusza S³owackiego, Marek Litewka aktor Teatru Bagatela oraz Roch Modrzejewski - gitara klasyczna. Spotkanie odby³o siê w wyj±tkowej scenerii ko¶ció³ka ¶w. Bart³omieja w Mogile. Kilkadziesi±t osób w ca³kowitej ciszy wys³ucha³o wierszy wybranych przez Bo¿enê Adamek. - Wybór wierszy nie by³ prosty. D³ugo zastanawia³am siê, które z bogatego dorobku Zbigniewa Herberta utwory zaprezentowaæ podczas tego, jakby na to nie patrzeæ, krótkiego spotkania. Zdecydowa³a w koñcu magia tego niesamowitego miejsca, jakim jest ko¶ció³ek ¶w. Bart³omieja. Wybra³am wiersze o wierze i niewierze, o poszukiwaniu prawdy, utwory dotykaj±ce spraw najistotniejszych ¿ycia i ¶mierci” – mówi aktorka.
Spotkaniu towarzyszy³a muzyka na ¿ywo, w wykonaniu Rocha Modrzejewskiego, który powiedzia³: - Kiedy gram, staram siê nie my¶leæ o niczym, pozwoliæ muzyce zaistnieæ. Jednak bardzo wa¿na jest przy tym energia jak± otrzymujê od publiczno¶ci i jak± mogê jej przekazaæ. Nie da siê ukryæ, ¿e nowohuckie spotkanie by³o t± energi± przepe³nione. Mo¿na by³o na chwilê oderwaæ siê od spraw codziennych pos³uchaæ „sprawozdania z raju”, poobcowaæ z zaklinaczem s³ów (jak sam o sobie mawia³ Herbert ), mo¿na by³o uzyskaæ odpowied¼ na trudne pytanie „jak ¿yæ” – „Id¼ wyprostowany w¶ród tych co na kolanach (...) b±d¼ wierny”. - poucza poeta. Mo¿na te¿ by³o po prostu posiedzieæ, pos³uchaæ i odpocz±æ. Dziêki Nowohuckiej Wio¶nie Muzycznej mogli¶my pomimo ci±g³ego po¶piechu i zmêczenia spotkaæ siê z prawdziw± poezj±. Czasem te¿ przypomnieæ sobie o jej istnieniu, osobi¶cie po powrocie ze spotkania odszuka³am w moim domu Pana Cogito, który le¿a³ zupe³nie zapomniany na pó³ce, po to tylko ¿eby choæ na chwilê przed³u¿yæ magiê tego wieczoru.
Pytana o receptê na tak udane spotkanie Bo¿ena Adamek powiedzia³a mi: - Poezja musi przez aktora przechodziæ, dotykaæ emocji. Wierszy siê nie czyta, je siê mówi, nimi siê rozmawia z tymi którzy s³uchaj±. Wiersz trzeba przed publiczno¶ci± odmalowaæ. Czasem podczas takich spotkañ pojawia siê magia, aktor zapomina o tym jak mówi, wa¿ne jest co mówi i do kogo. Pojawia siê niesamowita wiê¼ miêdzy opowiadaj±cym wiersze a s³uchaj±cymi. Poezja zaczyna ¿yæ. To siê zdarza czasem i to w³a¶nie zdarzy³o siê w ko¶ció³ku ¶w. Bart³omieja podczas Nowohuckiej Wiosny Muzycznej”.


BO¯E CIA£O W NOWEJ HUCIE
Z uwagi na fakt, ¿e uroczysto¶æ Zmartwychwstania Pañskiego jest tzw. ¶wiêtem ruchomym, wypadaj±cym zawsze w niedzielê po pierwszej pe³ni ksiê¿yca, która nastêpuje po wiosennym zrównaniu dnia z noc±, w tym roku Wielkanoc wypad³a wyj±tkowo wcze¶nie. A od Wielkiej Nocy liczone s± inne ¶wiêta ruchome, do których nale¿y równie¿ Bo¿e Cia³o, które wypada zawsze w czwartek po Uroczysto¶ci Trójcy ¦wiêtej. Tak wiêc w tym roku – z uwagi na wczesn± Wielkanoc - równie¿ Uroczysto¶æ Naj¶wiêtszego Cia³a i Krwi Pañskiej wypada bardzo wcze¶nie, bo ju¿ w 22 maja. Przypomnijmy, ¿e w roku ubieg³ym Bo¿e Cia³o obchodzono 7 czerwca, a w roku przysz³ym obchodzone bêdzie jeszcze pó¼niej, bo 11 czerwca.

Uroczysto¶æ Bo¿ego Cia³a po raz pierwszy ¶wiêtowano w Liège w 1247 roku. Pojawienie siê nowego ¶wiêta mia³o zwi±zek z widzeniami prze³o¿onej konwentu augustianek z Mont Cornillon po³o¿onego niedaleko Liège w Belgii, Julianny de Retine (1193-1258), pó¼niejszej b³ogos³awionej. Ale by³o równie¿ ¶ci¶le zwi±zane ze ¶redniowieczn± pobo¿no¶ci± eucharystyczn±, która przejawia³a siê m. in. w pragnieniu ogl±dania Hostii, której widok dla grzeszników nie mog±cych przyj±æ komunii, by³ najwa¿niejszym momentem uczestnictwa we mszy. ¦wiêto to po raz pierwszy wprowadzi³ w 1246 r. dla diecezji Liège biskup Robert, a w kilka lat pó¼niej zatwierdzi³ je kardyna³ Hugo z Saint-Cher. Wkrótce potem, w 1263 roku mia³ miejsce niezwyk³y cud. W Bolsenie niedaleko Rzymu podczas prze³amania Hostii zaczê³a z niej kapaæ krew. By³ to znak, który otrzyma³ kap³an odprawiaj±cy Mszê ¶wiêt±, gdy zw±tpi³, ¿e pod postaci± bia³ego op³atka kryje siê prawdziwe Cia³o Chrystusa. Poruszony tym zdarzeniem papie¿ Urban IV wprowadzi³ w 1264 r. ¶wiêto Bo¿ego Cia³a w Rzymie, a o opracowanie tekstów liturgicznych zwróci³ siê do ¶w. Tomasza z Akwinu. Specjalnie wprowadzona uroczysto¶æ mia³a byæ przeb³aganiem i zado¶æuczynieniem za zniewa¿anie Naj¶wiêtszego Sakramentu i odstêpstwa od wiary ¶wiêtej oraz mia³a upamiêtniaæ ustanowienie Eucharystii. Powa¿ny nastrój Wielkiego Tygodnia nie pozwala³ jednak na uroczyste obchody tego radosnego wydarzenia, wyznaczono wiêc inny termin uroczysto¶ci. Og³oszeniu bulli przeszkodzi³a ¶mieræ Urbana IV; ¶wiêto Bo¿ego Cia³a wprowadzi³ ostatecznie papie¿ Jan XXII w 1. po³owie XIV wieku. W Polsce obchody Bo¿ego Cia³a zainicjowa³ w 1320 r. w diecezji krakowskiej biskup Nanker.
W czasach reformacji procesje Bo¿ego Cia³a sta³y siê manifestacj± wiary w dogmat o przeistoczeniu, który przez reformatorów zosta³ odrzucony. W tamtych czasach - jak pisa³ Józef Smolarski - „Tam, gdzie protestanci siêgnêli po w³adzê lub stanowili wiêkszo¶æ, katolicy musieli zaniechaæ odprawiania procesji, a co najmniej zrezygnowaæ z wystawno¶ci. Dzia³o siê tak równie¿ w Polsce, choæ o wiele rzadziej ni¿ na przyk³ad w pó³nocnych ksiêstwach Rzeszy. I u nas zdarza³y siê napady na uczestników procesji, szydzono z nich, przeszkadzano w publicznym uprawianiu kultu. Kiedy w Toruniu jezuici zamierzali poprowadziæ procesjê na rynek, okaza³o siê, ¿e wiod±ce do niego ulice zosta³y zamkniête ³añcuchami”.
Podobne problemy z procesj± by³y w Polsce w czasach komunistycznych. W³adze wszelkimi sposobami próbowa³y zmarginalizowaæ ten przejaw religijnego kultu. W Krakowie na dziesi±tki lat zabroniono urz±dzania tradycyjnej procesji z Wawelu na krakowski Rynek. Równie¿ przez dziesiêciolecia procesja z Mogi³y mia³a zgodê na trasê w kierunku Wis³y, a nie w kierunku nowohuckich osiedli. Dzisiaj, w wolnej Polsce, procesje Bo¿ego Cia³a urz±dzane s± przez wszystkie parafie i stanowi± wyraz publicznego kultu oddawanego Chrystusowi, który obecny jest w Naj¶wiêtszym Sakramencie.
(f)

W 20. rocznicê hutniczego protestu OSTATNIE STARCIE
Z³o¿eniem kwiatów pod pomnikiem „Solidarno¶ci” przy placu Centralnym, uroczystym spotkaniem w Sali Teatralnej ArcelorMittal i Msz± ¶w. w ko¶ciele M. B. Czêstochowskiej na Szklanych Domach uczczono 20. rocznicê kwietniowo-majowych strajków z 1988 roku. Chocia¿ hutniczy strajk zosta³ brutalnie rozbity w nocy z 4 na 5 maja, sta³ siê faktycznie ostatnim starciem z panuj±cym jeszcze, ale chyl±cym siê ku upadkowi, systemem komunistycznym. Kilka miesiêcy pó¼niej rozpoczê³y siê przygotowania do obrad Okr±g³ego Sto³u, a czerwcowe wybory z 1989 roku otwar³y drzwi do wolno¶ci.
19 maja br., w 20 . rocznicê ujawnienia Komisji Robotniczej Hutników, odby³y siê uroczysto¶ci przypominaj±ce kwietniowo-majowy strajk w ówczesnej Hucie im. Lenina. O godz. 10.00 zwi±zkowcy z³o¿yli kwiaty pod pomnikiem Solidarno¶ci przy placu Centralnym, a pó¼niej, w wype³nionej po brzegi Sali Teatralnej nowohuckiego kombinatu, zaczê³y siê uroczysto¶ci jubileuszowe 20-lecia strajku. Spotkanie rozpocz±³ modlitw± w intencji rych³ej beatyfikacji ks. Jerzego Popie³uszki nowohucki duszpasterz ludzi pracy o. Niward Karsznia. Po modlitwie, przewodnicz±cy KRH W³adys³aw Kielian powita³ przyby³ych go¶ci, w¶ród których znale¼li siê m. in. opat mogilski o. Piotr Chojnacki, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, ks. W³adys³aw Palmowski, ks. pra³at Jan Bielañski, pose³ na Sejm RP prof. Ryszard Terlecki, minister obrony narodowej Bogdan Klich, dyrektor krakowskiego oddzia³u ArcelorMittal Poland Jacek Woliñski oraz przewodnicz±cy ma³opolskiej „Solidarno¶ci” Wojciech Grzeszek. W³adys³aw Kielian odczyta³ tak¿e list do uczestników spotkania nades³any przez prezydenta RP Lecha Kaczyñskiego. Do listu do³±czona by³a decyzja prezydenta o po¶miertnym odznaczeniu ks. Kazimierza Jancarza Krzy¿em Komandorskim z Gwiazd± Orderu Odrodzenia Polski. Prezydencki gest zebrani nagrodzili d³ugotrwa³ymi oklaskami.
Przebieg nowohuckiego protestu przypomnia³ pierwszy przewodnicz±cy KRH i jeden z przywódców strajku, Mieczys³aw Gil, a prof. Ryszard Terlecki omówi³ genezê i kulisy kwietniowo-majowych wydarzeñ (tekst wyst±pienia prof. Terleckiego opublikujemy w „G³osie” w przysz³ym tygodniu). Czê¶æ historyczn± uroczysto¶ci zakoñczy³ pokaz filmu „Kapelan”, opowiadaj±cy o ks. Kazimierzu Jancarzu i ówczesnym strajku.
Pó¼niej uczestnicy spotkania przejechali do ko¶cio³a M. B. Czêstochowskiej na Szklanych Domach, gdzie odprawiona zosta³a uroczysta Msza ¶w. w intencji Ojczyzny i „Solidarno¶ci”, celebrowana przez ksiê¿y zwi±zanych z „Solidarno¶ci±” pod przewodnictwem o. Niwarda Karszni.
(f)



DO DZISIAJ SIÊ ZASTANAWIAM, JAK PROBOSZCZ TO WYTRZYMA£
Opowiada Zbigniew FERCZYK, za³o¿yciel Duszpasterstwa Hutników przy parafii M.B. Czêstochowskiej na Szklanych Domach
Nasze Duszpasterstwo Hutników, dzia³aj±ce od 1983 roku przy parafii na Szklanych Domach, wype³nia³o wiele ró¿nych zadañ, zarówno w stanie wojennym, jak i pó¼niej, po jego zniesieniu. Przewinê³o siê przez nie tysi±ce ludzi. A w trakcie kwietniowo-majowych strajków na kombinacie, u nas by³o prawdziwe centrum pomocy dla czynnie strajkuj±cych, a pó¼niej dla uczestników strajku absencyjnego. 26 kwietnia, przed po³udniem, dosta³em telefon, ¿e co¶ siê dzieje na hucie. Przyszed³em do duszpasterstwa, a przypomnê, ¿e swoj± siedzibê mieli¶my w tymczasowych pomieszczeniach parafialnych obok kaplicy. Tam by³a wówczas kancelaria parafialna, kilka salek katechetycznych i kilka pomieszczeñ dla ksiê¿y. Przyszed³em tam, i w bibliotece zasta³em Staszka Handzlika. Potem do³±czy³ Jasiek Ciesielski i Edek Nowak. Mietka Gila nie by³o – Gil bezpo¶rednio trafi³ na teren huty. Wszyscy czekali do wieczora. Pó¼niej, by unikn±æ ewentualnego zatrzymania przez SB, poszli w stronê bloku szwedzkiego. Tam by³a taka du¿a pryzma piasku. Wyszli na ni± i przeskoczyli przez ogrodzenie. Pó¼niej dotarli na teren huty. A ja, nastêpnego dnia, razem z grup± kolegów przyszed³em do duszpasterstwa. I, niejako automatycznie, zostali¶my wmontowani w ten strajk. I nagle zaczê³y przychodziæ do nas prawdziwe t³umy ludzi. Przynosili ¿ywno¶æ, przynosili pieni±dze. W pierwszych dniach nie bardzo wiedzieli¶my, co z tym wszystkim robiæ. Paczkami wype³nili¶my salki katechetyczne. Bardzo szybko uda³o nam siê jednak zorganizowaæ. Otrzymali¶my równie¿ pomoc prawn± z Krakowa. W bibliotece parafialnej pojawi³a siê s³ynna skrzynka na pieni±dze, do której wrzucano ofiary, a datki o wiêkszej warto¶ci by³y przyjmowane bezpo¶rednio. Dwie panie zajmowa³y siê ksiêgowaniem tych pieniêdzy. Codziennie sporz±dza³y raport kasowy. Na koniec pakowa³y pieni±dze do worka i zanosi³y je do pokoju proboszcza, o. Niwarda Karszni. A przecie¿ proboszcz nie mia³ ¿adnych zabezpieczeñ antyw³amaniowych czy kas pancernych. Chyba nasi patronowie strzegli, ¿e nigdy nic nie zginê³o. Pó¼niej z tych pieniêdzy, wed³ug ¶ci¶le przestrzeganych zasad, op³acali¶my wyroki kolegiów ds. wykroczeñ, zasi³ki dla wyrzuconych z pracy, a po rozpoczêciu strajku absencyjnego, rekompensaty za utracone pobory z tytu³u nieobecno¶ci w pracy. Dokumentacja by³a prowadzona bardzo skrupulatnie. W tym czasie przez Szklane Domy przewija³y siê prawdziwe t³umy. Prawie ca³kowicie zdezorganizowali¶my normalne funkcjonowanie parafii. Ojcowie nie mogli prowadziæ lekcji religii, bo salki by³y pozajmowane. Godzinami siedzieli tutaj korespondenci zachodnich mediów: z Francji, Niemiec, Stanów Zjednoczonych… I blokowali parafialny telefon, bo nadawali gdzie¶ te swoje korespondencje. Nasi ch³opcy przerzucali ich na teren kombinatu. Pó¼niej, gdy przestali chodziæ na kombinat, dawali naszym kolegom aparaty fotograficzne, prosz±c ich o zdjêcia ze strajku. Do po³owy maja praktycznie u nas skupia³a siê ca³a pomoc dla strajkuj±cych. Zreszt± 1 i 3 maja pojawi³ siê u nas ks. Kazimierz Jancarz, które równie¿ do nas kierowa³ potrzebuj±cych. Dopiero gdzie¶ od po³owy maja w Mistrzejowicach zacz±³ dzia³aæ Wikariat Solidarno¶ci, do którego zreszt± te¿ nale¿a³em. W 1988 roku byli¶my naturalnym zapleczem dla strajkuj±cych – pewno dlatego, ¿e od piêciu lat dzia³a³o ju¿ Duszpasterstwo Hutników, a nasza parafia by³a najbli¿ej huty…
Wys³ucha³: JLF
M³odzie¿, tym co odeszli przed nami
Je¶li masz wiarê, zaufaj Panu. Je¶li Ci jej brak, ja pomodlê siê za Ciebie.
Maksymilian Scholl, lat 13, laureat konkursu: „e-mail do chorego”


Akcja ¯onkilowych Pól Nadziei nie mia³a by racji bytu gdyby nie rzesze m³odych ludzi, którzy siê w ni± anga¿uj±. Oprócz swojego czasu i si³ m³odzie¿ oddaje tej sprawie swoje serce.
Dobieg³a koñca 11 edycja ¯onkilowych Pól Nadziei, akcji zapocz±tkowanej w Polsce przez Hospicjum ¦wiêtego £azarza. Tegoroczna odbywa³a siê pod has³em „Tym co odeszli przed nami”. Na podsumowania finansowe przyjdzie jeszcze czas, koordynator ca³ej akcji Renata Po³omska informuje, ¿e do tej pory pozyskano ju¿ ponad 300 tys. z³otych, ale jest jeszcze wiele puszek, które nie zosta³y zliczone. Pola Nadziei, to jednak nie tylko akcja pozyskiwania funduszy na opiekê nad chorymi, to równie¿ program edukacyjny. W ubieg³y pi±tek (16 maja) w Nowohuckim Centrum Kultury odby³ siê koncert bêd±cy jednocze¶nie podsumowaniem edukacyjnego wymiaru akcji. W spotkaniu uczestniczy³, od lat obejmuj±cy akcjê swoim honorowym patronatem, kardyna³ Franciszek Macharski. Czê¶æ artystyczn± u¶wietni³ wystêp zespo³u Ma³e S³owianki, które tego dnia mia³y swój jubileusz (by³ to ich 2000 wystêp na scenie). W ramach 11 edycji akcji Pól Nadziei og³oszono trzy konkursy na kartkê ¿onkilow±, maskotkê ¿onkilow± oraz na „e-mail do chorego”. W tegoroczn± akcjê zaanga¿owa³o siê oko³o l00 szkó³ i przedszkoli. M³odzie¿ wykona³a 609 prac konkursowych. - Bardzo istotne jest aby od najm³odszych lat u¶wiadamiaæ m³odemu cz³owiekowi potrzebê troski o chorych i cierpi±cych, rozwijaæ w nim wra¿liwo¶æ na ludzk± krzywdê – mówi± organizatorzy. Du¿y odzew ze strony dzieci i m³odzie¿y ¶wiadczy o sensowno¶ci podejmowanych przez hospicjum dzia³añ edukacyjnych. Dziêki temu m³odzi zauwa¿aj±, ze obok nich kto¶ cierpi, zastanawiaj± siê nad sensem ¿ycia. Paulina Dworaczek SP156 (laureatka konkursu na e-mail), na pytanie dlaczego wziê³a udzia³ w akcji odpowiada: - O akcji’” Pola Nadziei” dowiedzia³am siê w naszej szkole w zesz³ym roku. Potem na konkursie w Parku Jordana mia³am kontakt z dzieæmi chorymi i widzia³am ich u¶miech na twarzy. Pomy¶la³am, teraz jestem m³oda, szczê¶liwa i z ka¿dym sukcesem mam wiêcej przyjació³, ale co by by³o gdybym ciê¿ko zachorowa³a? My¶l±c o tym postanowi³am i w tym roku wzi±æ udzia³ w konkursie i bardzo bym chcia³a ¿eby mój e-mail pomóg³ chocia¿ jednemu choremu dziecku.
Wszyscy, którzy chcieliby wesprzeæ dzia³alno¶æ hospicjum mogê zrobiæ to w ka¿dej chwili wp³acaj±c pieni±dze na konto: Towarzystwo Przyjació³ Chorych Hospicjum ¦w. £azarza, Bank BPH S.A. II O/Kraków, rachunek nr. 73 1060 0076 0000 3200 0000 2980.
Targi Edukacji i Pracy „Twoja kariera w Twoich rêkach”
Centrum Edukacji i Pracy M³odzie¿y w Krakowie w ¶rodê 28 maja br. w godz. 10.00-14.00 organizuje TARGI EDUKACJI I PRACY „TWOJA KARIERA W TWOICH RÊKACH”, które odbêd± siê w Nowohuckim Centrum Kultury przy al. Jana Paw³a II 232.
Targi skierowane s± do m³odzie¿y bezrobotnej i poszukuj±cej pracy, do do¶wiadczonych pracowników nosz±cych siê z zamiarem zmiany zatrudnienia , absolwentów wchodz±cy na rynek pracy, m³odzie¿y ucz±cej siê i poszukuj±cej zatrudnienia w czasie wolnym od nauki jak równie¿ do wszystkich zainteresowanych planowaniem swojej kariery zawodowej i rozwojem osobistym. Uczestnicy Targów bêd± mieli mo¿liwo¶æ bezpo¶redniego kontaktu z pracodawcami oraz dostêpu do konkretnych ofert pracy w kraju i za granic±.
Na Targach swoje stoiska i oferty pracy sta³ej oraz krótkoterminowej bêd± wystawiaæ:
+ pracodawcy (miejsca pracy w ró¿nych bran¿ach),
+ biura po¶rednictwa pracy – urzêdów pracy,
+ M³odzie¿owe Biuro Pracy (praca krótkoterminowa i wakacyjna dla M³odzie¿y, praca sezonowa: Niemcy, Francja, Hiszpania),
+ WUP – CIPKZ – Po¶rednictwo Pracy „Eures”,
+ Biuro Karier Politechniki Krakowskiej (praca dla studentów),
+ „Infokiosk” – internetowe wyszukiwanie ofert pracy i aplikowanie swojej oferty,
+ „STRIM” - Stowarzyszenie Rozwoju i Integracji M³odzie¿y (praca z m³odzie¿±, wolontariat europejski),
+ Ma³opolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. (praca i us³ugi zdalne).
Podczas trwania targów odbêdzie siê równie¿ seminarium: „Jak inwestowaæ w swoj± przysz³o¶æ zawodow±”. W trakcie seminarium prezentowane bêd± tematy:
+ Przysz³o¶æ rynku pracy – zawody przysz³o¶ci.
+ Media jako ¼ród³o poszukiwania informacji w rozwoju zawodowym.
+ Mo¿liwo¶ci udzia³u m³odzie¿y w projektach finansowanych z Europejskiego Funduszu Spo³ecznego.
+ Praca i kariera w krajach Unii Europejskiej.
+ Tele-praca, e-biznes na drodze rozwoju osobistego.
Uczestnicy targów bêd± mieæ równie¿ okazjê do indywidualnych konsultacji z doradcami zawodowymi oraz przedstawicielami m.in. urzêdów pracy, Pañstwowej Inspekcji Pracy, prawników, doradców podatkowych i innych. Udzia³ w Targach jest bezp³atny. Organizatorzy zapraszaj± wszystkich poszukuj±cych pracy do zwiedzania stoisk targowych.
Honorowy patronat nad targami obj±³ wojewoda ma³opolski Jerzy Miller oraz prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Szczegó³owych informacji na temat targów udziela CENTRUM EDUKACJI I PRACY M£ODZIE¯Y, 30-018 Kraków, al. S³owackiego 44, tel./fax. 0-12 633-23-88, tel. 630-94-10 e-mail: ceipkrakow@wp.pl Szczegó³y na stronie internetowej: www.malopolska.ohp.pl

(f)
Spod ko¶cio³a ¶w. Bart³omieja do kaplic w Lasku Mogilskim Dró¿ki Matki Bo¿ej
3 maja, w sobotê, o godzinie 10.00 spod ko¶cio³a ¶w. Bart³omieja wyruszyli¶my na dró¿ki. Na ten czas Policja wy³±czy³a z ruchu kilka ulic na terenie naszej parafii, aby¶my mogli bezpiecznie siê modliæ. Na trasie zosta³o specjalnie rozstawionych 10 kapliczek. Rozwa¿ania maryjne oraz wspóln± modlitwê, przeplatan± ¶piewem, prowadzili o. Benignus Deptu³a oraz brat Albert Marcinek. Kulminacyjnym punktem modlitwy by³a Eucharystia sprawowana przez ojca opata Piotra Chojnackiego w kaplicy Matki Bo¿ej Czêstochowskiej w Lasku Mogilskim, podczas której zosta³o po¶wiêcone tabernakulum do przechowywania Naj¶wiêtszego Sakramentu. Pierwsza, drewniana, niewielka kapliczka zosta³a zbudowana 61 lat temu, jako wotum za ocalenie Krakowa. Jest otwarta tylko podczas nabo¿eñstw w maju i czerwcu. Odprawiana jest w niej Msza ¶w. w niedzielê o 16.30 w ³±czno¶ci z nabo¿eñstwem oko³o 17.10, w dni powszednie jest tylko nabo¿eñstwo o 19.00. Do kaplicy mo¿na naj³atwiej doj¶æ od strony Mostu Wandy. Znajduje siê ona równie¿ na szlaku rowerowym „Zielona Pêtla D³ubni”, która wchodzi w sk³ad Bursztynowego Szlaku. Do wspólnej modlitwy zapraszaj± mogilscy cystersi.
W tym roku przypada 80 rocznica kultu Matki Bo¿ej w Lasku Mogilskim. Pierwszy obrazek (wisz±cy obecnie na pulpicie w kaplicy) zosta³ zakupiony 5 maja 1928 r. i zawieszony w Lasku na dêbie dnia 1 lipca 1928 r. po uprzednim po¶wiêceniu w ko¶ciele OO. Bernardynów w Krakowie (przy Wawelu). Po wybudowaniu pierwszej kaplicy w 1947 r. obrazek zawieszono w jej szczycie. W 1973 r. wizerunek ten zosta³ zniewa¿ony i uszkodzony strza³ami z wiatrówki. Nabo¿eñstwo przeb³agalne odprawione zosta³o w niedzielê 27 maja 1973 r. St±d wziê³a siê praktyka „dró¿ek ró¿añcowych”, na które wyruszamy od 35 lat - 3 maja i w ostatni± niedzielê wrze¶nia.
o. Wincenty Zakrzewski Cist


Fot. Waldemar Cyganik
W 20. rocznicê strajków na hucie PRZYPOMNIEÆ TAMTEN CZAS
W najbli¿szy poniedzia³ek, 19 maja br. odbêd± siê uroczysto¶ci zwi±zane z 20. rocznic± kwietniowo-majowych strajków na kombinacie. Rozpoczêcie obchodów o godz. 11.00 w Sali Teatralnej ArcelorMittal Polnad S.A. (budynek „S”). W programie m. in. wyk³ad prof. dr hab. Ryszarda Terleckiego na temat genezy i kulisów strajku oraz pokaz filmu o ks. Kazimierzu Jancarzu pt. „Kapelan”. O godz. 14.30 tego samego dnia w ko¶ciele M. B. Czêstochowskiej odprawiona zostanie uroczysta Msza ¶w. pod przewodnictwem ks. kard. Franciszka Macharskiego. KRH NSZZ „Solidarno¶æ” zaprasza wszystkich cz³onków oraz sympatyków „Solidarno¶ci” do udzia³u w obchodach.
(f)
Projekt dzia³añ dla zieleni Krakowa realizowany od 1995 MIASTO – OGRÓD 2008
Pracownia Animacji Ekologicznej O¶rodka Kultury im. Cypriana Kamila Norwida oraz Polski Klub Ekologiczny Okrêg Ma³opolska pragn± po raz trzynasty zaprosiæ mieszkañców Krakowa do udzia³u w konkursach: OGRODY S¡SIEDZKIE
i PN¡CZA DLA KRAKOWA. Honorowy patronat nad konkursami przyjê³a Przewodnicz±ca Rady Miasta Krakowa, Pani Ma³gorzata Radwan – Ballada.

- Jeste¶my pewni, ¿e poprawa stanu zieleni naszych osiedli jest mo¿liwa . Coraz czê¶ciej ziemia „niczyja” znajduje ofiarnych gospodarzy, gotowych po¶wiêciæ jej swoj± pracê, pomys³owo¶æ i zaanga¿owanie. Zwiêkszaj±ca siê liczba zak³adanych i starannie pielêgnowanych ogrodów potwierdza ogromn± potrzebê kszta³towania otoczenia swoich domów, chêci mieszkania w ciekawych, zadbanych przestrzeniach naszego miasta – mówi± organizatorzy i zapraszaj± do udzia³u w konkursie mieszkañców Krakowa, cz³onków spó³dzielni mieszkaniowych, administratorów prywatnych i komunalnych zasobów mieszkaniowych oraz w³a¶cicieli wielorodzinnych kamienic.
- Pragniemy wyszukaæ i nagrodziæ najpiêkniej zagospodarowane tereny zielone, które stanowi± wzorzec do na¶ladowania dla mieszkañców Krakowa. Chcemy wyró¿niæ Pañstwa inwencje, po¶wiêcony czas i zaanga¿owanie w upiêkszanie otoczenia, które podziwiaæ mo¿emy wszyscy. Szczególnie serdecznie zapraszamy tych, którzy pielêgnuj± zieleñ i ogrody, a do tej pory nie mieli okazji ich zaprezentowaæ. Jak co roku bêdziemy z przyjemno¶ci± odwiedzaæ i podziwiaæ Pañstwa ogrody, ogródki, stanowiska pn±czy.. Jak co roku wybierzemy i nagrodzimy te najpiêkniejsze, które utrwalimy na fotografiach i zaprezentujemy na wystawach – dodaj± organizatorzy.
W roku 2008 proponowany jest nastêpuj±cy harmonogram dzia³añ: do 6 czerwca przyjmowane bêd± zg³oszenia, w dniach od 9 do 12 czerwca dokonane zostan± komisyjne przegl±dy z ocen± zg³oszonych ogródków i stanowisk pn±czy oraz realizacja dokumentacji fotograficznej. Jak zwykle spotkania z komisj± oceniaj±c±, z³o¿on± ze specjalistów, bêd± okazj± do merytorycznych konsultacji i udzielania porad, wymiany uwag i do¶wiadczeñ. Najpiêkniejsze, oryginalne ogrody oraz ciekawe rozwi±zania zazieleniania pn±czami, zostan± nagrodzone w trzech kategoriach: pn±cza, ogrody przy blokach, ogrody przy kamienicach.
Odwiedzane ogródki bêd± oceniane wed³ug nastêpuj±cych kryteriów:
dla ogrodów: s±siedzki charakter powstania i u¿ytkowania terenu zielonego, stopieñ uspo³ecznienia w dostêpno¶ci i pielêgnacji, funkcjonalno¶æ i dostosowanie do najbli¿szego otoczenia, pomys³owo¶æ, uk³ad kompozycyjny, w³a¶ciwy dobór ro¶lin i ich kolorystyka, ogólne wra¿enie estetyczne, innowacyjno¶æ, stopieñ pielêgnacji;
dla pn±czy: funkcja pn±czy w kontek¶cie otoczenia czyli zintegrowanie z koncepcj± urbanistyczn±, w³a¶ciwy dobór ro¶lin dla stanowiska, wizja twórcza autorów, oryginalne i funkcjonalne rozwi±zania techniczne zwi±zane z podporami, staranne prowadzenie i pielêgnacja ro¶lin i ogólny wyraz estetyczny.
Uczestnicy konkursu zostan± telefonicznie powiadomieni o dacie wizyty komisji. Najciekawsze rozwi±zania, po dostarczeniu planu sytuacyjnego, dokumentacji oraz zdjêæ mog± byæ popularyzowane w prasie, czasopismach specjalistycznych oraz w Internecie. Z laureatami planowane s± wywiady dla prasy, radia i telewizji. - W lipcu 2008 r. planujemy otwarcie wystawy fotograficznej i pocz±tek kampanii promuj±cej najciekawsze ogrody s±siedzkie i stanowiska pn±czy w Krakowie. Wystawa po ekspozycji w O¶rodku Kultury im. C. K. Norwida bêdzie prezentowana tak¿e w hollu Urzêdu Miasta Krakowa i wypo¿yczana zainteresowanym instytucjom i organizacjom.
Tegoroczn± edycjê konkursów projektu „ Miasto – Ogród” zakoñczymy XIII Spotkaniem Mi³o¶ników Ogrodów, które planujemy zorganizowaæ w lipcu br.
w najciekawszym ogrodzie. Podczas spotkania nast±pi og³oszenie wyników, prezentacja nagrodzonych realizacji oraz wrêczenie nagród i wyró¿nieñ laureatom – powiedzia³a nam El¿bieta Urbañska-K³apa, koordynator projektu..

+ + +
Koordynator projektu „ MIASTO OGRÓD” El¿bieta Urbañska – K³apa przyjmuje zg³oszenia i udziela informacji pod tel. 644 27 65 w. 17, e- mail: animacja@okn.edu.pl
Pracownia Animacji Ekologicznej O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida , os. Górali 5, 31 – 959 Kraków.
(f)



KRAKÓW, 6 maja 2008 R
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 27,219,165 unikalnych wizyt