Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.04.19] Parę sł...
· [2024.04.19] Sumienie
· Na niedzielę 21 kwie...
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitną ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Parę słów o… Lamusie
W dzisiejszym odcinku przedstawiona zostanie historia renesansowej rezydencji Branickich, zwanej potocznie „Lamusem”. Jej fundatorem był Jan Branicki (zm. w 1611 r.), jeden z najwybitniejszych przedstawicieli rodziny zasiedziałej w Branicach i Ruszczy od XIII w., urzędnik dworu królewskiego Jagiellonów, wojewoda krakowski, starosta niepołomicki, kasztelan żarnowiecki oraz biecki. Budowę rozpoczęto jeszcze w XVI w., a zakończono na początku XVII w. (około 1603 r.). Tzw. „Lamus” w Branicach, to jeden z kilku renesansowych dworów wieżowych w Polsce, wznoszonych w XVI i XVII w. w oparciu o wzory włoskich budowli o charakterze obronnym. Wzorce te dotarły, na dwór królewski Jagiellonów wraz z królową Boną. W Polsce nie miały one charakteru obronnego, pełniły funkcje rezydencjonalne i reprezentacyjne.
Wieża obronno-mieszkalna została zbudowana na planie prostokąta o wymiarach ok. 11, 45 x 9, 80 m. Rezydencja Branickich zwieńczona jest u góry attyką z arkadami oraz grzebieniem krenelażowym (charakterystyczne zwieńczenie muru obronnego). Natomiast elewacja wykonana została, bardzo popularną w okresie renesansu techniką s-grafitto. Polegała ona na nałożeniu dwóch różnobarwnych warstw tynku a następnie wydrapywaniu warstwy zewnętrznej. Wejście do budowli ulokowane zostało na dłuższym boku. Budowla posiada trójdzielne piwnice zbudowane z kamienia łamanego i cegieł, sklepione beczkowato. Parter oraz piętro zbudowane zostały z cegły w konstrukcji dwudzielnej, natomiast dach wykonany został w konstrukcji koszowej. Na parterze znajduje się sień z prowadzącymi na górę drewnianymi schodami oraz izba usytuowana na lewo od wejścia, która przykryta jest sklepieniem kolebkowym z lunetami oraz posiada dwa przeciwległe okna. Natomiast w sali na piętrze, która pierwotnie pełniła funkcje mieszkalne i reprezentacyjne, znajduje się drewniany strop oraz wyrzeźbione z wapienia pińczowskiego – kominek oraz portal wejściowy – „perełki” budowli. Ich autorem, jest znany w ówczesnych czasach warsztat włoskiego architekta i rzeźbiarza Santi Gucciego, który wykonał także pomnik Anny Jagiellonki w Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu, nagrobek rodziny Branickich w kościele Dziesięciu Tysięcy Męczenników w Niepołomicach czy maszkarony na krakowskich Sukiennicach.
Kominek posiada po bokach pilastry herbowe na zwierzęcych łapach, z usytuowanymi na głowach kapitelami jońskimi, na belkowaniu wyrzeźbiony został kartusz herbowy z przedstawieniem herbów Jastrzębiec, Nowina, Gozdawa, Pobóg oraz herb Sulima. Na nadstawie kominka, znajduje się natomiast kartusz z przedstawieniem herbów Kotwicz, Gryf oraz Zabawa. Portal wejściowy również posiada kartusz herbowy z przedstawieniem herbu Gryf (szczegółowe opisy przedstawionych na kominku oraz portalu herbów szlacheckich opisane zostaną w kolejnym odcinku).
Lamus w późniejszym okresie należał do rodziny Badenich, którzy odkupili pod koniec XVIII w. budynek oraz ziemie, od żony Jana Klemensa Branickiego (zm. w 1771 r.) Izabeli Poniatowskiej siostry króla Stanisława Poniatowskiego. Rodzina Badenich wybudowała obok Lamusa dwór klasycystyczny, w którym zamieszkała. Natomiast ówczesna rezydencja po Branickich zaczęła pełnić funkcję przechowalni i to właśnie, dlatego została określona terminem „lamus”, którym określany jest budynek, gdzie przechowuje się niepotrzebne, stare rzeczy.
Obecnie w Lamusie znajduje się ekspozycja archeologiczna, przedstawiająca zabytki począwszy od epoki kamienia aż do czasów średniowiecza, znalezione podczas prac wykopaliskowych na terenie Nowej Huty.

Iwona Krzysztonek

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,469,191 unikalnych wizyt