Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
· Na niedzielê 14 kwie...
· [2024.04.12] W Krako...
· [2024.04.05] Kwietni...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Medale Stulecia Odzyskanej Niepodleg³o¶ci dla zas³u¿onych Ma³opolan
W ubieg³y poniedzia³ek, 12 lipca br. w Ma³opolskim Urzêdzie Wojewódzkim w Krakowie odby³a siê wyj±tkowa uroczysto¶æ. Dwunastu Ma³opolan odebra³o z r±k wojewody ma³opolskiego £ukasza Kmity szczególne wyró¿nienia: Medale Stulecia Odzyskanej Niepodleg³o¶ci, przyznane decyzj± prezydenta RP Andrzeja Dudy.
– To olbrzymi zaszczyt móc dzisiaj spotkaæ siê z Pañstwem. Dzia³alno¶æ ka¿dego z Was to drogowskaz, jak pozostaæ wiernym idea³om i wyznawanym warto¶ciom, jak podtrzymywaæ wiedzê o historii i kulturze naszej Ojczyzny. Ma³opolska potrzebuje takich ambasadorów, którzy w swoich ¶rodowiskach inspiruj± i zachêcaj± do dzia³ania, wnosz±c przy tym niesamowit± energiê i entuzjazm – mówi wojewoda ma³opolski £ukasz Kmita.
Medal przyznawany jest w okresie trwania Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodleg³o¶ci Rzeczypospolitej Polskiej. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej przyznaje to wyró¿nienie osobom, które przyczyni³y siê do odzyskania lub umacniania suwerenno¶ci RP, w tym w szczególno¶ci budowaniu wspólnoty obywatelskiej Polaków i poczucia to¿samo¶ci narodowej, rozwoju nauki, rozs³awiania dobrego imienia Polski poprzez kulturê i sztukê.
Tak± wyj±tkow± aktywno¶ci± mog± poszczyciæ siê uhonorowani dzisiaj. W¶ród dwunastu Ma³opolan, którzy z r±k wojewody £ukasz Kmity odebrali prezydenckie odznaczenia, znalaz³a siê miêdzy innymi siostra Witalisa Hanna ¯aboklicka SSCJ. Pracuj±ca na co dzieñ w Krakowie sercanka zas³u¿y³a siê w sposób szczególny przygotowaniem i wydaniem pierwszego w Polsce albumu biograficznego genera³a brygady Tadeusza Bieñkowicza, pseudonim „R±czy”. Patriotyczne dzia³ania siostry Witalisy przejawia³y siê wielokrotnie w przygotowaniu wydarzeñ historycznych. Nie sposób tak¿e nie wspomnieæ o dzia³aniach wspieraj±cych misje.
Medal Stulecia Odzyskanej Niepodleg³o¶ci otrzyma³ równie¿ Jan Franczyk, który pomimo wielu obowi±zków przez ostatnie trzydzie¶ci lat nie szczêdzi³ czasu i wysi³ku na promowanie polsko¶ci i polskich interesów w USA. Choæ nie pe³ni³ on funkcji dyplomatycznych, mo¿na z ca³± pewno¶ci± powiedzieæ, ¿e przez ca³y czas Jan Franczyk by³ i jest ambasadorem Polski i swojego rodzinnego miasta Krakowa w Stanach Zjednoczonych Ameryki Pó³nocnej. Przez cztery kadencje pe³ni³ on funkcjê radnego Miasta Krakowa. Prowadzi³ tak¿e dzia³alno¶æ dziennikarsk± i naukow±. O uhonorowanie go wnioskowa³ Kongres Polonii Amerykañskiej w stanie Michigan i Sieæ Polonijnego Radia w USA.
Wyró¿niony zosta³ dzisiaj tak¿e Józef Wieczorek – wieloletni cz³onek Polskiego Towarzystwa Geologicznego. W 1980 roku Józef Wieczorek by³ zaanga¿owany w organizowanie NSZZ „Solidarno¶æ” w Instytucie Nauk Geologicznych Uniwersytetu Jagielloñskiego. W stanie wojennym natomiast zaanga¿owa³ siê w protesty przeciwko komunistycznym represjom na uczelni. Usuniêty z niej za swoj± aktywno¶æ do¶wiadczy³ represji i inwigilacji prowadzonych przez s³u¿by bezpieczeñstwa.
Odznaczenie otrzyma³ równie¿ Kazimierz Korabiñski, skawiñski dzia³acz niepodleg³o¶ciowy, górnik. By³ wspó³organizatorem strajku okupacyjnego w KWK Murcki (Rejon Bo¿e Dary) w Katowicach-Kostuchnie. Zatrzymany we w³asnym mieszkaniu przez SB zosta³ zwolniony z uwagi na stan zdrowia. Wykona³ kilkaset ulotek, które rozklei³ w Skawinie. Zajmowa³ siê tak¿e kolporta¿em podziemnych pism. Jako cz³onek Spo³ecznego Komitetu Budowy Pomnika ku Czci Górników KWK Wujek w Katowicach Poleg³ych 16 Grudnia 1981 r. anga¿owa³ siê w podtrzymywanie pamiêci o pomordowanych górnikach.
Medalami Stulecia Odzyskanej Niepodleg³o¶ci uhonorowani zostali tak¿e: Marek Buda, Renata Groyecka, Janusz Koz³owski, Ryszard Musia³, Zdzis³aw Szczur, Robert Szczurek, Roksana Szczypta-Szczêch oraz Jan Znamiec.
– Ka¿dy z Pañstwa wniós³ nieoceniony wk³ad w umacnianie Niepodleg³o¶ci. Dziêkujê za Pañstwa wiern± s³u¿bê Rzeczypospolitej i idea³om, któr± ukszta³towa³y nasz± to¿samo¶æ narodow±. Dziêkujê za Pañstwa ¶wiadectwo, które z dum± mo¿emy przekazaæ kolejnym pokoleniom – podkre¶la³ wojewoda ma³opolski £ukasz Kmita.
(eb)


Medal Stulecia Odzyskanej Niepodleg³o¶ci otrzyma³ tak¿e Jan L. Franczyk, redaktor naczelny naszego tygodnika.
Bli¿ej do rozbudowy ul. Kocmyrzowskiej
Miasto Kraków i Skarb Pañstwa, reprezentowany przez Generaln± Dyrekcjê Dróg Krajowych i Autostrad – oddzia³ Kraków, porozumia³y siê w sprawie wspó³pracy przy rozbudowie kluczowego fragmentu ul. Kocmyrzowskiej. Wylotówka na Proszowice na odcinku od wêz³a Grêba³ów do okolic ulicy Bukszpanowej wraz z lini± tramwajow± bêdzie zmodernizowana w ramach budowy wschodniej obwodnicy Krakowa. Porozumienie w tej sprawie podpisane zosta³o w czwartek, 15 lipca, przez Tomasza Pa³asiñskiego, dyrektora GDDKiA – oddzia³ Kraków i Jerzego Muzyka, zastêpcê prezydenta Krakowa.
– Rozmowy z Generaln± Dyrekcj± Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie wspó³pracy przy tej inwestycji prowadzili¶my od d³u¿szego czasu. Cieszê siê, ¿e Zarz±d Inwestycji Miejskich doprowadzi³ sprawê do koñca i dzi¶ mo¿emy podpisaæ porozumienie, które przybli¿a nas do rozbudowy tego kluczowego odcinka ul. Kocmyrzowskiej – mówi³ wiceprezydent Jerzy Muzyk po podpisaniu dokumentu.
(f)

Warsztatowy pó³metek w „Krakowskich klimatach”
Nowohucka m³odzie¿ interesuj±ca siê edukacj± kulturow± i dostêpno¶ci±, bior±ca udzia³ w projekcie „Krakowskie klimaty” realizowanym przez O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta, w ostatnich tygodniach intensywnie szkoli³a siê do dzia³añ, które podejmowaæ bêdzie na rzecz dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Uczestnicy projektu w czerwcu odbyli po³owê z zaplanowanych dla nich warsztatów, realizowanych zarówno on-line jak i stacjonarnie. Prowadzili je jedni z najlepszych specjalistów w swoich dziedzinach!
Potrzebom osób z niepe³nosprawno¶ci± narz±du wzroku po¶wiêcone zosta³y zajêcia, które poprowadzili Justyna Kazek, Wojciech Góra i Dominiki Szurgot z lubelskiego Stowarzyszenia Otwieracz. Justyna i Wojtek nie tylko odwiedzili uczestników w Nowej Hucie, ale i przywie¼li ze sob± prawdziwe skarby. W¶ród nich by³y tyflografiki, ksi±¿ki dotykowe, a tak¿e kilka par specjalnych okularów, symuluj±cych ró¿ne schorzenia wzroku. Uczestnicy warsztatów zak³adaj±c okulary mogli przetestowaæ sw± zdolno¶æ do empatii i osobi¶cie przekonaæ siê, jak osoby z niepe³nosprawno¶ci± wzroku postrzegaj± otoczenie.
Temat udostêpniania kultury osobom G³uchym i s³abos³ysz±cym przedstawi³y m³odzie¿y Judyta Koper i Joanna Augustyniak z krakowskiej Fundacji Grupy Migawki, przy udziale Magdaleny Sipowicz – t³umaczki PJM. W trakcie zajêæ okaza³o siê, ¿e niektóre uczestniczki warsztatów nieco migaj±, czyli znaj± podstawowe zwroty jêzyka migowego. Stanowi³o to mi³± niespodziankê dla prowadz±cych i organizatorów.
Drugi blok zajêciowy stanowi³ cykl spotkañ literackich i kulturoznawczych, dotycz±cy mo¿liwych do wykorzystania w trakcie warsztatów dla dzieci motywów literackich oraz folklorystycznych, zwi±zanych z Krakowem. Zajêcia te poprowadzili dr Luca Palmarini i Anna Szalska, przy wspó³udziale koordynatorki projektu. Podczas warsztatów rozmawiano o krakowskich legendach, pozycjach literatury dzieciêcej mówi±cych o Krakowie, ale te¿ o muzyce czy rêkodziele, które s± zwi±zane z ziemi± krakowsk±. Zastanawiano siê, w jaki sposób wplataæ te elementy w przysz³e scenariusze zajêæ.
Zagadnienia potrzeb osób z niepe³nosprawno¶ciami i tematykê literack± po³±czy³a ze sob± podczas warsztatów w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej El¿bieta Starowicz - koordynatorka dostêpno¶ci w tej instytucji. Pokaza³a ona uczestnikom, w jaki sposób konstruowaæ spotkania i zajêcia oparte na literaturze dla dzieci ze specjalnymi potrzebami. Opowie¶æ zilustrowa³a zdjêciami, uproszczonymi tekstami literackimi oraz pomocami dotykowymi, wykorzystywanymi podczas dostêpnych zajêæ w Bibliotece.
Po wakacyjnej przerwie uczestników projektu czekaj± równie intensywne tygodnie. W ich trakcie poznaj± szczególne potrzeby osób w spektrum autyzmu i kontynuowaæ bêd± zajêcia dotycz±ce osób G³uchych. Pochyl± siê te¿ nad konkretnymi pomys³ami na warsztaty dla dzieci – tak¿e tworz±c pomoce dotykowe i inne sensoryczne materia³y, pozwalaj±ce poznawaæ krakowskie klimaty za pomoc± wszystkich zmys³ów!
Projekt „Krakowskie klimaty” uzyska³ dotacjê Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu ze ¶rodków pochodz±cych z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Kultura Dostêpna 2021.
(f)

Zapraszamy na wernisa¿ wystawy „Raptularz, czyli spraw przednowohuckich opisanie”
O¶rodek Kultury im. C.K. Norwida w Krakowie oraz Opactwo Cystersów w Mogile serdecznie zapraszaj± na wernisa¿ wystawy „Raptularz, czyli spraw przednowohuckich opisanie”, który odbêdzie siê 16 lipca o godzinie 19.00 na dziedziñcu arkadowym Opactwa Cystersów w Mogile. W programie wydarzenia przewidziano m.in.: projekcjê filmów towarzysz±cych wystawie oraz niekonwencjonaln± prezentacjê najwa¿niejszych z perspektywy wieków dat, które wp³ynê³y na historiê naszej ziemi. Przez ca³y weekend na terenie opactwa bêd± odbywaæ siê spacery historyczne i oprowadzania.
Raptularz to barwna ksiêga z zapiskami bie¿±cych spraw, ale te¿ wydarzeñ wa¿nych i donios³ych, wokó³ których toczy³o siê ¿ycie rodu, a tak¿e wspólnoty. Projekt „nowohuckiego raptularza” powstawa³ w duchu partycypacyjnym. Poprzez plebiscyt, og³oszony m.in. w „G³osie” zaprosili¶my Pañstwa do wspólnej pracy nad uwzglêdnieniem najwa¿niejszych z perspektywy dziejowej dat, które znacz±co wp³ynê³y na bieg naszej historii. Pierwsz± ods³on± naszych dzia³añ jest multimedialna wystawa, przygotowana w konwencji raptularza, po³±czona z szeregiem spacerów historycznych oraz dzia³añ edukacyjnych. Na wystawie dowiemy siê m.in. co w Ko¶cielnikach robi³ król Stanis³aw August Poniatowski, jak ¿y³ w Krzes³awicach Jan Matejko, jak budowa lotniska zmieni³a ¿ycie mieszkañców Czy¿yn, jakie tajemnice skrywa dwór w Branicach, powszechnie nazywany dzi¶ „lamusem” oraz jak pojawienie siê cystersów wp³ynê³o na rozwój naszej ziemi i co z tym wspólnego mia³ kopiec Wandy. Na wernisa¿ zapraszamy wszystkich chêtnych, za¶ na oprowadzania obowi±zuj± limity 15 osób.
Program wydarzeñ:
+ 17 lipca, godz. 10:00-12:30 – Zwiedzanie Opactwa Cystersów w Mogile i Bazyliki pw. Krzy¿a ¦wiêtego – zobaczymy m.in. gotyck± czê¶æ opactwa z renesansowymi freskami Stanis³awa Samostrzelnika, kapitularz oraz refektarz. Prowadzenie o. Maciej Majdak ocist.
+ 18 lipca, godz. 15:00-16:30 – Zwiedzanie XV-wiecznego ko¶cio³a ¶w. Bart³omieja, per³y gotyckiej architektury drewnianej. Budowniczym ¶wi±tyni by³ Maciej M±czka – krakowski snycerz, którego sygnatura widnieje na bogato zdobionym dekoracj± ro¶linn± ostro³ukowym, gotyckim portalu z 1466 roku. Prowadzenie: Jolanta Pawnik. Obowi±zuj± zapisy. Szczegó³owe informacje na:
https://okn.edu.pl/nowohuckie-laboratorium-dziedzictwa/wydarzenia/aktualne-zapisy/
https://www.facebook.com/NHlabOKN,
(Dofinansowano ze ¶rodków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”).
(f)


Dwór w Branicach tzw. lamus, fot. Maciej Wac³awik, 2021 r., w³. OKN.
Basen Wandzianka otwarty!
Pierwszego lipca zosta³ otwarty Basen Wandzianka, funkcjonuj±cy w ramach kompleksu sportowego KS Wanda przy ul. Bulwarowej 39. Z obiektu mieszkañcy Krakowa mog± korzystaæ codziennie w godzinach 10:00 – 18:00.
Dziêki determinacji operatora obiektu – KS Wanda Kraków oraz wsparciu Zarz±du Infrastruktury Sportowej w Krakowie mo¿liwe by³o przygotowanie oraz udostêpnienie mieszkañcom Krakowa obiektu, który w minionym roku nie dzia³a³ z powodu pandemii. Zarz±dca basenu przygotowa³ ofertê biletow±: bilet normalny godz. 10:00-18:00 – 20 z³, godz. 15:00-18:00 – 15 z³; bilet ulgowy (szkolny, studencki, dla emerytów, dla rencistów, dla inwalidów) godz. 10:00-18:00 – 15 z³, godz. 15:00-18:00 – 9 z³; bilet dla dzieci 4-7 lat godz. 10:00-18:00 – 12 z³, godz. 15:00-18:00 – 8 z³. Ponadto w ofercie znajduj± siê: bilet rodzinny 2+1 (45 z³), bilet rodzinny 2+2 (55 z³) oraz bilet Krakowskiej Karty Rodzinnej 2+3 (65 z³). Dla dzieci poni¿ej 4 roku ¿ycia wstêp jest wolny.
(f)

Dom Utopii – Miêdzynarodowe Centrum Empatii otwarte
To wyj±tkowe miejsce na mapie Nowej Huty ma byæ otwarte na ludzi i pomys³y. Twórcami Domu Utopii s± Ma³gorzata i Bartosz Szyd³owscy, za³o¿yciele Teatru £a¼nia Nowa. Projekt obejmuje nowoczesne centrum edukacyjne, pracownie rzemie¶lnicze, przestrzeñ spotkañ, rezydencje artystyczne oraz strefê ruchu i odpoczynku. W budynku, który jednorazowo mo¿e pomie¶ciæ 600 osób, realizowana bêdzie pozateatralna linia programowa £a¼ni Nowej: warsztaty, koncerty, performance, pokazy filmowe, dyskusje spo³ecznego uniwersytetu, spotkania literackie oraz dzia³ania ³±cz±ce w sobie nowatorskie pomys³y, formy i idee. Dom Utopii powsta³ tu¿ obok Teatru £a¼nia Nowa - w budynku, który Nowohucianie kojarz± z Zespo³em Szkó³ Elektrycznych . Honorowym go¶ciem otwarcia, które mia³o miejsce 23 czerwca, by³ prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. Wiêcej o pomy¶le ju¿ wkrótce.
Tygiel artystycznych i twórczych wydarzeñ w Nowohuckim Centrum Kultury – NH FEST w nowej ods³onie!
Wszystkich tych, którzy tegoroczne wakacje bêd± spêdzaæ w Krakowie i okolicach, zapraszamy do Nowohuckiego Centrum Kultury, które postanowi³o powróciæ do znanej marki jak± jest NH FEST.
- Idea NH FEST wyros³a z Nowohuckiego Festiwalu Sztuki, dwudniowego wydarzenia, które organizowali¶my przed kilkoma laty – wyja¶nia Zbigniew Grzyb, dyrektor NCK. – Teraz wracamy do pomys³u celebrowania sztuki w ró¿nych jej ods³onach, ale w zupe³nie zmienionym formacie. NH FEST w od¶wie¿onej formule obejmie wydarzenia koncertowe, teatralne, taneczne, plastyczne i warsztatowe, które odbywaæ siê bêd± w zrewitalizowanym otoczeniu Nowohuckiego Centrum Kultury przez dwa wakacyjne miesi±ce.
NH FEST to przede wszystkim letnie koncerty, które odbywaæ siê bêd± na dwóch scenach plenerowych – du¿ej i ma³ej. Publiczno¶æ bêdzie mog³a us³yszeæ utwory z ró¿nych muzycznych krain. Nie zabraknie znanych i lubianych przez wszystkich standardów muzyki rozrywkowej w wykonaniu zespo³ów Big Band Dobczyce i Lazy Swingers Band. Nie zabraknie równie¿ utworów p³yn±cych prosto z krainy ³agodno¶ci, a to za spraw± Wolnej Grupy Bukowina, Basi Stêpniak Wilk i zespo³u Drabina Jakuba Trio. To oczywi¶cie nie wszystko - wyst±pi± tak¿e Ch³opcy z Placu Broni i Jan Wojdak. Koncerty odbywaæ siê bêd± w weekendy – uruchamiamy scenê piosenki poetyckiej oraz scenê chillout na której wyst±pi± m.in. DJ Ekim, DJ B-Art, DJ Namteh i Adam Grzanka.
Jak co roku na lipiec i sierpieñ NCK zaplanowa³o wiele atrakcji dla najm³odszych, starszych i ca³kiem doros³ych. Odbêd± siê twórcze warsztaty i zajêcia z ró¿nych dziedzin – taniec, muzyka, teatr, plastyka, sport i rekreacja. Zapraszamy m.in. na wakacyjne kursy kroju i szycia, programowania, na zajêcia Nowohuckiego Uniwersytetu Dzieci i Klubu Super Mama, warsztaty graficzne, ceramiczne, malarskie, wokalne, taneczne i teatralne.
Jednym z wa¿niejszych wydarzeñ odbywaj±cych siê podczas NH FESTu bêdzie Festiwal Teatrów dla Dzieci (27 czerwca-3 lipca 2021). Letnia edycja Festiwalu to sze¶æ spektakli wystawianych na Scenie NCK oraz spektakl dla najnajów na scenie plenerowej. Pojawi± siê dobrze znani bohaterowie dzieciêcej literatury - Calineczka, Plastu¶ i Alicja w Krainie Czarów. Nie zabraknie równie¿ warsztatów nawi±zuj±cych do spektakli, które maj± na celu pokazaæ, ¿e pobyt w teatrze mo¿e pobudziæ kreatywn± twórczo¶æ u dzieci.
W tym roku w NCK bêdzie mieæ miejsce pierwsza edycja Krakowskiego Festiwalu Tañca (9-15 sierpnia). To nowa inicjatywa Krakowskiego Centrum Choreograficznego, scalaj±ca dotychczasowe marki KCC: Festiwal Tañca Wspó³czesnego SPACER, konkurs choreograficzny 3…2…1…TANIEC! oraz BalletOFFFestival w jedno wydarzenie o miêdzynarodowym charakterze i skrojone na znacznie wiêksz± skalê. Celem festiwalu jest podniesienie znaczenia tañca wspó³czesnego na tle innych dziedzin sztuki, ukazanie jego bogactwa, interdyscyplinarnego potencja³u, prowokowanie dyskursu jego uczestników wobec sztuki oraz uwalnianie twórczego potencja³u tancerzy, choreografów i performerów. Przegl±d poprzedzaæ bêd± artystyczne rezydencje twórców – premiery ich spektakli odbywaæ siê bêd± w trakcie festiwalu. Dodatkowo w programie przewidujemy: warsztaty taneczne z pedagogami z Polski i zagranicy dla osób na ró¿nym poziomie zaawansowania i w ró¿nym wieku, spektakle taneczne, panele dyskusyjne oraz wydarzenia towarzysz±ce.
Wa¿n± sfer± dzia³añ artystycznych w trakcie NH FESTu bêdzie malarstwo i fotografia - ju¿ od 25 czerwca w galeriach NCK bêdzie mo¿na ogl±daæ prace 74 artystek i artystów, wybrane przez Jury Miêdzynarodowego Triennale Grafiki. Zapraszamy tak¿e na wystawê - ZAUWA¯ONE. 3 ARTYSTÓW, 3 TECHNIKI, 3 SPOJRZENIA - taki tytu³ ma wystawa pomy¶lana przez malarkê Katarzynê Slask± na kszta³t tryptyku, którego boczne skrzyd³a stanowi± fotografie Wojciecha i Macieja Plewiñskich za¶ sedno, zwornik obu czarno-bia³ych zjawisk utrwalonych na papierze stanowi± Jej „barwne” ¶wiaty. W wakacje bêd± czynne równie¿ nasze sta³e galerie malarstwa - Jerzego Dudy-Gracza oraz Zdzis³awa Beksiñskiego, wzbogaconej dodatkowo o rysunki i fotografie artysty. W sierpniu poka¿emy pe³n± kolekcjê dzie³ ze zbiorów Anny i Piotra Dmochowskich.
Kolejn± atrakcj± podczas letniego NH FESTu bêdzie Graffiti Jam (10-11 lipca). Ju¿ wielokrotnie, przy okazji organizowanych bitew break dance - Nowa Huta Masters, NCK zaprasza³o do siebie wszystkich fanów graffiti, które dla wielu odbiorców nadal jest sztuk± co najmniej kontrowersyjn±. Organizatorzy chcieliby udowodniæ, ¿e jest to mo¿liwo¶æ rozwoju dla m³odych artystów, którzy nie zawsze maj± wystarczaj±ce ¶rodki lub miejsce, by móc pokazaæ swój twórczy potencja³.
Pe³ny wykaz letnich wydarzeñ w Nowohuckim Centrum Kultury na www.nck.krakow.pl
Oprac. (MP)


Rowerowa parada przejecha³a przez Now± Hutê
Barwna parada rowerzystów, która w sobotnie popo³udnie 12 czerwca przejecha³a z Alei Ró¿ do Krzes³awic, oficjalnie otworzy³a szlak Velo Huta i zainaugurowa³a obchody 30-lecia O¶rodka Kultury Kraków-Nowa Huta.
Pierwsi uczestnicy parady zjawili siê na miejsce startu ju¿ godzinê wcze¶niej. W miarê up³ywu czasu pojawiali siê kolejni, wzbudzaj±c zainteresowanie nowohucian przebraniami oraz nietypowym wygl±dem i budow± pojazdów. Atmosfera robi³a siê gor±ca, monocykli¶ci i posiadacze rowerów zabytkowych prezentowali swoje umiejêtno¶ci oraz wehiku³y. Nawet przelotny deszcz nie przeszkodzi³ uczestnikom w doskona³ej zabawie.
Punktualnie o godzinie 15.00, w asy¶cie policji w radiowozach i patrolu rowerowego, parada wystartowa³a, by w pó³ godziny pokonaæ krótk±, dwukilometrow± trasê, wiod±c± alejami Przyja¼ni i Solidarno¶ci, a nastêpnie ulic± Wañkowicza do Klubu Krzes³awice. Na miejscu czeka³y na uczestników atrakcje pikniku. Grupa „Bicykle.pl” przedstawi³a zgromadzonym opowie¶æ o historii powstania i rozwoju jedno¶ladów oraz da³a pokaz jazdy na welocypedach i bicyklach. Swoje nieprzeciêtne umiejêtno¶ci zaprezentowali tak¿e monocykli¶ci Maciej i Szymon oraz cyrkowcy z Klubu 303. Odwa¿ni rowerzy¶ci, a takich nie brakowa³o w¶ród widzów pokazów, mogli potem sami spróbowaæ si³ w je¼dzie pojazdami konstruowanymi sto lat temu i na monocyklach. Organizatorzy rozdawali papierowe mapy szlaku Velo Huta i okoliczno¶ciowe gad¿ety. Na najm³odszych czeka³y warsztaty plastyczne, podczas których powstawa³y urokliwe ramki na zdjêcia w rowerowym stylu, a tak¿e warsztaty bezpieczeñstwa prowadzone przez Stra¿ Miejsk±. Wszyscy chêtni mogli wykonaæ przegl±d swoich jedno¶ladów w plenerowym warsztacie rowerowym. Uczestnikom czas umila³, graj±c rowelove przeboje, DJ Wake Up.
Parada i piknik rozpoczê³y sezon jubileuszowych imprez O¶rodka Kultury Kraków-Nowa Huta. ¦wiêtowanie 30-lecia istnienia potrwa do listopada 2021 roku. Stworzenie szlaku Velo Huta i organizacja cyklu wydarzeñ pod has³em Imprezy na trasie, odbywaj±cych siê w 13 klubach O¶rodka to tylko czê¶æ urodzinowych prezentów, wymy¶lonych przez instytucjê kultury dla krakowian. Uzbrojeni w mapê szlaku - papierow± lub gpx - rowerzy¶ci przemierzaæ bêd± Now± Hutê w pogoni za sportowymi gad¿etami i losowaniem rowerowej nawigacji, a mi³o¶nicy geocachingu - poszukiwaæ skarbów skrytych na trasie.
Velo Huta to sposób na aktywne odkrywanie mniej znanego oblicza Nowej Huty, porzucenie utartych ¶cie¿ek i podró¿ do przesz³o¶ci tych terenów - odkrywanie ich skarbów i krajobrazów, tak dalekich od stereotypowego postrzegania wschodniej czê¶ci Krakowa. Trasa szlaku wiedzie przez ró¿norodne krajobrazowo, interesuj±ce architektonicznie, ciekawe historycznie i atrakcyjne przyrodniczo miejsca. Odkrywa nowohuckie zau³ki, nieznane szerzej nawet mieszkañcom najm³odszej czê¶ci Krakowa. Pozwala odwiedziæ 13 klubów O¶rodka Kultury Kraków–Nowa Huta. Szlak podzielony jest na dwie pêtle. Ma³a Pêtla, licz±ca niespe³na 20 kilometrów, przeznaczona jest na rodzinne przeja¿d¿ki z m³odszymi dzieæmi. Du¿a Pêtla to propozycja kilkugodzinnej ju¿ jazdy blisko 60-kilometrowym szlakiem okr±¿aj±cym ca³± Now± Hutê.
¦wiêtuj±c na okr±g³o, w rytm terkotu rowerowych kó³, O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta chce podkre¶liæ wiê¼ z mieszkañcami, zawart± w zawo³aniu Tworzymy to miejsce razem.
Organizatorzy dziêkuj± wszystkim, którzy przyczynili siê do realizacji tego wydarzenia – wspieraj±cym obchody Jubileuszu - Miastu Kraków, Dzielnicy XIV Czy¿yny, Dzielnicy XV Mistrzejowice, Dzielnicy XVII Wzgórza Krzes³awickie, Dzielnicy XVIII Nowa Huta, partnerom – ArcelorMittal Poland, Kraków Nowa Huta Przysz³o¶ci S.A., Wodoci±gi Miasta Krakowa S.A., Krakowski Holding Komunalny S.A. w Krakowie, Miejskie Przedsiêbiorstwo Oczyszczania w Krakowie, Colorex, CafeNowa, Kraków w formie oraz wspomagaj±cym dzia³ania promocyjne partnerom medialnym, którymi s± Dwutygodnik Kraków.pl, Wolne Radio Nowa Huta, Kalendarz Imprez Nowohuckich, G³os. Tygodnik Nowohucki. Wielkie podziêkowania kierowane s± tak¿e do s³u¿b – policji zabezpieczaj±cej trasê przejazdu i teren pikniku, a tak¿e s³u¿by medycznej czuwaj±cej nad bezpieczeñstwem uczestników.
(f)
Fot. Maciej Zygmunt

PSYCHOLOGIA I BIOLOGIA ZWIERZ¡T
Kochasz zwierzêta? Chcesz bardziej rozumieæ ich zachowanie? Chcesz pracowaæ ze zwierzêtami? Uniwersytet Pedagogiczny ma dla Ciebie propozycjê studiów na nowym kierunku. Ten kierunek, to...
PSYCHOLOGIA I BIOLOGIA ZWIERZ¡T

Z prorektorem Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, prof. dr hab. Robertem Stawarzem rozmawia Jan L. Franczyk

+ Panie Profesorze, co to bêd± za studia?
- Psychologia i Biologia Zwierz±t, to nowy, interdyscyplinarny kierunek proponowany przez Uniwersytet Pedagogiczny, na który zapraszamy osoby pragn±ce w przysz³o¶ci realizowaæ swoje pasje w takich zawodach, gdzie kontakt ze zwierzêtami jest istotn± czê¶ci± pracy. Studia te prowadzone bêd± wspólnie, wraz z Instytutem Zootechniki - Pañstwowym Instytutem Badawczym w Krakowie. Przygotowany do pracy zespó³ to do¶wiadczeni psycholodzy z Instytutu Psychologii, biolodzy (przede wszystkim zoolodzy) z Instytutu Biologii UP oraz zootechnicy. Przewidziane s± tak¿e zajêcia z weterynarii oraz - co jest niezwykle istotne - praktyki, gdzie bezpo¶redni kontakt ze zwierzêtami pozwoli przysz³ym zoopsychologom na trening kompetencji. S± to studia trwaj±ce 5 lat - ich efektem bêdzie uzyskanie stopnia zawodowego magistra - bêdzie mo¿na studiowaæ w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym (czêsto nazywanym zaocznym).
+ Jak (najogólniej) bêdzie wygl±da³ program studiów?
- Program rozpisany jest na 10 semestrów. Oprócz przedmiotów daj±cych solidne podstawy z psychologii ogólnej i zoologii oferujemy wiele kursów specjalistycznych, które dotycz± zachowania zwierz±t, ich biologii i fizjologii a tak¿e - co wa¿ne - aspektów prawnych. Chcemy, aby nasz absolwent mia³ nie tylko wiedzê teoretyczn±, lecz tak¿e umiejêtno¶ci praktyczne - w koñcu praca ze zwierzêtami i dla zwierz±t, to tak¿e forma pedagogiki i to bardzo nietypowa, bo bardzo czêsto wymagaj±ca interakcji zarówno z lud¼mi - opiekunami czy hodowcami zwierz±t i ze zwierzêtami - w tym samym czasie.
+ Jakie kompetencje i kwalifikacje uzyskaj± absolwenci?
- Ukoñczenie studiów Psychologia i biologia zwierz±t gwarantuje zdobycie wiedzy, umiejêtno¶ci i kompetencji koniecznych do realizacji wspomnianych ju¿ interakcji cz³owieka ze zwierzêtami. Pragniemy, aby absolwent potrafi³ pracowaæ ze zwierzêtami - co jest oczywiste, ale tak¿e z i ich opiekunami, ¶wiadcz±c na przyk³ad us³ugi jako behawiorysta, diagnozuj±c ró¿norodne problemy (zwierz±t, lecz tak¿e ich opiekunów), aby móg³ podejmowaæ interwencje w sytuacjach kryzysowych, pracowaæ jako inspektor czy ekspert. St±d uznali¶my, ¿e niezbêdna jest interdyscyplinarno¶æ tych studiów, konieczno¶æ wyposa¿enia w wiedzê opart± na podstawach nauk spo³ecznych (psychologia), ¶cis³ych i przyrodniczych (biologia) oraz rolniczych (zootechnika, weterynaria). Absolwent maj±c pog³êbion± wiedzê z zakresu zachowania zwierz±t (jego przyczyn oraz sposobów modyfikowania) oraz biologii zwierz±t (anatomii, fizjologii), poradzi sobie w ka¿dej sytuacji w pracy ze zwierzêtami towarzysz±cymi, gospodarskimi czy hodowlanymi - niezale¿nie od tego czy bêd± to krêgowce - ryby, p³azy, gady, ptaki, ssaki czy bezkrêgowce (na przyk³ad owady czy miêczaki), mi³o¶ników których tak¿e w Polsce nie brakuje.
Chcê tak¿e zwróciæ uwagê na to, ¿e realizowane bêd± tak¿e przedmioty z zakresu prawa odnosz±cego siê do utrzymania, hodowli oraz ochrony zwierz±t, a tak¿e przepisów zwi±zanych z prowadzeniem badañ na zwierzêtach. Chcemy tak¿e wyposa¿yæ absolwenta w kompetencje pozwalaj±ce na wykorzystanie zwierz±t w edukacji oraz w prowadzeniu terapii wspomagaj±cej z udzia³em zwierz±t.
+ A gdzie przyszli absolwenci bêd± mogli pracowaæ?
- Mo¿liwo¶ci jest wiele, a rynek nie jest i d³ugo jeszcze nie bêdzie nasycony. Uzyskane przez absolwenta kwalifikacje stwarzaj± perspektywy pracy w ramach prowadzonej przez siebie dzia³alno¶ci gospodarczej, w sektorze prywatnym. Mo¿liwe jest tak¿e zatrudnienie w administracji samorz±dowej, jednostkach resortowych, organizacjach pozarz±dowych oraz komisjach etycznych do spraw do¶wiadczeñ na zwierzêtach. Niew±tpliwie czê¶æ z naszych absolwentów znajdzie pracê w jednostkach naukowo-badawczych czy klinikach dla zwierz±t. W Polsce wci±¿ powstaj± nowe o¶rodki animaloterapii. Wielu w³a¶cicieli poszukuje profesjonalistów do szkolenia zwierz±t. Specjali¶ci - zoopsycholodzy s± niezbêdni w o¶rodkach doradztwa rolniczego, w schroniskach dla zwierz±t, o¶rodkach opieki dla zwierz±t jakimi s± na przyk³ad hotele dla zwierz±t. Trzeba te¿ wspomnieæ o takich potencjalnych miejscach zatrudnienia jak stadniny i o¶rodki nauki jazdy konnej oraz ogrody zoologiczne. Wiele osób znajdzie zatrudnienie w s³u¿bach nadzoruj±cych poziom dobrostanu zwierz±t i przestrzeganie prawa w stosunku do zwierz±t. Absolwent jak ju¿ wspomnia³em posiada³ bêdzie tak¿e umiejêtno¶ci niezbêdne do ¶wiadczenia us³ug jako behawiorysta. Jestem przekonany, ¿e problemów ze znalezieniem pracy i wykonywaniem zawodu zoopsychologa nie bêdzie - a mo¿liwo¶ci zatrudnienia pojawi± siê czêsto ju¿ w trakcie studiów - to miêdzy innymi dla tych osób proponujemy tryb niestacjonarny studiów.
+ My¶lê, ¿e warto te¿ powiedzieæ, jakie bêd± zasady rekrutacji na I rok?
- Tegoroczni maturzy¶ci i wszyscy, którzy zdawali tak zwan± now± maturê bêd± rekrutowani na podstawie wyników egzaminu maturalnego z biologii, jêzyka polskiego z jêzyka obcego nowo¿ytnego oraz jednego z przedmiotów: chemia, fizyka z astronomi±, geografia, historia, matematyka, informatyka (poziom podstawowy lub rozszerzony – czê¶æ pisemna). Maturzy¶ci z lat ubieg³ych, zdaj±cy tak zwan± stara maturê bêd± mieli równe szanse: bierzemy pod uwagê wyniki egzaminu dojrza³o¶ci z biologii, jêzyka polskiego i jêzyka obcego nowo¿ytnego oraz jednego przedmiotu wybranego z listy: chemia, fizyka z astronomi±, geografia, historia, matematyka, informatyka (czê¶æ pisemna). Zapraszamy równie¿ osoby, które zda³y maturê miêdzynarodow± (IB) lub maturê europejsk± (EB).
+ Bardzo dziêkujê za rozmowê.




Kosiæ, nie kosiæ?
Je¶li ju¿ trawy wykoszone – to raczej na terenie wspólnoty lub spó³dzielni mieszkaniowych. W kwestii koszenia trawników w mie¶cie zdania s± podzielone. Zbyt wysoka trawa widziana jest niechêtnie, ale czy wykoszone r¿ysko przy s³onecznej pogodzie to jest to, o co nam chodzi?
W zwi±zku z ocieplaniem siê klimatu ekolodzy podkre¶laj±, ze trawiasty dywan zapobiega wysuszaniu siê gleby, utrzymuje wilgotno¶æ. Alergicy – chcieliby czêstszego koszenia, a w³a¶ciciele czworonogów narzekaj± na kleszcze. Obowi±zek koszenia traw, podobnie jak dbanie o drzewa i krzewy na terenach gminnych ci±¿y na posiadaczu, administratorze lub zarz±dcy nieruchomo¶ci. Wiêkszo¶æ terenów zielonych w mie¶cie, parki, zieleñce, zieleñ wewn±trz osiedli utrzymuje Zarz±d Zieleni Miejskiej i Zarz±d Dróg Miasta Krakowa - zieleñ przyuliczna, lecz zaanga¿owane mog± byæ równie¿ inne jednostki miejskie, takie jak: Zarz±d Budynków Komunalnych w Krakowie na terenach osiedlowych (dotyczy zabudowanych dzia³ek ewidencyjnych), b±d¼ Zarz±d Cmentarzy Komunalnych - na terenach cmentarzy komunalnych.
O ile na w³asnej dzia³ce nadal mo¿na prowadziæ indywidualna politykê walki z wysok± traw±, to na terenach nale¿±cych do miasta, w tym roku koszenie przebiegaæ bêdzie inaczej.
Zarz±d Zieleni Miejskiej wprowadzi³ nowe zasady koszenia na terenach parków, zieleñców, skwerów, pasów drogowych oraz innych terenów bêd±cych w utrzymaniu Zarz±du Zieleni Miejskiej. Terminy ciêcia trawy bêd± ¶ci¶le uzale¿nione od warunków pogodowych. Dodatkowo - trawa ma byæ koszona wy¿ej, tak, aby nie doprowadzaæ do przesuszania siê trawników i powstawania r¿yska. Zmniejszona bêdzie te¿ czêstotliwo¶æ wykonywania zabiegów. Raz na cztery tygodnie maj± byæ koszone pobocza dróg, chodników, ¶cie¿ek rowerowych - tu zachowana musi byæ widoczno¶æ, a trawa nie mo¿e wyk³adaæ siê na jezdnie, chodniki i ¶cie¿ki. Podobnie – torowiska i ronda oraz miejsca pe³ni±ce funkcje rekreacyjne: place, zabaw, boiska, si³ownie, polany rekreacyjne w parkach, na których mo¿na po³o¿yæ kocyk, æwiczyæ, graæ w badmintona, nowo za³o¿one trawniki oraz miejsca z ro¶linno¶ci± ozdobn± - aby dostêp do nich by³ swobodny i nieutrudniony: Na terenach osiedlowych na czêstsze, (co 4 tygodnie) mog± liczyæ trawniki od strony wej¶æ do klatki i pas trawy wokó³ elewacji budynku. Trzy razy w sezonie wykaszana bêdzie trawa w miejscach zadrzewionych oraz i dwumetrowej szeroko¶ci pas wokó³, pasy rozdzielaj±ce jezdnie, skarpy, szerokie polany wzd³u¿ chodników poza pasem bezpieczeñstwa, mniej uczêszczane parki i tereny osiedlowe.
W Krakowie w ostatnich latach zasiano wiele „³±k kwietnych”. One koszone teraz nie bêd± – dopiero jesieni± - po wysianiu siê nasion. (l)


To ju¿ nie ³±ka kwietna, ale niemal ogródek warzywny – odnowiony skwer w osiedlu Centrum D, z „dzikiem czosnkiem?”
Pod Pomnikiem Prasy Niezale¿nej
Jak co roku, w ostatni pi±tek maja, byli cz³onkowie opozycji, a w¶ród nich ci, którzy zajmowali siê drukiem i kolporta¿em wydawnictw ukazuj±cych siê poza zasiêgiem cenzury spotkali siê pod Pomnikiem Prasy Niezale¿nej, przy którym z³o¿ono kwiaty i zapalono znicze ku pamiêci tych drukarzy, którzy odeszli do wieczno¶ci. W tym roku w uroczysto¶ci uczestniczy³a tak¿e siostra premiera, Marta Morawiecka.
(f)

 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.08 27,442,832 unikalnych wizyt