Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
· Na niedzielê 14 kwie...
· [2024.04.12] W Krako...
· [2024.04.05] Kwietni...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
DZWONNICA NA STARYM MIEJSCU
W roku ubieg³ym dzwonnica bramna sprzed ko¶cio³a ¶w. Bart³omieja zniknê³a ze starego miejsca. Wszystko za sprawa konserwatorów, którzy po konserwacji obiecali, ¿e w ten sposób przed³u¿± jej ¿ycie o jakie¶ sto lat. Dzwonnica na powrót stanê³a w starym miejscu i cieszyæ bêdzie oko przysz³ych pokoleñ.
Mówiono o niej, ¿e ma idealne, „z³ote proporcje”, które jednak z czasem uleg³y zachwianiu, w zwi±zku z podniesieniem poziomu ulicy Klasztornej. Barokowa wie¿a z dzwonnic± z kopulastym dachem i bram± przejezdn± stanê³a w tym miejscu w 1752 roku. Deskowe ogrodzenie z daszkiem gontowym zamyka ca³o¶æ wraz z cmentarzem przyko¶cielnym. Grzebano na nim wiernych od 1347 do 1836 roku. Dzwony na now± dzwonnicê wci±gniêto 4 listopada 1793. Dotrwa³y do II wojny ¶wiatowej, gdy zarekwirowali je Niemcy i do tej pory budowla spe³nia jedynie rolê bramy prowadz±cej na teren przyko¶cielny
Przez drewnian± bramê wchodzono na teren ko¶cio³a ¶w. Bart³omieja. Ko¶ció³ przez lata s³u¿y³ mieszkañcom, jako ko¶ció³ parafialny. Obecny ko¶ció³ek powsta³ w miejscu poprzedniego, zbudowanego przez Odrow±¿ów, jeszcze przed przybyciem cystersów. Budowniczym ko¶cio³a by³ mistrz stolarski Mathias M±czka. Jego sygnatura z dat± 1466 zachowa³a siê na odrzwiach ¶wi±tyni. M±czka musia³ byæ znakomitym cie¶l±, bo nosi³ tytu³ „cie¶li królewskiego”. W roku 1740 nast±pi³a modernizacja ko¶ció³ka, który nale¿y dzi¶ do najcenniejszych zabytków sakralnej architektury drewnianej polskiego ¶redniowiecza. Jego nietypowy, trójnawowy uk³ad przestrzenny, stanowi rzadko¶æ w¶ród ko¶cio³ów gotyckich, które charakteryzuj± siê jednonawow± budow±.
Dzwonnica do renowacji zosta³a rozebrana klepka po klepce, deska po desce, belka po belce. Po renowacji drewnianych fragmentów i ich uzupe³nieniu na powrót budowlê zestawiono. Na szczê¶cie wa¿ny element - belka z datowaniem dzwonnicy - zachowa³a siê w dobrym stanie.
Renowacjê dzwonnicy zakoñczono, ale trwaj± prace na terenie placu przed wej¶ciem do bazyliki w Mogile. Ich rozmiar zaskoczy tych, którzy dawno nie odwiedzali tego miejsca. (l)


Dzwonnica po renowacji – kto odró¿ni?
Fot. Krystyna Lenczowska
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 27,432,605 unikalnych wizyt