Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.04.19] Parę sł...
· [2024.04.19] Sumienie
· Na niedzielę 21 kwie...
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitną ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
ZMARŁ O. NORBERT TADEUSZ PACIORA OCIST.
Z Pilzna do Krakowa-Mogiły… Tę drogę przeszedł śp. O. Norbert Tadeusz Paciora. Urodził się 1 września 1934 r. w Pilźnie. Zmarł 13 maja 2012 r. w szpitalu im. Jana Pawła II.
Był najmłodszym dzieckiem rodziców, którzy przyjęli siedmioro dzieci. Szkołę powszechną ukończył w rodzinnym mieście. Po wojnie, w 1952 r. ukończył Liceum Ogólnokształcące w Pilźnie. Zaraz po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium w Tarnowie. Po dwóch latach przeniósł się do Opactwa Cystersów w Mogile. Biały habit nowicjusza przyjął w uroczystość św. Bernarda 20 sierpnia 1954 r. Podczas obłóczyn otrzymał nowe imię św. Norberta. Odtąd będzie znany i nazywany tym imieniem. Uroczyste śluby zakonne złożył w Opactwie Mogilskim w 1958 r. Po ukończeniu studiów teologicznych święcenia kapłańskie przyjął z rąk ks. bpa Karola Wojtyły w 1959 r.
Po święceniach kapłańskich rozpoczął pracę katechetyczną. Wcześniej jako kleryk pomagał w katechezie o. Zygmuntowi Gajdzie w szkole nr 86 w os. Zgody i o. Markowi Chwastkowi w szkole nr 88 w os. Szklane Domy. Z pewnym już doświadczeniem pedagogicznym rozpoczął regularną katechezę dzieci ze szkoły nr 88 i 91 w sali urządzonej w pomieszczeniach opactwa.
W pierwszych latach pracy katechetycznej O. Norbert nawiązał bardzo żywy i serdeczny kontakt z księdzem biskupem Karolem Wojtyłą, oddanym całym sercem młodzieży oraz ks. Franciszkiem Blachnickim – twórcą programu młodzieżowego OAZA, czyli Ruchu Światło-Życie. O. Norbert włączył się w nurt rekolekcji wakacyjnych, które w latach 70-tych objęły ok. 10 tys. młodzieży krakowskiej. Będąc duszpasterzem młodzieży oazowej odbył rekolekcje wędrowne. Ten okres pracy z młodymi określał wspominając jako „wspaniałe lata”. Należy jeszcze dodać, że przez 10 lat (1960-1970) był wychowawcą młodzieży zakonnej: nowicjuszy i kleryków w Opactwie Mogilskim.
W stanie wojennym starszyzna harcerska z centrum Krakowa powierzyła O. Norbertowi założenie i prowadzenie duszpasterstwa harcerek i harcerzy w Nowej Hucie. Pod jego duchową opieką powstał w parafii MB Częstochowskiej w os. Szklane Domy Ewangelizacyjny zespół instrumentalno-wokalny pod przewodnictwem Marka Kluzy „Zwiastun”.
W rozmowie, którą przeprowadzono ze śp. O. Norbertem 13 maja 2012r. wyznał: „W 53-cią rocznicę święceń kapłańskich dziękuję Panu Bogu za tyle łask i darów, jakie otrzymałem z ręki Bożej Opatrzności. Bardzo sobie cenię pamięć kierownictwa naszej diecezji za pracę w Ruchu Światło-Życie oraz za odznaczenie krzyżem złotym za wiele lat gorliwej pracy w tym Ruchu. Dziękuje również za 500 oazowiczów, za 70 małżeństw oazowych, za wspaniałe obozy harcerskie, za cztery szkoły nowohuckie, za 10 tysięcy młodych ludzi, których poznałem w czasie katechezy, również w Technikum Mechanicznym nad Zalewem w Nowej Hucie, w ciągu 47-miu lat pracy duszpasterskiej”.
Żegnamy kapłana-zakonnika, robotnika Pańskiego, który przez to podwójne opowiedzenie się za Bogiem – chrzcielne i w akcie ślubów zakonnych – oraz przez przyjęcie kapłaństwa sakramentalnego żył i działał i jako szczególny świadek Chrystusa

o. Augustyn Spasowicz OCist.


Fot. Andrzej Kalinowski
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,477,691 unikalnych wizyt