Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.19] Parê s³...
· [2024.04.19] Sumienie
· Na niedzielê 21 kwie...
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Z redakcyjnego dy¿uru – pamiêtajmy o kapliczce
- Czy kapliczki na terenie dzisiejszej Nowej Huty wyró¿niaj± siê czym¶ szczególnym? Czy mo¿na powiedzieæ, ¿e ró¿ni± siê od innych kapliczek rozrzuconych na obszarze Krakowa czy nawet ca³ej Ma³opolski? Oczywi¶cie, pierwsza nasuwaj±ca siê odpowied¼ to: nie. S± przecie¿ podobne do innych krzy¿y przydro¿nych, figur ¶w. Floriana, Matki Boskiej, ¶w. Jana Nepomucena, których szczególnie w po³udniowej Polsce s± setki. Ale jedno na pewno wyró¿nia kapliczki nowohuckie od pozosta³ych - przetrwa³y kilkadziesi±t lat tworzenia tu socjalistycznego miasta, w którym mia³o nie byæ ko¶cio³ów, kapliczek oraz innych symboli wiary i tradycji kulturowej naszych przodków – pisze na stronie internetowej „Nowa Huta mniej znana” Antoni £apajerski odkrywaj±cy i dokumentuj±cy kapliczki znajduj±ce siê na terenie dzisiejszej Nowej Huty, a bêd±ce ¶wiadkami minionego czasu i ¶ladami przedwojennych osiedli, jakie na tym terenie zosta³y. Dolicza siê w Nowej Hucie prawie 70 krzy¿y i kapliczek. Znajduj± siê one w bardzo ró¿nym stanie.
Dzi¶ chcemy zwróciæ uwagê Czytelników i mieszkañców Bieñczyc na kapliczkê Matki Boskiej przy ul. Fatimskiej. Zosta³a wybudowana w 1932 roku, ufundowa³a j± Maria Turbasa z domu Party³a w 1932 roku. To kapliczka filarowa, dwustopniowa, na szerokim cokole. W górnej czê¶ci znajduj± siê trzy wnêki. We frontowej figurka Matki Boskiej ozdobiona kwiatami. W bocznych wnêkach - obrazy dewocjonalne. Ca³o¶æ pokryta cementowym tynkiem fakturowym. Kapliczka przykryta betonowym daszkiem i zwieñczona krzy¿em ¿eliwnym z cynowym Chrystusem. Wokó³ ¿elazne ogrodzenie z ozdobnych prêtów. Widaæ, ¿e kapliczk± kto¶ siê opiekuje, ale tak naprawdê jej postument wymaga remontu.
- Ten postument nie przetrwa d³ugo. Wystarczy mocniej nacisn±æ mur, a siê kruszy. W tej sytuacji nie wiadomo czy po zimie kapliczka siê nie rozsypie… - alarmuje jeden z naszych Czytelników.
Przez lata mieszkañcy dbali o te ¶lady ludzkiej pamiêci, które powsta³y w wieku XIX, a kilka – jeszcze wcze¶niej. Wa¿ny to ¶lad historii, trwania i pobo¿no¶ci mieszkañców osiedli. Szkoda, gdyby po tylko latach zniknê³y z naszego pejza¿u za spraw± zaniedbania. Przyk³adem dba³o¶ci o przesz³o¶æ jest postawa mieszkañców Grêba³owa. Tam spo³ecznym sumptem, odnowiono niemal wszystkie kapliczki. Przetrwaj± dla wnuków.
Zwracamy na ten z³y stan tak¿e uwagê radnych Dzielnicy XVI, którzy w nazwie dzielnicy zachowali star± nazwê osiedla – Bieñczyce.
(l)

Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,483,935 unikalnych wizyt