Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitną ...
· Na niedzielę 14 kwie...
· [2024.04.12] W Krako...
· [2024.04.05] Kwietni...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Wystawę pokonkursową oglądać można w siedzibie MOWIS na os. Centrum C bl. 10. – Tak będzie wyglądała aleja Róż?
Wiemy jak wyglądają projekty nagrodzone w konkursie na opracowanie koncepcji rewitalizacji najstarszej części Nowej Huty - przestrzeni publicznej w osi Alei Róż i Placu Centralnego im. Ronalda Reagana. Dwanaście zespołów poszukiwało odpowiedzi na pytanie, jak w istniejące ramy zabytkowego układu urbanistycznego i socrealistycznej architektury tchnąć nowe życie? A wszystko zaczęło się w sierpniu tego roku, gdy miasto ogłosiło studialny konkurs na opracowanie koncepcji rewitalizacji przestrzeni w osi Alei Róż i Placu Centralnego w Nowej Hucie.
- Celem konkursu było uzyskanie najlepszej pod względem urbanistycznym, architektonicznym i funkcjonalnym koncepcji rewitalizacji przestrzeni, która zaprezentuje nowe, współczesne spojrzenie na kształtowanie i funkcjonowanie przestrzeni publicznej historycznego centrum Nowej Huty – mówi Główny Architekt Miasta prof. Andrzej Wyżykowski, sędzia konkursowy.
Do konkursu zakwalifikowały się 42 zespoły projektowe, ostatecznie wpłynęło 12 koncepcji. Jury przyznało dwie nagrody i dwa wyróżnienia. Nie zdecydowało się jednak na przyznanie pierwszej nagrody ponieważ żadna z prac nie odpowiadała w pełni na założenia konkursu. Drugą nagrodę (25 tysięcy złotych) przyznano dla Biura Architektonicznego Atelier Loegler Sp. z o.o. Jednym z założeń przedstawionego projektu jest zdefiniowanie na nowo osi Alei Róż i Placu Centralnego – poprzez nadanie jej charakteru pieszej promenady. Na całej jej długości – od Placu Centralnego począwszy – wyeliminowany został ruch kołowy. Dzięki nowej organizacji ruchu kołowego w rejonie Placu Centralnego – zagłębienie na poziom -1, zyskał on nową jakość. Plac zamieniony na wielofunkcyjną przestrzeń, przyjmuje w codziennym użytkowaniu funkcje miejskiego Rynku. Zdaniem jury projektanci z tego zespołu udzielili najpełniejszej odpowiedzi na określony w regulaminie cel konkursu. Uwzględnili potrzeby mieszkańców i użytkowników poprzez nadanie nowej funkcji Placowi Centralnemu jako lokalnemu rynkowi w kontekście monumentalnej architektury, a także stworzenie oferty spędzania czasu wolnego.
Trzecią nagrodę (w wysokości 15 tysięcy złotych) otrzymał zespół In&Out Architekci Krajobrazu Dorota Nitecka Frączyk. Nagroda przyznana została za stosunkowo mało inwazyjne potraktowanie przestrzeni miejskiej podporządkowane istniejącej architekturze „starej” Nowej Huty, silne wyeksponowanie aspektów ekologicznych, stworzenie miejsc o różnorodnym charakterze przestrzenno-funkcjonalnym. Projektanci z tego zespołu – zdaniem jury – uwzględnili rekreacyjne potrzeby mieszkańców poprzez propozycje stworzenia ogródków komunalnych we wnętrzach blokowych podwórek. Praca ta, w ocenie jury, posiada walory realizacyjne.
Przypomnijmy, że uczestnicy konkursu musieli sformułować całościową wizję tego, jak przestrzeń objęta konkursem powinna funkcjonować, tętnić życiem, przyciągać mieszkańców i gości. Zmierzyli się z odpowiedzią na pytanie: jak w istniejące ramy zabytkowego, a przez to chronionego układu urbanistycznego i socrealistycznej architektury tchnąć nowe życie, w jaki sposób rozległe, w większości puste połacie ulicy i placu zamienić w miejsca przyciągające i zatrzymujące ludzi swą urodą, ofertą zjawisk i wydarzeń, jak odtworzyć, bądź wykreować nową „magię miejsca”. Miasto oczekiwało wizji inspirujących i pobudzających wyobraźnię, które stanowić będą inspirację dla ożywionej publicznej dyskusji nad całościowym, kompleksowym i szczegółowym planem rewitalizacji tego obszaru.
W skład 12 osobowego jury weszli m.in. Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Elżbieta Koterba, Główny Architekt Miasta prof. Andrzej Wyżykowski, Miejski Konserwator Zabytków Jerzy Zbiegień, Główny Plastyk Miasta Jacek Stokłosa, Prezes Krakowskiego Oddziału SARP – Piotr Gajewski.
Warto dodać, że obszar „starej” Nowej Huty objęty jest Lokalnym Programem Rewitalizacji, czyli wieloletnim, interdyscyplinarnym i zintegrowanym programem operacyjnym, tworzącym ramy wdrażania procesu rewitalizacji rozumianego, jako zrównoważony rozwój miasta. Wdrożenie Lokalnego Programu Rewitalizacji „starej” Nowej Huty ma doprowadzić do usunięcia zjawisk kryzysowych na tym obszarze i przywrócić mu zdolność do samodzielnego funkcjonowania w strukturze miasta, a tym samym przyczynić się do jego zrównoważonego rozwoju. Rozstrzygnięty konkurs to jedno z najważniejszych przedsięwzięć w ramach Programu Rewitalizacji, a złożone przez uczestników konkursu prace zostaną wykorzystane dla potrzeb tego Programu.
Zdjęcia nagrodzonych i wyróżnionych prac dostępne są na www.krakow.pl, a wystawę pokonkursową od wtorku można oglądać w Nowej Hucie, w siedzibie Miejskiego Ośrodka Wspierania Inicjatyw Społecznych na os. Centrum C bl. 10. W najbliższym czasie odbędzie się także pokonkursowa debata z udziałem mieszkańców oraz ekspertów.
(f)

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,442,220 unikalnych wizyt