Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.03.15] Dro¿ej ...
· [2024.03.15] Rolnicy...
· Na niedzielê 17 marc...
· [2024.03.15] Rolnicy...
· [2024.03.08] Na ryby...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
KOLEJNE ODCINKI CHODNIKA W BUDOWIE
Trwa budowa kolejnych odcinków chodnika przy al. Jana Paw³a II. Aktualnie trwaj± prace przy alei od strony os. M³odo¶ci i wschodnich krañców os. Na Skarpie. Chodniki budowane s± praktycznie od nowa. Jak nam powiedzia³ przewodnicz±cy Rady i Zarz±du Dzielnicy XVIII Edward Porêbski prace na ca³ej d³ugo¶ci al. Jana Paw³a II – od skrzy¿owania z ulic± Klasztorn± do placu Centralnego - powinny zostaæ ukoñczone w roku przysz³ym.
(f)


HALINA KWIATKOWSKA W O¦RODKU KULTURU IM. NORWIDA
9 grudnia b.r. o godz. 18 00 w O¶rodku Kultury im. C. K. Norwida odbêdzie siê spotkanie z Halin± Kwiatkowsk± – aktork± Narodowego Starego Teatru w Krakowie, wieloletnim pedagogiem Krakowskiej PWST. Spotkanie po³±czone bêdzie z promocj± czwartego ju¿ wydania ksi±¿ki Kwiatkowskiej Wielki Kolega. Ksi±¿ki, która jest opowie¶ci± o 72 latach znajomo¶ci artystki z Karolem Wojty³± – Janem Paw³em II.
Nie bêdê pisa³ o dokonaniach artystycznych Kwiatkowskiej, bo s± one powszechnie znane. By³a przecie¿ zwi±zana z Teatrem Rapsodycznym, potem z Teatrem im. S³owackiego, wystêpowa³a w kabarecie Jama Michalika, prowadzi³a zajêcia z wymowy, dykcji, piosenki w PWST. W¶ród jej wychowanków mo¿emy znale¼æ m.in. Wojciecha Pszoniaka czy Jerzego Stuhra. By³a ¶wiadkiem niezwyk³ego spotkania kardyna³a Karola Wojty³y z Konradem Swinarskim (napisa³a o tym w mojej ksi±¿ce Taki nam siê snuje dramat - Stary Teatr 1945-1995). Z osobistych kontaktów wspomina najchêtniej Brooka i Gielguda. Przemierzy³a samodzielnie w Stanach Zjednoczonych 14 tys. kilkometrów Greyhoundem. Najczê¶ciej wraca³a na organizowane przez siebie spotkania klasy maturalnej z 1938. Z Wadowic do Rzymu. Z miasta swej m³odo¶ci, do miejsca swojego szkolnego kolegi, wielkiego kolegi - Karola Wojty³y.
Halina Królikiewicz - Kwiatkowska pozna³a Karola Wojty³ê w wadowickim gimnazjum w 1933. Wystêpowali razem w szkolnych spektaklach, w Antygonie, Balladynie, ¦lubach panieñskich. Przysz³y papie¿ wcieli³ sie w Hajmona, Kirkora czy Gucia, Kwiatkowska za¶ gra³a role tutu³owe, a w komedii Fredry oczywi¶cie - Anielê. Razem zdali na polonistykê na UJ, uczyli siê m.in. u K. Nitscha, S. Pigonia, nie tylko mi³o¶ci do jêzyka polskiego i literatury ojczystej, ale uczyli siê równie¿ wielkiego patriotyzmu, kultury. Wojna przerwa³ studia. Ale powsta³ w³a¶nie wtedy tajny Teatr Rapsodyczny dr Mieczys³awa Kolarczyka. Obok Wojty³y i Kwiatkowskiej wystêpowa³a nim m.in. Danuta Micha³owska. W ciê¿kich czasach okupacji, nara¿aj±c ¿ycie, spotykali siê w mieszkaniach prywatnych i mówili jêzykiem Norwida, Mickiewicza, S³owackiego i Wyspiañskiego. Do dzi¶ ta w³a¶nie poezja jest najbli¿sza Halinie Kwiatkowskiej. Prezentuj±c monodram Wielki kolega siêga po Króla- Ducha, Fortepian Szopena czy Pana Tadeusza.
Zapraszamy na ostatnie ju¿ w tym roku spotkanie i promocjê ksi±¿ki o Janie Pawle II. Warto pos³uchaæ opowie¶ci o Wielkim Polaku, naszym Papie¿u.
DDOM
Com - Com Zone – znajd¼ swój sposób na rozwój
P³ywanie, fitness, gry zespo³owe, boks, i inne aktywno¶ci. Do tego placówka wsparcia dla dzieci i instytut psychoterapii – wszystko w jednym obiekcie . Centrum Rozwoju Com –Com Zone to miejsce wyj±tkowe.

Mieszcz±ce siê przy Ptaszyckiego 6 (za obiektami K.S. Hutnik) Centrum Rozwoju nale¿y do miasta, ale zarz±dza nim Stowarzyszenie U Siemachy. Nazwa pochodzi od angielskich odpowiedników s³ów: porozumienie, wspó³zawodnictwo, wsparcie, towarzystwo, fachowo¶æ i spo³eczno¶æ. Centrum ma byæ przede wszystkim miejscem spotkañ. Mo¿na tu wypiæ kawê w lokalu sieci Chimera i zagraæ w siatkówkê, mo¿na i¶æ na si³owniê, ale te¿ skorzystaæ z fachowej pomocy psychoterapeuty, czy rozwijaæ swoje zainteresowania. Pierwsi klienci skorzystali z Come-Come Zone w listopadzie 2008 r. Przez rok dzia³alno¶ci ponad po³owa osób korzystaj±cych z bogatej oferty centrum nie musia³a p³aciæ za zajêcia.
Co, kiedy, dla kogo i za ile ?
- Centrum otwarte jest praktycznie przez ca³y dzieñ, od godz.7 do 22.30 i rzeczywi¶cie mo¿na powiedzieæ, ¿e to miejsce dla wszystkich. Choæ szczególnie traktujemy m³odzie¿. Ka¿dego dnia hala sportowa i p³ywalnia od rana do godzin popo³udniowych s³u¿± uczniom krakowskich szkó³. Dzieci za zajêcia nie p³ac± – informuje Maciej Malski dyrektor Centrum.
Pó¼ne popo³udnie i wieczór to czas kiedy oferta kierowana jest do wszystkich Ceny s± naprawdê konkurencyjne (szczegó³y na stronie www.comcomzone.pl ) a oferta bardzo bogata. W centrum mo¿na korzystaæ m.in. z hali sportowej, p³ywalni, sauny, zajêæ bokserskich i krav magi, zajêæ fitness i aqua aerobicu, si³owni.
- Mamy propozycje dla klientów w ró¿nym wieku i o ró¿nym stopniu sprawno¶ci fizycznej. Zachêcamy do aktywno¶ci, nawet gdy kto¶ tu trafi przypadkowo. Czêsto z korzystaj±cymi np. z basenu przychodz± osoby towarzysz±ce, ¿ona, m±¿, dzieci, mama, dziadek. Zazwyczaj siedz± na widowni i obserwuj± p³ywaj±cych, a przecie¿ mog± w tym czasie i¶æ na zajêcia fitness, do sauny, czy na si³owniê, bo ta jest nie tylko dla „pakuj±cych” facetów – dodaje Rafa³ Wietoszko, zastêpca dyrektora centrum.
Nasze nowohuckie...
Centrum ma te¿ byæ miejscem integracji mieszkañców Nowej Huty. Udaje siê tego dokonywaæ m.in. dziêki organizacji imprez. Regularnie na ul Ptaszyckiego maj± miejsce akcje krwiodawcze (ostatnia we wrze¶niu br). Podczas Dnia Otwartego, pod koniec wrze¶nia, ponad 1000 osób skorzysta³o z centrum bez ¿adnych op³at. Swoje zdjêcia tworz±ce wystawê „Nowohucianie” prezentowa³ w Com-Com Zone Grzegorz Ziemiañski, nowohucki fotograf. Wystawa by³a jednym z wydarzeñ obchodów Jubileuszu 60-lecia Nowej Huty.
To tutaj zespó³ Wu Hae krêci³ czê¶æ scen do wydanej niedawno „Opery Nowohuckiej”.
Do Com-Com Zone przenios³a siê te¿ najwiêksza krakowska sportowa impreza dla m³odzie¿y- Juliada, która do tej pory rok w rok odbywa³a siê w jeden wakacyjny weekend na Rynku. W ty roku, dziêki zmianie miejsca, trwa³a a¿ 10 dni, a zawodnicy rywalizowali w kilkunastu dyscyplinach.
Dla cia³a i dla ducha.
Tym co wyró¿nia Com - Com Zone jest kompleksowo¶æ nie tylko w przypadku oferty sportowej. W budynku, równoprawnie do czê¶ci komercyjnej dzia³a M³odzie¿owy O¶rodek Rozwoju Spo³ecznego. Ka¿dego dnia blisko 200 dzieci w ró¿nym wieku, g³ównie z terenu Nowej Huty korzysta z ró¿nego rodzaju zajêæ. Mog± rozwijaæ swoje zainteresowania w kilku pracowniach tematycznych (na uwagê zas³uguje przede wszystkim w pe³ni wyposa¿ona w instrumenty sala muzyczna). Oferta zale¿y tak naprawdê od preferencji uczestników. Ucz± siê te¿ m.in asertywno¶ci, rozwijaj± zdolno¶ci liderskie i umiejêtno¶ci spo³eczne. Prze³amuj± nie¶mia³o¶æ. Warto podkre¶liæ, ¿e dzia³alno¶æ MORS-a nie ogranicza siê do tzw. „trudnych ¶rodowisk”. Podobnie jak inne placówki siemachowskie MORS przyjmuje wszystkich, którzy zechc± zapisaæ siê i z niego korzystaæ. Oprócz ciekawie spêdzonego czasu mo¿na tu te¿ liczyæ na pomoc w nauce i posi³ek. Wiêcej informacji na stronie internetowej: www.mors1.siemacha.org.pl
Bezp³atna pomoc dla ca³ej rodziny.
Trzeci element centrum stanowi Krakowski Instytut Psychoterapii. Oferta KIP-u obejmuje psychoterapiê dla rodzin nastolatków w wieku ponadgimnazjalnym i m³odych doros³ych. Fakt, ¿e instytut znajduje siê w centrum sportowym, powoduje, ¿e korzystaj±cy maj± mniejsze opory przed przyj¶ciem i pro¶b± o wsparcie. Szczegó³y na stronie: www.kip.siemacha.org.pl
+ + +
Có¿ zatem, m³odzi i nieco starsi, wysportowani i planuj±cy wrzuciæ parê kilo, schowajcie do torby k±pielówki, strój sportowy albo zastanówcie siê czy nie potrzebujecie wsparcia i do zobaczenia w Com - Com Zone na ul. Ptaszyckiego 6.
Dla naszych Czytelników, którzy prawid³owo odpowiedz± na pytanie jakie formy aktywno¶ci fizycznej mo¿emy uprawiaæ w Centrum Sportowym Come-Come Zone (wystarczy wymieniæ 3 z nich) czekaj± nagrody w postaci wej¶ciówek na basen lub si³owniê. Odpowiedzi szukajcie na stronie www.comcomzone.pl . Na odpowiedzi czekamy w czwartek 3 grudnia w godz. 11.00-12.00 pod numerem telefonu (12) 643 44 33, mo¿ecie równie¿ wysy³aæ maile na adres gmh@o2.pl ( rozdamy 6 biletów, 3 dla telefonuj±cych i 3 dla tych, którzy do nas napisz±, obowi±zuje zasada kto pierwszy ten lepszy).
XVII Kraina £agodno¶ci na Kalinowym
W poszukiwaniu w³asnego, piêknego ¶wiata, który mo¿e – w³a¶nie ukryty jest w poezji… tej wyj±tkowej… tej ¶piewanej”

27 listopada br. (pi±tek), o godz. 10.00 w M³odzie¿owym Domu Kultury im. Janusza Korczaka na os. Kalinowym 18 odbêd± siê eliminacje XVII Ma³opolskiego Konkursu Poezji ¦piewanej „Kraina £agodno¶ci”. W konkursie udzia³ bior± uczestnicy w wieku 13 – 19 lat: soli¶ci i zespo³y muzyczne z gimnazjów, szkó³ ponadgimnazjalnych i placówek wychowania pozaszkolnego. Zapraszamy jednocze¶nie na og³oszenie wyników konkursu i Koncert Laureatów, które bêd± mia³y miejsce w sali widowiskowej MDK im. J. Korczaka w dniu 2 grudnia 2009 (¶roda) o godzinie 12.00. Wstêp wolny. Organizatorzy zapraszaj±.
(f)
O FOTOGRAFIACH, FILMACH I SZKOLNYM JUBILEUSZU
Najnowsz±, 188. Nowohuck± Kronikê Filmow± rozpocznie mieszkanka Nowej Huty – Pani Alicja, która opowiadaæ bêdzie o swoim ojcu – Mieczys³awie Dobrowolskim, autorze wielu wspania³ych fotografii. Wiêkszo¶æ z nich wykonana zosta³a w Nowej Hucie, a tak¿e podczas zak³adowych wycieczek. Pan Mieczys³aw by³ cz³onkiem Krakowskiego Klubu Fotograficznego, który przed laty prowadzi³ w Nowej Hucie znany fotografik i pedagog – Witold Michalik. Nastêpnym tematem Kroniki bêdzie jubileusz Zespo³u Szkó³ Zawodowych „Budostal”. Pocz±tki kszta³cenia m³odzie¿y mia³y miejsce 50 lat temu w Pleszowie, w os³awionych barakach „Meksyku”. Od 1967 roku do chwili obecnej szko³a mie¶ci siê w obiektach na os. Ko¶ciuszkowskim. Dawne lata szkolne wspominaæ bêd± byli uczniowie: Jerzy ¯muda, Stanis³aw Ra¶ oraz by³y dyrektor szko³y Stanis³aw Wójcik. O nowym profilu kszta³cenia m³odzie¿y opowie obecna dyrektor, Barbara Macieik.
Na zakoñczenie zobaczymy fragmenty filmu dokumentalnego „Miasto bez Boga”, który uhonorowany zosta³ I Nagrod± w konkursie Nowohuckiego Festiwalu Filmowego. Jednym
z bohaterów tego filmu jest Tadeusz Rusinek. Ukoñczy³ on Wydzia³ Operatorski w £ódzkiej Filmówce, a potem realizowa³ zdjêcia do takich filmów fabularnych, jak „Wielki podryw”, „Och, Karol” , a tak¿e „Czu³o¶æ i k³amstwa”. W latach osiemdziesi±tych T. Rusinek przebywa³ w Nowej Hucie i z ukrytej kamery, w okolicach ko¶cio³a „Arka Pana” filmowa³
na amatorskiej kamerze zaj¶cia uliczne. Zobaczymy nieznane ujêcia, których dramatyzm bulwersuje, a niekiedy – poprzez swoj± dynamikê – tak¿e zachwyca. Re¿yserem filmu jest Jacek Petrycki. Przed laty mieszka³ z rodzicami w Nowej Hucie, a jego ojciec by³ operatorem krakowskiej telewizji.
Na 188 wydanie Nowohuckiej Kroniki Filmowej zapraszamy od pi±tku (27 listopada) do Kina Studyjnego „Sfinks”, a tak¿e w poniedzia³ek (30 listopada o godz. 8.45 i 19.20) na emisje w programie Telewizji Kraków. Archiwalne wydania Nowohuckich Kronik Filmowych mo¿na obejrzeæ na stronach internetowych: www.kronika.com.pl Zapraszamy!
(jr)
ZACZAROWANY ¦WIAT KAZIMIERZA MACHOWINY
O malarstwie Kazimierza Machowiny powinien napisaæ poeta. Dlatego, ¿e poeta potrafi w kilku s³owach oddaæ to, na co filozof czy krytyk potrzebuj± ca³ej ksiêgi. A bogactwo kryj±ce siê w malarskich dzie³ach Machowiny jest nieprzebrane. I trzeba by grubego tomu, by opisaæ wszystko, co przecie¿ nie zawsze, w u¿ywanym na co dzieñ jêzyku, daje siê wyraziæ. „O czym nie mo¿na mówiæ, o tym trzeba milczeæ” – napisa³ wielki austriacki filozof Ludwig Wittgenstein. I mia³ racjê. Patrz±c na Kazimierzowe malarstwo stajemy oniemiali, zmuszeni jedynie do patrzenia na jego zaczarowany ¶wiat – ¶wiat przedziwnych ptaków, zmys³owych kobiet, tajemniczych kotów, niewielkich, jakby chwiej±cych siê przy drodze ko¶ció³ków i kapliczek… Stajemy urzeczeni ich niezwyk³± kolorystyk±. Jedyn± w swoim rodzaju. Niepodrabialn±.
„Sztuka jest u¶wiêceniem natury, owej natury stanowi±cej powszechn± w³asno¶æ, która zadowala siê samym istnieniem” – pisa³ pod koniec XIX wieku Maurice Denis. I taka w³a¶nie jest sztuka Machowiny – u¶wiêcaj±ca naturê. Tê naturê, któr± spotykamy wokó³ siebie na co dzieñ, a która przecie¿ nie zabiega o pierwsze miejsca w konkurach piêkno¶ci, nie zazdro¶ci innym, ale która zadowala siê tym, ¿e po prostu jest. Takie postrzeganie natury bliskie by³o ¶wiêtemu Franciszkowi z Asy¿u, który potrafi³ cieszyæ siê otaczaj±cym go ¶wiatem - ptakami, lasem, gwiazdami i s³oñcem. Cieszy³ siê, ¿e po prostu s±… Ch³on±³ je ca³± swoj± osob±. I cia³em i dusz±.
Nieprzypadkowo Tadeusz Nyczek napisa³ kiedy¶, ¿e „Machowina ma duszê ¶wiêtego Franciszka i rad by nasz targany bólem i rozpacz± ¶wiat przycisn±æ do serca i natchn±æ otuch±. Za¶ jako artysta ma rêkê wytrawnego zawodowca; absolutne wyczucie koloru i formy obrazu (…). Chcia³oby siê powiedzieæ: wiêcej takich, a bêdzie lepiej i ja¶niej”.
To trafna diagnoza. Dlatego warto wej¶æ w tajemniczy, mistyczny, a zarazem bardzo prosty i zwyk³y ¶wiat obrazów Kazimierza Machowiny. Oderwaæ siê na chwilê od wszystkiego, co niesie ze sob± nasza zwariowana i zagoniona codzienno¶æ. Warto chocia¿ na chwilê zrezygnowaæ z wym±drzania siê i ujmowania wszystkiego w sztywny gorset nadêtych s³ów.. Warto po prostu tylko patrzeæ – napisa³ o jego malarstwie Jan L. Franczyk.
A my zapraszamy na wernisa¿ prac Kazimierza Machowiny, który odbêdzie siê w czwartek, 26 listopada br. o godz. 18.00 w O¶rodku Kultury C. K. Norwida na os. Górali 5.
(j)
ZAPRASZAMY ZAINTERESOWANYCH MIESZKAÑCÓW
Informujemy, ¿e w dniach: 24 XI (wtorek) o godz. 16.00 w siedzibie Rady Dzielnicy XVIII, os. Centrum B, bl. 6; 3 XII (czwartek) o godz. 14.00 w siedzibie Rady Dzielnicy XVIII, os. Centrum B, bl. 6 oraz 7 XII (poniedzia³ek) o godz. 16.00 w Klubie „Karino”, os. Cha³upki, ul. Truskawkowa, odbêd± siê spotkania z przedstawicielami Krakowskiego Holdingu Komunalnego w sprawie wy³o¿onego Raportu ¦rodowiskowego dotycz±cego budowy Zak³adu Termicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych i realizacji zadañ kompensacyjnych dla Dzielnicy XVIII. Na wymienione spotkania zapraszamy zainteresowanych mieszkañców Nowej Huty.
Zarz±d Dzielnicy XVIII Nowa Huta
W Szkole Podstawowej nr 85 ¦WIÊTO PATRONA
W pi±tek, 13 listopada br. spo³eczno¶æ Szko³y Podstawowej nr 85 im. ks. Kazimierza Jancarza obchodzi³a ¶wiêto swojego Patrona. Uroczysto¶æ rozpoczêto Msz± ¶w. odprawion± w ko¶ciele ¶w. Maksymiliana Kolbego w Mistrzejowicach, w której ks. Kazimierz Jancarz przez wiele lat by³ wikariuszem, a w latach stanu wojennego opiekunem zdelegalizowanej przez w³adze „Solidarno¶ci”. Pó¼niej na terenie szko³y uczniowie zaprezentowali zaproszonym go¶ciom spektakl zatytu³owany „Reformo, reformo… co¶ z nami zrobi³a?”. Przybyli na uroczysto¶æ zwiedzili równie¿ okoliczno¶ciow± wystawê, na której znalaz³y siê m. in. odnalezione dekoracyjne ¶wiece sk³adane w stanie wojennym przed przedstawicieli ró¿nych zak³adów pracy przed o³tarzem Solidarno¶ci w dolnym ko¶ciele w Mistrzejowicach. W¶ród zaproszonych go¶ci, których powita³a dyrektor szko³y Barbara Nowak, znale¼li siê m. in. brat ks. Kazimierza Jancarza, Karol Jancarz z ¿on± Hann±, którzy przyjechali z Makowa Podhalañskiego, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, prof. Andrzej Nowak, przewodnicz±cy ma³opolskiej „Solidarno¶ci” Wojciech Grzeszek, Stanis³aw Handzlik, Mieczys³aw Gil i krakowski radny Jan L. Franczyk.
(f)

JAK M£ODZIE¯ ZE STRUSIA KOCHA OJCZYZNÊ
Na sztandarze szko³y w¶ród maków widnieje postaæ genera³a W³adys³aw Andersa. Jest to wielkie wyzwanie dla wszystkich uczniów i nauczycieli z Gimnazjum nr 42. Uczniowie wraz z nauczycielami bior± udzia³ w licznych uroczysto¶ciach i imprezach zwi±zanych z histori± naszego narodu.
W rocznicê bitwy o Monte Cassino, na skwerze przy Rondzie Kocmyrzowskim, odbywaj± siê uroczysto¶ci organizowane przez Gimnazjum 42, Radê Dzielnicy XVI oraz II Korpus Zmechanizowany WP. Spo³eczno¶æ szkolna zaprzyja¼ni³a siê ze ¶rodowiskiem kombatantów, by³ymi ¿o³nierzami genera³a W. Andersa. W szkole znajduje siê izba pamiêci po¶wiêcona postaci genera³a i bitwie o Monte Cassino. Wielkim wydarzeniem nie tylko dla uczniów szko³y, ale ca³ego osiedla, by³o ods³oniêcie sugestywnego graffiti, tematycznie zwi±zanego ze zdobyciem wzgórza Monte Cassino. Powsta³o ono na jednej z zewnêtrznych ¶cian szko³y. Malowid³o wyró¿nia siê swymi ¿ywymi kolorami i ci±gle wzbudza zainteresowanie.
Pod koniec wrze¶nia 2009 r. uczniowie i nauczyciele byli na Zje¼dzie Szkó³ Karpackich w Z³ocieñcu. W jego trakcie uczestniczyli w ods³oniêciu pomnika upamiêtniaj±cego bitwê o Monte Cassino, wziêli udzia³ w mszy ¶wiêtej w intencji poleg³ych za ojczyznê, wys³uchali przemówieñ kombatantów, zwiedzili te¿ jednostkê wojskow± pod Czaplinkiem.
10 listopada 2009 r. w Gimnazjum nr 42 uroczy¶cie obchodzono 91 rocznicê odzyskania niepodleg³o¶ci przez Polskê. Z tej okazji przygotowano monta¿ s³owno- muzyczny i prezentacjê multimedialn±. Uczestniczyli w niej uczniowie, rodzice i pracownicy szko³y.
EN



¦cianê budynku szko³y zdobi graffiti, tematycznie zwi±zane ze zdobyciem wzgórza Monte Cassino.
ZJEDNOCZENI CZY ODDZIELENI?
Konkurs wiedzy o Cystersach po raz trzeci
ZJEDNOCZENI CZY ODDZIELENI?

29 pa¼dziernika br. odby³ siê, ju¿ po raz trzeci, Konkurs Wiedzy o Cystersach. Temat tegorocznego brzmia³: „Oddzieleni od wszystkich, zjednoczeni ze wszystkimi” - duchowo¶æ cysterska w kontek¶cie wybranych portretów zakonników w literaturze”.
- Chodzi nam o tak± formê przekazu wiedzy, która jest jednocze¶nie æwiczeniem przygotowuj±cym do matury. Dlatego te¿ wybrane zosta³y teksty z kanonu lektur podstawowych i rozszerzonych, ukazuj±ce wybrane postaci zakonników - na przyk³ad Adso z powie¶ci Umberto Eco czy ksi±dz Robak z „Pana Tadeusza”. Pytania konkursowe uk³adane s± w sposób odpowiadaj±cy standardom maturalnym - powiedzia³a El¿bieta Góralczyk, nauczycielka jêzyka polskiego w XVI LO.
- Celem konkursu jest zainteresowanie m³odzie¿y wiedz± o Zakonie Cysterskim. Drugim, równie wa¿nym celem tego konkursu jest zaproszenie m³odzie¿y, choæ na chwilê, do naszego klasztornego domu - wyja¶nia ojciec Wincenty Zakrzewski, organizator. - W ubieg³ym roku skoncentrowali¶my siê na postaci b³. Wincentego Kad³ubka, obecnie kierujemy uwagê uczniów na duchowo¶æ zakonu, opisan± bardzo przystêpnie przez ojca Iwo Ko³odziejczyka - cystersa z Mogi³y. Liczymy na to, ¿e m³odzi po tym konkursie bêd± mogli sobie odpowiedzieæ sami na pytanie, czy duchowo¶æ cysterska oddziela mnicha od problemów wspó³czesnych, czy te¿ nie – dodaje o. Wincenty.
W tym roku w zmaganiach bra³a udzia³ m³odzie¿ ze szkó³, zwi±zanych terytorialnie z pos³ug± cystersk± miêdzy innymi z Krakowa, Starachowic i Sêdziszowa ¦wiêtokrzyskiego. Ogó³em rywalizowa³o 47 osób. Konkurs sk³ada³ siê z kilku etapów. Pierwszy z nich stanowi³a samodzielna praca uczestników, wprowadzaj±ca w problematykê konkursu. Na platformie edukacyjnej XVI LO chêtni mogli znale¼æ materia³y pomagaj±ce w przygotowaniach: fragmenty tekstów literackich, Regu³ê, artyku³y o duchowo¶ci zakonu. Nastêpnie na uczestników, w murach „Szesnastki”, czeka³ test wiedzy i umiejêtno¶ci w formie pracy z tekstem. W ten sposób wy³oniono 10 uczestników pó³fina³u byli to: Izabela Miernikiewicz ( Starachowice), Kamil Kura¶ (Kraków), Krzysztof Moczyd³owski (Starachowice), Klaudia Gaudyn (XVI LO), Ma³gorzata Heretyk (XVI LO), Krzysztof £ata (Kraków), Angelika Rusin (Starachowice), Jadwiga Gad (XVI LO), Roksana Szumielewicz (XVI LO) i Roksana Jachimowska (Sêdziszów).
Ostatnie etapy konkursu przeprowadzono w murach opactwa w Mogile. Tegorocznymi laureatami zostali: I miejsce - Izabela Miernikiewicz (LO w Starachowicach), II miejsce - Kamil Kura¶ (Mêskie LO im. ¦w. Bernarda w Krakowie), III miejsce - Krzysztof Moczyd³owski (Technikum w Starachowicach). W przerwie miêdzy testem wiedzy, a fina³em wszyscy uczestnicy wraz z opiekunami mogli zwiedziæ opactwo mogilskie, szczególnie czê¶ci zazwyczaj niedostêpne dla turystów - bibliotekê gotyck±, aulê ¶wiêtego Bernarda, refektarz i kalefaktorium.
Prace pisemne poprawiali nauczyciele XVI LO: El¿bieta Góralczyk, Agata Ciepicha³, Krystyna Król, Krzysztofa Strug-Urbanek, Bogumi³a Lankof, o. Andrzej Zakrzewski oraz go¶cie: ks. Sylwester Piwowar, ks. Wojciech Dobczyñski, ks. dr Pawe³ Gawron - metodyk z Wydzia³u Duszpasterstwa Dzieci i M³odzie¿y w Krakowie, Agata Bajda, Agnieszka Samsonowska.
Idea konkursu jest wynikiem wspó³pracy dyrektora XVI LO Andrzeja Górniaka z ojcem Piotrem Chojnackim OCist, opatem klasztoru w Mogile. Obecnie celem organizatorów jest rozszerzenie zasiêgu konkursu na ca³e miasto Kraków. Planuje siê równie¿ zorganizowanie konkursu fotograficznego dla gimnazjalistów pod has³em „Moje miejsca na szlaku cysterskim”. Tradycj± konkursu s± atrakcyjne nagrody dla zwyciêzców. W¶ród nich znalaz³y siê m. in. aparat cyfrowy, iPod i drukarka laserowa.

Krystyna Król



Od lewej: o. opat Piotr Chojnacki, Izabela Miernikiewicz, Kamil Kura¶, Krzysztof Moczyd³owski i o. Wincenty Zakrzewski.
Fot. Micha³ Noworyta
PATRIOCI NIE WYGINÊLI
Ma³opolski Przegl±d Pie¶ni Patriotycznej odby³ siê po raz siódmy. Jednym z patronów imprezy tradycyjnie by³a Rada Dzielnicy XVIII Nowa Huta
PATRIOCI NIE WYGINÊLI
Patrioci nie wyginêli, jak mylnie twierdz± malkontenci. Dowiód³ tego zakoñczony w niedzielê 8 listopada br. w parafii M. B. Czêstochowskiej na Szklanych Domach VII Ma³opolski Przegl±d Pie¶ni Patriotycznej, po³±czony z pierwszym Ogólnopolskim Przegl±dem Pie¶ni Patriotycznej.
W tym roku przegl±d odbywa³ siê pod has³em: „Bóg – Honor – Ojczyzna”, a honorowy patronat na ca³o¶ci± objêli: metropolita krakowski ks. kard. Stanis³aw Dziwisz, minister Piotr Boroñ, cz³onek Krajowej Rady Radia i Telewizji oraz Krajowy Instytut Akcji Katolickiej. Sponsorami obu przegl±dów, a zarazem fundatorami nagród byli: NSZZ „Solidarno¶æ” ArcelorMittal Polska, Rada i Zarz±d Dzielnicy XVIII Nowa Huta, Marsza³ek Województwa Ma³opolskiego, Krajowy Instytut Akcji Katolickiej, Akcja Katolicka Archidiecezji Krakowskiej, Parafialny Oddzia³ Akcji Katolickiej parafii Naj¶wiêtszej Rodziny i parafii Matki Bo¿ej Czêstochowskiej, Ma³opolski Kurator O¶wiaty, Centrum M³odzie¿y im. dr. Henryka Jordana, Krakowski Holding Komunalny, MDK im. Janusza Korczaka, Prezydium Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia M³odzie¿y, KSM Archidiecezji Krakowskiej, Szpital Bonifratrów, min. Piotr Boroñ, MPWiK, MPO, MPEC. Przegl±d zosta³ zorganizowany staraniem Akcji Katolickiej, Rady i Zarz±du Dzielnicy XVIII, KSM, parafii M. B. Czêstochowskiej na Szklanych Domach, Ma³opolskiego Kuratorium O¶wiaty, Centrum M³odzie¿y im. H. Jordana oraz MDK im. J. Korczaka.
Oceny prezentowanych utworów dokonywa³o jury w sk³adzie: prof. Rafa³ Marchewczyk, kierownik artystyczny Krakowskiej M³odej Filharmonii (przewodnicz±cy), Barbara Nowak, instruktor muzyczny CM Jordana, Barbara Brzeziñska, kompozytorka i wokalistka, Krystyna Nowak, starszy wizytator kuratorium o¶wiaty, Piotr Boroñ, Kazimierz Cie¶likowski, przedstawiciel Akcji Katolickiej, Marek Krobicki, piosenkarz, dyrektor Szpitala Bonifratrów oraz autor tej relacji.
Ma³opolski przegl±d wy³oni³ nastêpuj±cych laureatów spo¶ród 23 chórów, zespo³ów i solistów: Chór I LO im. B. Nowodworskiego w Krakowie, Chór Ch³opiêcy Bazyliki M. B. Bolesnej w Limanowej, Zespó³ „Kasine Muzykanty” z Libuszy, Zespó³ „Skrzypnianki” ze Skrzy¿nego, Zespó³ Dziewczêcy „Ziarenko” z Podstolic oraz solistkê Weronikê Koz³owsk±.
Wyró¿nieni zostali: Samorz±dowe Przedszkole nr 176 w Krakowie, Maryla Tomaszek, Sabina Szczur i zespó³ „Nasz Tata”. W kategorii dyrygentów i opiekunów wystêpuj±cych grup nagrody otrzymali: Agnieszka Trela-Jóchymek, El¿bieta Gawor, Dorota Krasowska, Maria Wojtyczka i Ryszard ¬róbek.
Niedzielny program, obejmuj±cy m. in. eliminacje do Przegl±du Ogólnopolskiego, rozpoczê³a uroczysta koncelebrowana Msza ¶w. pod przewodnictwem duszpasterza ¶rodowisk twórczych ks. infu³ata Jerzego Bry³y, który wyg³osi³ okoliczno¶ciow± homiliê pod has³em: „Mi³o¶æ wyra¿a siê przez ofiarê”. Jednym z koncelebrantów by³ wieloletni gospodarz festiwali o. Niward Karsznia OCist. W czasie nabo¿eñstwa, jego uczestnicy modlili siê o rych³e wyniesienie na o³tarze S³ugi Bo¿ego Jana Paw³a II.
W Ogólnopolskim Przegl±dzie Pie¶ni Patriotycznej nagrody uzyskali: Chór „Dzieci Dawida” z Koskowic k. Legnicy, solistka Wioletta Tokarz, solista Dawid Skrzypczak (on te¿ zosta³ laureatem nagrody Centrum M³odzie¿y w postaci wyjazdu do Orleanu). Nagrodzona zosta³a równie¿ opiekuna zespo³u „Weso³e Nutki” z Drzewicy – Edyta Ko³omañska.
W Koncercie Galowym, prowadzony ze swad± przez Katarzynê Kucik i przewodnicz±cego Rady i Zarz±du Dzielnicy XVIII Edwarda Porêbskiego, wziêli udzia³ laureaci obydwu przegl±dów. Po wrêczeniu nagród, od¶piewaniu „Bo¿e co¶ Polskê” i b³ogos³awieñstwie udzielonym przez ks. infu³ata Bry³ê, festiwal zosta³ zakoñczony, pozostawiaj±c w pamiêci jego twórców, wykonawców oraz odbiorów nieodparte przekonanie, ¿e patrioci wcale nie wyginêli…
Patronat medialny nad imprez± sprawowali: TVP Kraków, Radio VOX, TV TRWAM, Dziennik Polski i G³os-Tygodnik Nowohucki.
Jerzy M. Bo¿yk
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.10 27,102,236 unikalnych wizyt