Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
· Na niedzielê 14 kwie...
· [2024.04.12] W Krako...
· [2024.04.05] Kwietni...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
W Czy¿ynach powstaje Cogiteon
Przy ulicy gen. Bora-Komorowskiego, niemal naprzeciwko Centrum Handlowego Serenada, wzd³u¿ dawnego pasa startowego lotniska w Czy¿ynach, powstaje Cogiteon. To nowe Ma³opolskie Centrum Nauki.
Prace budowlane rozpoczêto w ub. roku. Dzi¶ obiekt wyszed³ z ziemi i na ca³ej jego d³ugo¶ci i szeroko¶ci prowadzone s± zaawansowane prace budowlane.
- To bêdzie nowoczesne centrum nauki. Na poziomie minus jeden budynku Cogiteonu bêd± siê znajdowaæ m.in. sale wystawy sta³ej „Cz³owiek i jego marzenia” z ponad setk± eksponatów interaktywnych, 6 laboratoriami i pracowniami tematycznymi, wraz ze „stref± emocji” (czyli nowatorsk± przestrzeni± multimedialn±) i stref± obs³ugi zwiedzaj±cych z szatni±, kawiarni±, sklepem. I w³a¶nie ten fragment centrum jest dzi¶ w realizacji - informuje Piotr Koziarz, specjalista ds. komunikacji i promocji.
Ostatnio nad po³udniow± czê¶ci± obiektu, wzd³u¿ pasa startowego dawnego lotniska, pojawi³o siê zadaszenie. Z tej strony, w przysz³o¶ci bêdzie wej¶cie na zielony dach z ogrodami spacerowymi.
Na wy¿szych poziomach – w kolejnych etapach budowy – powstan±: strefa konferencyjna, biurowa, restauracja oraz Akademia Dzieci – dla przedszkolaków. W ostatnim etapie zrealizowany zostanie 2-hektarowy park z placem zabaw, z drzewami, krzewami, bêd± te¿ ³±ki kwietne i ogrody na dachu.
Dojazd do powstaj±cego centrum wzbudzi³ wiele kontrowersji mieszkañców osiedla przy akademikach Politechniki Krakowskiej. Inwestycja drogowa obejmie: m.in. przed³u¿enie ul. ¯yczkowskiego i po³±czenie jej z ul. Stella-Sawickiego.
- Dostêpno¶æ komunikacyjna by³a jednym z istotnych kryteriów przy podejmowaniu decyzji o lokalizacji centrum. Przy al. Bora-Komorowskiego s± przystanki autobusowe, a w nieodleg³ej perspektywie miasto planuje budowê tramwaju w ci±gu ul. Dobrego Pasterza – t³umaczy Piotr Koziarz.
Na wysoko¶ci projektowanego budynku znajduje siê wysoka skarpa i zjazd z estakady. Choæ centrum powstaje przy jednej z ruchliwszych arterii komunikacyjnych miasta, budowa sta³ego po³±czenia drogowego centrum z al. Bora-Komorowskiego nie by³a mo¿liwa. Tymczasowy dojazd technologiczny nie spe³nia parametrów drogi publicznej i poprowadzony jest po terenie zabytkowym, gdzie nie mo¿na realizowaæ sta³ych uk³adów drogowych. Po zakoñczeniu inwestycji ten obszar bêdzie odtworzony do stanu pierwotnego – t³umaczy P. Koziarz.
Wa¿nym elementem podobnych instytucji publicznych s± oczywi¶cie parkingi. W kompleksie zaplanowano parking podziemny. Z niego - bêdzie mo¿na przej¶æ bezpo¶rednio do strefy obs³ugi zwiedzaj±cych. Stanowiska dla autokarów, ze wzglêdu na gabaryty, bêd± siê znajdowaæ na poziomie gruntu, wzd³u¿ wschodniej czê¶ci obiektu.
Cogiteon znajduje siê w s±siedztwie Muzeum Lotnictwa Polskiego i du¿ego terenu zielonego. Czy te dwie instytucje planuj± ze sob± wspó³pracowaæ?
- Zarówno Ma³opolskie Centrum Nauki Cogiteon, jak i Muzeum Lotnictwa Polskiego to instytucje kultury województwa ma³opolskiego. Pole do wspó³pracy jest du¿e, czego dowodem s± ju¿ zrealizowane inicjatywy: dwie wspólne edycje Ma³opolskiej Nocy Naukowców oraz filmy edukacyjne „Skrzyd³a i wiedza”, dostêpne na kanale YouTube MLP. Na zielonym dachu Cogiteonu oprócz ogrodów tematycznych bêdzie te¿ trybuna z siedziskami, co daje mo¿liwo¶æ organizowania ró¿nego rodzaju aktywno¶ci, których scen± bêdzie pas startowy dawnego lotniska. Teraz skupiamy siê przede wszystkim na inwestycji budowlanej, realizacji wystaw interaktywnych, wyposa¿aniu laboratoriów oraz tworzeniu oferty edukacyjnej – podkre¶la P. Koziarz.
Otwarcie Centrum Nauki Cogiteon planuje siê w 2023 roku. Projekt jest dofinansowany ze ¶rodków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Ma³opolskiego na lata 2014-2020.
(l)

D¼wiêki, trzaski i nagrania terenowe
Klub 303 O¶rodka Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Dywizjonu 303 nr 1) w sobotê 26 marca zaprasza na kolejn± – ósm± ju¿ ods³onê muzycznego projektu Syntezy. Marcowa edycja bêdzie wyj±tkowa z kilku przyczyn. Po pierwsze wyst±pi± na niej intryguj±cy arty¶ci d¼wiêkowi, a po drugie — t± edycj± powitamy wiosnê! Tematem przewodnim najnowszej edycji bêd± d¼wiêki, trzaski i nagrania terenowe. Pocz±tek wydarzenia o godz. 17.00.
Podczas najnowszej edycji Syntez, bêdziemy mogli uczestniczyæ w niezwyk³ym muzycznym spotkaniu nios±cym miana improwizacji d¼wiêkowej i audio-performance’u. Accurate disco, a nastêpnie Maciej Wirmiñski zabior± nas m.in. w ¶wiat elektronicznie przetworzonych nagrañ terenowych, a wiêc d¼wiêków otoczenia, które mo¿na uchwyciæ bêd±c w³a¶ciwie wszêdzie. Zawsze jednak te d¼wiêki s± ró¿ne, a sposób ich przekszta³cania zale¿ny jest od woli artysty oraz elektronicznego instrumentu, który wykorzysta.
Pod nazw± Accurate disco, kryje siê artysta, który chce zachowaæ anonimowo¶æ. Projekt Accurate disco zale¿nie od sytuacji przybiera formy audio lub audiowizualne. W jego twórczo¶ci znajdziemy stare keyboardy, syntezatory mowy, przeno¶ne g³o¶niki, ta¶my, beaty, sinusy, syntezy, szumy, trzaski, winyle, nagrania terenowe i muzykê komputerow±. Z szerokiego spektrum mo¿liwo¶ci, eksploracji ró¿nych terytoriów, podczas kolejnych ods³on projekt ka¿dorazowo przybiera inny kszta³t, w taki czy inny sposób odnosz±c siê do kontekstu miejsca, w którym siê wydarza. Projekt zrodzi³ siê na pocz±tku pandemii jako odpowied¼ na czasy izolacji. W 2020 roku zosta³ jednym z laureatów krakowskiego salonu sztuki.

Maciej Wirmañski to field recordysta, artysta d¼wiêkowy, sound desinger i muzyk. W swojej twórczo¶ci zajmuje siê zale¿no¶ci± miêdzy (nie)pamiêci± zarówno osobist±, jak i spo³eczn±, a d¼wiêkiem. Jego pasj± jest eksplorowanie miejsc nieistniej±cych w zbiorowych ¶wiadomo¶ciach. Z nagrañ terenowych tworzy wielowarstwowe kompozycje, w których zjawiska szumowe wysuwaj± siê na pierwszy plan. Kolekcjoner zepsutych instrumentów do rejestracji i generowania d¼wiêku. Jako Goralenvolk tworzy harsh noise. Prowadzi label Szara Reneta, wydaj±cy przede wszystkim nagrania terenowe, muzykê improwizowan±, s³uchowiska i noise. Okazyjnie pracuje jako dziennikarz i krytyk muzyczny.

Syntezy, wed³ug organizatorów, oznaczaj± tworzenie z³o¿onego dzie³a z prostszych elementów, w przypadku muzycznych syntez Klubu 303 dotycz± one sztuki d¼wiêku. Syntezy to równie¿ sposób zaprezentowania ró¿nych, mniej znanych form muzycznych, jak pejza¿ d¼wiêkowy, muzyka ambientalna czy nagrania terenowe.

Wiêcej informacji o projekcie Syntezy mo¿na znale¼æ na http://krakownh.pl/projekty-i-cykle/syntezy.

(red)

Nowohuccy stra¿acy nios± pomoc Ukrainie
Rosyjska inwazja na Ukrainê spowodowa³a ogromny kryzys humanitarny. Liczba ofiar wojskowych i cywilnych wci±¿ ro¶nie, a ponad pó³tora miliona osób uciek³o ju¿ przed przemoc± do naszego kraju. Nowa Huta otwiera siê na uchod¼ców i pomaga na wiele sposobów. W¶ród miejsc szczególnie zaanga¿owanych wymieniæ nale¿y Szko³ê Aspirantów Stra¿y Po¿arnej na os. Zgody. Jak siê okazuje stra¿acy nie tylko przyjmuj± uchod¼ców na terenie swojej placówki, ponad 40 nowohuckich stra¿aków zosta³o oddelegowanych na tereny przygraniczne.
Bryg. Marek Chwa³a, komendant Szko³y Aspirantów Pañstwowej Stra¿y Po¿arnej w Krakowie, opowiada o problemach, z jakimi borykaj± siê uchod¼cy oraz o tym, jak± rolê odgrywaj± stra¿acy krakowskiej szko³y po¿arniczej w tym kryzysie.
+ Panie Komendancie, przed jakimi problemami staj± dzi¶ ludzie uciekaj±cy przed wojn± z terenu Ukrainy?

- Konflikt na Ukrainie gwa³townie eskaluje, prowadz±c do przesiedleñ na du¿± skalê zarówno na terenie samej Ukrainy, jak równie¿ poza granice tego pañstwa. Obecnie najwiêksze zagro¿enia, to oczywi¶cie gro¼ba odniesienia urazów zwi±zanych z dzia³aniami wojennymi, jednak równie istotne jest widmo g³odu, bezdomno¶ci, a tak¿e upadek s³u¿by zdrowia. Pamiêtajmy, ¿e w przypadku konfliktu wojennego us³ugi medyczne jak i socjalne s± powa¿nie ograniczone.
+ Czy kadra i kadeci s³u¿±cy w Szkole Aspirantów maj± w zwi±zku z tym jakie¶ szczególne zadania?
- W ramach zadañ realizowanych przez kierowan± przeze mnie Szko³ê dzia³amy aktywnie na wielu frontach. Poza codziennymi obowi±zkami polegaj±cymi m.in. .na edukacji, dzia³aniach ratowniczych na terenie Nowej Huty, Czy¿yn oraz czê¶ciowo Bieñczyc i Wzgórz Krzes³awickich, pojawi³y siê tak¿e nowe zadania. W ramach Centralnego Odwodu Operacyjnego Komendanta G³ównego PSP realizujemy dzia³ania humanitarne w wielu miejscach po³udniowo-wschodniej Polski. Najwiêkszym przedsiêwziêciem jest pomoc uchod¼com przybywaj±cym do Przemy¶la i znajduj±cego siê niedaleko przej¶cia granicznego w Medyce. Tam przez ca³± dobê s³u¿y kompania wielozadaniowa w sile 45 nowohuckich stra¿aków.
+ Jakie konkretne zadania s± tam wykonywane?
- Nasze dzia³ania obejmuj± pomoc humanitarn± i logistyczn± osobom przyje¿d¿aj±cym do Polski. Transportujemy autobusami osoby przekraczaj±ce granicê w miejsca przesiadkowe, a tak¿e przygotowujemy logistycznie miejsca do udzielania pomocy uchod¼com. Pomagamy tak¿e w przemieszczaniu siê osobom starszym, niepe³nosprawnym i rodzinom wielodzietnym. W zale¿no¶ci od bie¿±cych potrzeb, realizujemy tak¿e wiele innych czynno¶ci zabezpieczaj±cych przyjêcie uchod¼ców, a tak¿e wspomagamy inne s³u¿by w tzw. punktach recepcyjnych.
+ Szko³a pomaga równie¿ uchod¼com przyjmuj±c ich na nocleg?
- W lutym br. przedstawi³em Wojewodzie Ma³opolskiemu tak± mo¿liwo¶æ, co spotka³o siê z jego przychylno¶ci±. Obecnie na terenie hali sportowej go¶cimy oko³o 200 osób, g³ównie matki z dzieæmi. W du¿ej czê¶ci s± to osoby, które szukaj± schronienia czasowego, przed dalsz± podró¿± do swoich rodzin mieszkaj±cych w Polsce i na terenie Unii Europejskiej. Ka¿da z tych osób otaczana jest przez nas indywidualn± opiek±. Otrzymuj± przygotowywane na miejscu posi³ki, niezbêdne wyposa¿enie, informacje, a nade wszystko poczucie bezpieczeñstwa i wsparcie. Szczególn± trosk± staramy siê otoczyæ naszych najm³odszych go¶ci nie tylko zaspokajaj±c ich podstawowe potrzeby, ale i podejmuj±c próby odci±gniêcia ich uwagi od bie¿±cych wydarzeñ poprzez np. organizacjê animacji. Obecnie na terenie naszej hali sportowej przebywa oko³o 60 dzieci.
+ W jaki sposób obecna sytuacja wp³ywa na kszta³cenie przysz³ych stra¿aków?
- Tak szeroki wachlarz zadañ staram siê ³±czyæ z podstawow± misj± Szko³y, jak± nieustannie jest kszta³cenie kadr na potrzeby Pañstwowej Stra¿y Po¿arnej. Oczywi¶cie nie jest to proste - aby móc po³±czyæ dzia³ania ratownicze, humanitarne, opiekuñcze, wychowawcze i dydaktyczne. Aby temu podo³aæ niezbêdne okaza³o siê przeorganizowanie systemu funkcjonowania Szko³y i otoczenie trosk± tak¿e tych, którzy w poczuciu misji i s³u¿by gotowi s± do ogromnego wysi³ku i po¶wiêcenia. Tym niemniej jednak jestem przekonany, ¿e bie¿±ce dzia³ania – choæ trudne i wymagaj±ce – to paradoksalnie pozytywnie wp³yn± na proces kszta³cenia naszych kadetów. Proszê pozwoliæ, korzystaj±c z okazji chcia³bym wszystkim ludziom, którzy pomagaj± uchod¼com serdecznie podziêkowaæ. Podziêkowania równie¿ chcê skierowaæ do wszystkich stra¿aków w Polsce i na ¶wiecie za dobro którym siê dziel± z uchod¼cami jak równie¿ z naszymi braæmi stra¿akami z Ukrainy. Uk³ony i wielkie uznanie dla kadry Szko³y Aspirantów PSP w Krakowie za postawê, za zwiêkszony trud s³u¿by i pracy w tych ciê¿kich czasach, najpierw pandemii, a teraz w czasie wojny u naszych s±siadów.
+ Czy mieszkañcy Nowej Huty mog± przynosiæ dary dla tych osób?
- Zdecydowanie tak, zachêcam i proszê wszystkich ludzi dobrej woli o przekazywanie darów. Na obecn± chwilê najpilniejsze potrzeby to bielizna przede wszystkim damska i dzieciêca (nowa), ¿ywno¶æ o d³ugim terminie przydatno¶ci czy te¿ ¶rodki czysto¶ci. Staramy siê tak¿e zapewniæ intymno¶æ nocuj±cym na hali ludziom. W zwi±zku z tym bardzo przydatne s± wieszaki szatniowe z których robimy oddzielenia pomiêdzy ³ó¿kami – je¶li czytelnicy G³osu. Tygodnika Nowohuckiego posiadaj± tego typu wyposa¿enie to bardzo prosimy – przynie¶cie je do naszego punktu zbiórki. Jest on czynny ca³± dobê i mie¶ci siê na g³ównym wej¶ciu do Szko³y Aspirantów na os. Zgody 18 – wej¶cie od Urzêdu Miasta. Chcia³bym tutaj podkre¶liæ, i¿ wszystkie rzeczy, ¶rodki niewykorzystane bêd± przekazane instytucjom zajmuj±cym siê pomocom osobom bezdomnym czy te¿ ubogim.
(a³)

Ksi±¿ki nowohuckie – Kar³y pod krzy¿em
W ostatnich dniach do r±k czytelników trafi³a ksi±¿ka Wojciecha Paduchowskiego „Kar³y pod krzy¿em. Nowohucki Kwiecieñ `60”. To najbardziej obszerne i znakomicie udokumentowane opracowanie po¶wiêcone nowohuckim wydarzeniom z kwietnia 1960 roku, znanym jako walka o krzy¿ w Nowej Hucie.
Autor we wstêpie do swojej ksi±¿ki napisa³, ¿e jego praca „stanowi opis wydarzeñ zwi±zanych z obron± nowohuckiego krzy¿a i wybuchem zamieszek ulicznych na tym tle, a tak¿e refleksje nad nimi. W ich centrum znajduje siê krzy¿, który bêdzie punktem odniesienia dla naszych rozwa¿añ. Choæ nie jest to ksi±¿ka religijna, lecz historyczna, tonie sposób pomin±æ w niej tak wa¿nego aspektu, jakim jest religijno¶æ cz³owieka czy spo³eczno¶ci, w tym przypadku – nowohuckiej. Opis i analizê zaprezentowano na podstawie historycznych badañ socjologicznych oraz w³asnych poszukiwañ ¼ród³owych.
Nowa Huta stanowi³a – i nadal stanowi – niezwyk³e laboratorium, fenomen, idealnie poddaj±cy siê badaniom z ró¿nych zakresów nauk, poczynaj±c od historii, kulturoznawstwa, antropologii kultury, demografii i socjologii,a koñcz±c na urbanistyce i architekturze. Autor niniejszej pracy czerpa³ twórczo z dorobku wszystkich, którzy wcze¶niej zajmowali siê tym fenomenem”.
Wojciech Paduchowski jest doktorem nauk humanistycznych, pracownikiem Biura Badañ Historycznych Oddzia³u IPN w Krakowie. W swojej, licz±cej 576 stron monografii, przybli¿y³ kontekst historyczny wydarzeñ nowohuckich w poszczególnych rozdzia³ach opisuj±c rz±dy W³adys³awa Gomu³ki i relacje miêdzy jego ekip± a Ko¶cio³em. Dokona³ charakterystyki spo³eczeñstwa Nowej Huty – z uwzglêdnieniem nowohuckiej rodziny i jej religijno¶ci, przedstawi³ starania o budowê ko¶cio³a w latach 19560-1960, a tak¿e dzia³alno¶æ Komitetu Budowy Ko¶cio³a przy parafii Nowa Huta – Bieñczyce. Kolejne rozdzia³y zosta³y po¶wiêcone przygotowaniom w³adz do operacji usuniêcia krzy¿a, jego obronie i walkom ulicznym, jakie wówczas mia³y miejsce. Wa¿n± czê¶ci± pracy, opart± na materia³ach ¼ród³owych, jest opis konsekwencji walk, przedstawienie bohaterów i ¶wiadków tamtych wydarzeñ, charakterystyka represji jakie dotknê³y mieszkañców, w tym opis nowohuckich procesów s±dowych. Dla badaczy dziejów Nowej Huty szczególnie interesuj±ce s± materia³y, które wcze¶niej nie by³y znane. Dziêki kwerendzie m.in. w archiwum Instytutu Pamiêci Narodowej, w dwóch kolejnych rozdzia³ach Autor zaprezentowa³ wyroki jakie zapad³y w nowohuckich procesach oraz nazwiska adwokatów broni±cych oskar¿onych mieszkañców w tych procesach. Niew±tpliwym i dodatkowym walorem pracy Wojciecha Paduchowskiego jest bogaty materia³ archiwalnych fotografii z omawianego okresu, a w¶ród tak¿e zdjêæ wcze¶niej nieznanych.
„Kar³y pod krzy¿em. Nowohucki Kwiecieñ `60”, to ksi±¿ka niezwykle wa¿na zarówno dla wszystkich historyków zajmuj±cych siê histori± najnowsz±, czy histori± Ko¶cio³a, ale tak¿e dla wszystkich zainteresowanych histori± Nowej Huty.
Na koniec (pod±¿aj±c za Autorem) wypada wyja¶niæ Czytelnikowi, sk±d wzi±³ siê tytu³ ksi±¿ki. Otó¿, jak wyja¶nia Wojciech Paduchowski, „Kar³y” to kryptonim specjalnej sprawy operacyjnej za³o¿onej przez komórkê S³u¿by Bezpieczeñstwa w Nowej Hucie. W jej ramach funkcjonariusze mieli za zadanie rozpoznaæ organizatorów zaj¶æ nowohuckich i sprawiæ, aby stanêli przez obliczem „socjalistycznego wymiaru sprawiedliwo¶ci”. Oczywi¶cie samo okre¶lenie u¿yte przez SB mia³o charakter prze¶miewczo-pogardliwy.
Publikacjê zamyka Aneks zawieraj±cy dwadzie¶cia wybranych dokumentów ¼ród³owych dotycz±cych sprawy nowohuckiego krzy¿a.
(f)


Wojciech Paduchowski, Kar³y pod krzy¿em. Nowohucki Kwiecieñ `60, IPN. Komisja ¦cigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu, Kraków 2021, stron 576.
Wypiêknieje park wokó³ Dworku Matejki w Krzes³awicach
W Krakowie powstaje kolejne wyj±tkowe miejsce. Otoczenie Dworku Jana Matejki w Krzes³awicach bêdzie nawi±zywaæ do historycznego uk³adu parkowego. Odtworzony zostanie zarys ogrodu geometrycznego przed dworem i swobodny uk³ad alejek w pozosta³ej czê¶ci.
Obecnie trwaj± prace zwi±zane z wykonaniem ogrodzenia nawi±zuj±cego form± do istniej±cej bramy wjazdowej na teren parku. Wykonawca rozpocz±³ dzia³ania zwi±zane z wykonaniem nawierzchni mineralnej wraz z obrze¿em stalowym. Prowadzone s± równie¿ prace zwi±zane z pielêgnacj± zieleni istniej±cej. W ramach inwestycji pojawi± siê równie¿ elementy ma³ej architektury takie jak: ³awki, stojaki na rowery, sto³y piknikowe, kosze na ¶mieci, poide³ko. Powstan± te¿ nowe ¶cie¿ki i o¶wietlenie.
Wzd³u¿ rzeki D³ubni wystêpuje ro¶linno¶æ charakterystyczna dla ³êgu, dlatego przewidziano jej odtworzenie oraz zachowanie czê¶ci ³±ki kwietnej.
(f)

8. edycja Festiwalu Kobiet w ARTzonie – Heroina. Bohaterka
Jak po¶ród zgie³ku codziennego ¿ycia odnale¼æ spokój i szczê¶cie? ARTzona O¶rodek Kultury im. C.K. Norwida w Krakowie wychodzi naprzeciw kobietom, które pragn± zadbaæ o siebie i swój rozwój. Po raz 8. organizuje wyj±tkowy festiwal, tworzony przez kobiety i dla kobiet – „Heroina. Bohaterka”. Podczas trwaj±cego niemal ca³y miesi±c (1-29 III 2022) wydarzenia odbêdzie siê kilkana¶cie bezp³atnych spotkañ i warsztatów skierowanych do pañ.
Wpadaj±c w codzienny wir przyt³aczaj±cych obowi±zków, pracy i zajêæ, wiele kobiet zapomina o swoich potrzebach, o odpoczynku. Po¶ród wszechobecnego zamêtu i po¶piechu trudno o chwilê uwa¿no¶ci czy skupienia nad w³asnymi do¶wiadczeniami i emocjami. Ludzie codziennie s± bombardowani nat³okiem informacji, który utrudnia odnalezienie harmonii i zak³óca ¿ycie w ogólnym dobrostanie. Dlatego to w³a¶nie te trzy s³owa: uwa¿no¶æ, harmonia i dobrostan bêd± motywem przewodnim festiwalu.
Spotkania i warsztaty w ramach Festiwalu Kobiet „Heroina. Bohaterka” pomog± zadbaæ zarówno o ich cia³a, jak i ducha. Uczestniczki poszukaj± odpowiedzi na takie zagadnienia jak: opieka nad sob± sam±, dbanie o swój rozwój, aktywno¶æ i zdrowie. Wyj±tkowe Go¶cinie Festiwalu bêd± dzieliæ siê swoimi do¶wiadczeniami i rzuc± nowe ¶wiat³o na wiele problemów ¿ycia codziennego. W programie Festiwalu przewidziano spotkania z psycholo¿kami i seksuolo¿kami, które pomog± uczestniczkom lepiej zrozumieæ siebie oraz swoj± seksualno¶æ. Kobiety bêd± mog³y zajrzeæ w g³±b siebie, zatrzymaæ siê i poszukaæ w³asnej harmonii. Podczas Festiwalu odbêd± siê tak¿e zajêcia relaksacji, które pomog± zrelaksowaæ siê i odpocz±æ, a tak¿e kreatywne warsztaty rêkodzielnicze czy fotograficzne. Wszystkie wydarzenia odbêd± siê w przestrzeniach ARTzony i zostan± poprowadzone przez kobiety.
¦wiat³oczu³e zajêcia (foto)graficzne, które poprowadzi doktorka sztuki Marzena Kolarz, a tak¿e Selflove, czyli spotkanie o ³agodno¶ci i nied¼wiganiu ca³ego ¶wiata na swoich barkach z ¯anet± Lipiec-Goj oraz wernisa¿ wystawy Miejskich Hafciarek zatytu³owany „Future – haftowana wizja przysz³o¶ci” bêd± czê¶ci± miejskiego projektu pn. „Miesi±c Krakowianek”.
Szczegó³owy program wydarzenia znajduje siê na stronie www.okn.edu.pl oraz na Facebooku ARTzony https://www.facebook.com/ARTzonaOKN. Organizatorem Festiwalu Kobiet „Heroina. Bohaterka” jest Pracownia Praktyk Edukacyjnych i Rozwojowych „Przestrzeñ Inspiracji” – ARTzona O¶rodka Kultury im. C.K. Norwida (os. Górali 4). Wydarzenie dofinansowano ze ¶rodków Gminy Miejskiej Kraków oraz Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta.
(f)


Nowohucka s³upkomania…
Mo¿na by ¶mia³o powiedzieæ a s³upki rosn±, rosn±, rosn±… W Nowej Hucie ten temat sta³ siê ostatnio niezwykle gor±cy. Wyrastaj±ce jak grzyby po deszczu bia³o czerwone s³upki szczególnie du¿o emocji wzbudzaj± w¶ród mieszkañców Dzielnicy XVIII. Tu pojawiaj± siê, czêsto niespodziewanie, zaskakuj±c kierowców.
Sama idea jest szczytna, ma chroniæ zieleñ i regulowaæ kwestie parkowania. Jak jednak podkre¶laj± przedstawiciele Rady Dzielnicy XVIII : Warto zauwa¿yæ, ¿e przepisy o ruchu drogowym reguluj± zasady parkowania w miejscach niedozwolonych i przeje¿d¿ania pojazdów przez przej¶cia dla pieszych, czy wje¿d¿ania na chodniki. Mo¿e zatem zamiast „s³upkowaæ” wystarczy³o by egzekwowaæ przepisy? Zaanga¿owanie radnych w t± sprawê jest du¿e i wynika z faktu, ze to w³a¶nie tu – do Rady Dzielnicy XVIII trafiaj± mieszkañcy ze swoimi opiniami i pytaniami. Trzeba zdawaæ sobie sprawê, ¿e u podstaw urzêdniczych decyzji o wstawianiu s³upków le¿± g³osy mieszkañców. Czê¶æ mieszkañców ¿yczy sobie bowiem „s³upkowania”. Czê¶æ wrêcz przeciwnie jest na te s³upki w¶ciek³a. To niezadowolenie przyjmuje ró¿ne formy – s± przecie¿ w Nowej Hucie miejsca gdzie s³upki w „cudowny sposób” zniknê³y pod os³on± nocy. To pokazuje, ¿e chocia¿ w tej sprawie g³osy mieszkañców powinny byæ brane pod uwagê nie mo¿na ulegaæ im bezkrytycznie. Aby podj±æ decyzjê gdzie wstawiæ s³upki, które zamiast niepotrzebnej frustracji i zamieszania przynios± pozytywny efekt, potrzeba zdrowego rozs±dku, wiedzy i odpowiedniego wykszta³cenia. Decyzja taka powinna zatem zapadaæ w odpowiednich urzêdach. Oczywi¶cie w porozumieniu z mieszkañcami, których reprezentuje Dzielnica. Rada Dzielnicy mo¿e i wrêcz powinna, wypowiadaæ siê w imieniu mieszkañców w formie opinii, nie do nich powinna jednak nale¿eæ ostateczna decyzja. Powinna byæ ona wynikiem rozmowy! Czy to jest mo¿liwe – okazuje siê, ¿e tak i to nie tylko w teorii! Na os. Szkolnym dwóch radnych Dzielnicy XVIII Marcin Pawlik i Tomasz Kudelski w odpowiedzi na g³osy mieszkañców zorganizowa³o spotkanie z przedstawicielami jednostek miejskich, w wyniku którego uda³o siê osi±gn±æ porozumienie. Na skrzy¿owaniu ulic Struga, Wojciechowskiego i ¯eromskiego bêd± zmiany dziêki którym uda siê nie tylko odzyskaæ utracone na wskutek wstawionych s³upków miejsca parkingowe, ale równie¿ pozyskaæ nowe! - To Pañstwo interweniowali, pisali e-maile, podpisywali petycjê i nag³a¶niali sprawê. Gdyby tylko mo¿na by³o rozmawiaæ z mieszkañcami, zanim postawiono s³upki, to do takiego wniosku doj¶æ mo¿na by³o na spokojnie w ramach konsultacji. Tych nigdy za ma³o. Wszyscy by¶my zaoszczêdzili na zdrowiu.- pisze (na Facebooku) do mieszkañców Marcin Pawlik. To fakt warto i trzeba rozmawiaæ!
Do tematu s³upków na pewno jeszcze wrócimy.
(a³)



Staropolskie zapusty w Klubie Mirage
W T³usty Czwartek, 24 lutego, Klub Mirage O¶rodka Kultury Kraków-Nowa Huta, os. Bohaterów Wrze¶nia 26, zaprasza na program literacko-muzyczny „Staropolskie zapusty”, który rozpocznie siê o godz. 16.00.
Historycznie polski karnawa³ nazywano Zapustami i nazwy tej u¿ywano albo dla ca³ego okresu od Nowego Roku do ¦rody Popielcowej, albo tylko dla ostatnich, najbardziej szalonych dni przed Popielcem. Te ostatnie trzy dni karnawa³u nosi³y tak¿e staropolsk± nazw± — Miêsopust (od s³ów miêsa — opust, czyli po¿egnanie, opuszczenie, po¿egnanie miêsa). Najpopularniejszym okre¶leniem, które stosujemy do dzi¶, s± „Ostatki”. W Polsce podobnie jak w innych krajach Europy by³ to czas przygotowywania wyj±tkowych potraw, poczêstunków, tañców i zabaw — zarówno na wsiach, jak i w miastach. W Ostatki jedzono du¿o, t³usto i wypijano wiele mocnych trunków. Ksiê¿a bezskutecznie gromili takie zachowania, wo³aj±c, ¿e s± wymy¶lone przez diab³a i dla jego korzy¶ci, powtarzali (bezskutecznie), ¿e wiêkszy zysk czynimy diab³u trzy dni rozpustnie miêsopustuj±c, ani¿eli Bogu czterdzie¶ci dni nieochotnie poszcz±c.
Te zwyczaje oraz wiele innych bêdzie mo¿na poznaæ w czasie równie zabawnego co edukacyjnego staropolskiego wieczoru okraszonego okoliczno¶ciow± muzyk± i obowi±zkowym w t³usty czwartek t³u¶ciutkim p±czuszkiem. Bêdzie mo¿na wys³uchaæ fragmentów Ch³opów W³adys³awa Reymonta w brawurowej interpretacji Jaros³awa Szweca, a mo¿e nawet zatañczyæ polkê lub oberka! Zapraszamy do zabawy! W wydarzeniu mo¿e wzi±æ udzia³ limitowana liczba osób. Wstêp wolny.
(f)

16 lutego (¶roda), Scena Pod Rauszem (Rynek G³ówny 1), godz. 19.00. – And¿ej ¦niegu/Monodram ³obuzerski wznios³y
W najbli¿sz± ¶rodê, 16 lutego, bêdziemy mogli obejrzeæ monodram "And¿ej ¦niegu". Spektakl entuzjastycznie przyjêty przez publiczno¶æ przygotowa³ aktor Teatru Ludowego, Andrzej Franczyk - nowohucianin z krwi i ko¶ci. Jak sam mówi: "And¿ej ¦niegu, to tak¿e Twoja historia. Twój kawa³ek ¿ycia… Kto¶ ci powiedzia³, ¿e nie nadajesz siê na widza? Ale¿ bzdura! Nigdy nie s³ysza³em niczego g³upszego. Przyjd¼..." Spektakl zakwalifikowany zosta³ na ogólnopolski przegl±d - Wystawienie Polskiej Sztuki Wspó³czesnej. „And¿ej ¦niegu” grany jest rzadko; tym serdeczniej zapraszam...!
(sh)

Ferie, ferie i po feriach
Tegoroczne ferie w naszym województwie trwa³y od 17 do 28 stycznia i w tym w³a¶nie czasie O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta zaproponowa³ nowohuckim dzieciakom moc atrakcji. A dzia³o siê naprawdê sporo!
Feriowy styczeñ obfitowa³ w najró¿niejsze zajêcia stacjonarne, wycieczki do ciekawych miejsc i zimowisko z prawdziwego zdarzenia. M³odzi uczestnicy byli ¶wiadkami pokazów magii, eksperymentowali w amatorskim laboratorium chemicznym, gubili i odnajdywali siê w labiryncie luster. Na ciekawych warsztatach uczyli siê o zwierzêtach, zjawiskach atmosferycznych, geografii, siêgali po encyklopediê (najprawdziwsz±, papierow±, analogow± encyklopediê) i wyszukiwali odpowiedzi na wiele pytañ dotycz±cych ¶wiata, uczestniczyli tak¿e w zajêciach prowadzonych przez Stra¿ników Miejskich. Zago¶cili tak¿e w Centrum Nauki i Zmys³ów, Tauron Arenie, Muzeum Sztuki i Techniki Japoñskiej. Wylewali siódme poty na ¶ciance wspinaczkowej, parku trampolin, na wrotkach, podczas rozgrywek w paintball i warsztatów cyrkowych. Widziano ich tak¿e na lodowisku i w Muzeum Archeologicznym. Przez dwa tygodnie w Klubach odbywa³y siê warsztaty plastyczne, muzyczne, ruchowe, filmowe, literackie i muzyczne, a poza tym zimowe gry i zabawy na ¶niegu (bo i on w koñcu dopisa³!). Jeden z tygodni kilkunastoosobowa grupa z Klubów Aneks i Herkules spêdzi³a tak¿e w Murzasichlu na najprawdziwszym zimowisku (by³a jazda na nartach i tañce do góralskiej muzyki). Licz±c ³±cznie - podczas zorganizowanych przez Kluby O¶rodka Kultury Kraków-Nowa Huta - dwudziestu dwóch turnusów instruktorzy i animatorzy O¶rodka Kultury umilili czas prawie 300 dzieciom.
(f)

W krakowskiej hucie – Modernizacja walcowni zimnej
Ponad 100 mln z³ zainwestuje ArcelorMittal Poland w swojej krakowskiej walcowni zimnej. W ramach programu firma realizuje trzy projekty: wymianê silników walcarki, modernizacjê linii trawienia blach i zakup nowej szlifierki. Zakoñczenie programu przewidywane jest na koniec tego roku.
To kolejny pakiet inwestycji, który realizujemy w naszej krakowskiej hucie. Pod koniec ubieg³ego roku informowali¶my o projektach ¶rodowiskowych w koksowni, których warto¶æ przekracza 30 mln z³. To najlepszy dowód na to, ¿e ArcelorMittal Poland ma apetyt na inwestycje w krakowskim oddziale i ¿e chcemy, by nasze krakowskie walcownie pracowa³y w sposób zrównowa¿ony, a tak¿e by³y gotowe sprostaæ rosn±cym potrzebom naszych klientów – informuje Sanjay Samaddar, prezes Zarz±du ArcelorMittal Poland.
Pierwszy projekt ju¿ zosta³ zrealizowany, a polega³ na wymianie trzech silników pr±du sta³ego jednej z klatek walcowniczych walcarki na jeden silnik pr±du zmiennego.
– Wy¿sza moc silnika umo¿liwi³a przyspieszenie walcarki, a tym samym zwiêkszy³a wydajno¶æ linii – wyja¶nia Wojciech Koszuta, dyrektor zarz±dzaj±cy oddzia³u wyrobów p³askich w ArcelorMittal Poland.
Na czwarty kwarta³ tego roku zosta³a zaplanowana modernizacja linii trawienia blach. Krêgi gor±cowalcowane przed walcowaniem na zimno trzeba oczy¶ciæ z tzw. zgorzeliny, czyli mieszaniny tlenków ¿elaza powsta³ych podczas walcowania na gor±co. Wytrawianie, czyli oczyszczanie blachy z wad powierzchniowych w roztworze kwasu solnego odbywa siê na - d³ugiej na 250 metrów - linii wytrawiania Dziêki automatyzacji skróceniu ulegn± procesy realizowane przed wej¶ciem materia³u na liniê. Zwiêkszy siê liczba krêgów blachy gor±cowalcowanej przygotowywanych jednocze¶nie do trawienia, a ta¶mê opakowaniow± bêdzie z nich ¶ci±ga³ robot. Pe³na automatyzacja procesu czeka tak¿e odcinek wyj¶ciowy linii: zainstalowana zostanie nowa zwijarka, automat do wi±zania krêgów bednark± i nowe wózki do transportu krêgów. Równie¿ wycinanie arkuszy blachy do testów bêdzie siê odbywa³o w sposób automatyczny.
– Dziêki tym dzia³aniom zwiêkszymy zdolno¶ci produkcyjne tej linii – mówi Dawid Latkowski, dyrektor walcowni zimnej.

 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.08 27,413,370 unikalnych wizyt