Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.19] Parê s³...
· [2024.04.19] Sumienie
· Na niedzielê 21 kwie...
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Miêdzy ko¶cio³em a teatrem – Z³oty jubileusz szko³y „pod Krzy¿em”
Nied³ugo, bo 2 grudnia, odbêd± siê kulminacyjne obchody 50-lecia istnienia tej placówki. Kiedy powstawa³a by³a „jedn± z tysi±ca”. Zbudowana w „miejscu ko¶cio³a”, z którym dzi¶ s±siaduje pomimo pó³ wieku istnienia jest szko³± nowoczesn±. Wysoki poziom oraz osi±gniêcia sportowe to jej wizytówka.
Historia szko³y „przy Krzy¿u” jest wyj±tkowa – jak ona sama. Tam, gdzie mia³ stan±æ pierwszy w Nowej Hucie ko¶ció³, w 1961 r. oddano do dyspozycji tysi±ca dziewiêciu uczniów nowoczesn± „tysi±clatkê” im. Janka Krasickiego. W roku 1978/1979 powo³ano tu Szko³ê Sportow±. Pó¼niej Szko³a Podstawowa nr 87 obra³a za patrona dra Henryka Jordana. Rok 1999 przyniós³ powstanie Gimnazjum nr 46 (od 2002 im. Trzech Wieszczów) i powo³anie Zespo³u Szkó³ Ogólnokszta³c±cych Sportowych nr 2 w Krakowie. Szko³a - piêædziesiêciolatka – wci±¿ piêknieje i dotrzymuje kroku wyzwaniom wspó³czesno¶ci. Wiele siê zmieni³o na przestrzeni minionych lat. Dzi¶, w roku jubileuszowym, Zespó³ dysponuje ju¿ znakomitym zapleczem – oddana do u¿ytku w 2009 r. nowoczesna hala sportowa to miejsce treningów, ale te¿ pozaszkolnych imprez sportowych, chocia¿by Ma³opolskiego Turnieju Smoka Krakowskiego w Gimnastyce Artystycznej. W hali odbywaj± siê te¿ koncerty charytatywne w ramach wspó³pracy z Fundacj± „Matio”. Ostatnie lata to dla Zespo³u szereg sukcesów sportowych: reprezentacja szko³y wywalczy³a z³oto i br±z w Ogólnopolskiej Gimnazjadzie w Pi³ce Siatkowej, triumfy ¶wiêci³y te¿ gimnastyczki. Zapewne wielu z tych uczniów przyniesie w przysz³o¶ci chlubê szkole, tak jak obecna mistrzyni ¶wiata w pla¿owej pi³ce siatkowej juniorów – Karolina Baran, która tu stawia³a pierwsze kroki, czy obecna mistrzyni Polski w siatkówce – Agnieszka ¦rutowska graj±ca w I-ligowym zespole z Muszyny. Absolwenci s± corocznie powo³ywani do Kadry Narodowej i kadry „Nadzieje Olimpijskie”. Nie dziwi wiêc fakt, ¿e ten wychowawczy i trenerski trud chêtnie wspieraj± sponsorzy, a w¶ród nich Grupa Orlen Oil, Bank Zachodni WBK, Tauron Dystrybucja S.A..Ju¿ po raz drugi do grona sponsorów organizowanego przez szko³ê Ogólnopolskiego Turnieju Miko³ajkowego w Mini Pi³ce Siatkowej Dziewcz±t i Ch³opców do³±cza Fundacja im. prof. Kazimierza Bartla. Warto przypomnieæ, ¿e Turniej w ZSOS nr 2 ma swoj± tradycjê; co roku uczestniczy w nim kilkuset uczniów z ca³ej Polski. Zawody s³u¿± promocji szko³y i miasta, a tak¿e nawi±zywaniu kontaktów miêdzy m³odzie¿± i sportowcami. Wspó³pracuj±ca ze szko³± Fundacja za cel postawi³a sobie wspieranie kszta³cenia dzieci i m³odzie¿y, a przede wszystkim ograniczenie wykluczenia edukacyjnego zwi±zanego z sytuacj± materialn±. Misjê tê realizuje miêdzy innymi poprzez sponsoring turniejów i konkursów.
ZSOS nr 2 to jednak nie tylko sport. Przyznany w 2011 r. ministerialny certyfikat „Szko³y Odkrywców Talentów” to wyraz uznania dla faktu, ¿e m³odzie¿ ma szansê samorealizacji tak¿e w ramach autorskich projektów w dziedzinie dziennikarstwa (od osiemnastu lat prê¿nie dzia³a tu nagradzana w przegl±dach redakcja gazetki „Pod³awek”), wolontariatu, warsztatów teatralno-kabaretowych i programu jêzyka niemieckiego DSD. Jako Szko³a Partnerska Republiki Federalnej Niemiec Gimnazjum nr 46 im. Trzech Wieszczów organizuje atrakcyjne wymiany oraz jest centrum egzaminacyjnym. Uczniowie korzystaj± te¿ z obozów jêzykowych w Londynie, a tak¿e czê¶ciowo z platformy e-learningowej na jêzyku angielskim.
Liczni laureaci i finali¶ci ró¿nych konkursów, w tym przedmiotowych, jak te¿ sportowcy skutecznie buduj± presti¿ G46 i SP87 w ¶rodowisku lokalnym. Ale markê licz±cej dzi¶ - jak przed piêædziesiêciu laty - oko³o tysi±ca uczniów szko³y tworz± równie¿ efektywne dzia³ania wychowawcze. M³odzie¿ corocznie ofiarnie bierze udzia³ w kwestach na rzecz Hospicjum im. ¶w. £azarza, na rzecz Fundacji „Matio”, jest aktywizowana do uczestnictwa w pozaszkolnych programach, np. „Uczeñ - Obywatel” czy „M³odzie¿ pamiêta” ( w ¦wiêto Niepodleg³o¶ci), widaæ j± wszêdzie tam, gdzie trzeba „mieæ serce i patrzeæ w serce”. Szko³a, pamiêtaj±c o przesz³o¶ci – wychowuje ku przysz³o¶ci.
Wydaje siê, ¿e historia zatoczy³a ko³o: obok siebie, w idealnej harmonii, stoi dzi¶ i szko³a, i Ko¶ció³. Wspólnie wychowuj± do warto¶ci, uwra¿liwiaj± na potrzeby innych. Razem przestrzegaj± przed zakopywaniem talentów – wszak dewiz± gimnazjum jest „Semper in altum – zawsze wy¿ej!”.
Jak powiedzia³ nam proboszcz Parafii Naj¶wiêtszego Serca Pana Jezusa na osiedlu Teatralnym, ks. Stanis³aw Puzyniak: - Ta blisko¶æ szko³y i ko¶cio³a przy Krzy¿u mo¿e byæ i jest ¼ród³em inspiracji tak dla Ko¶cio³a, czyli ludzi wierz±cych, jak i dla spo³eczno¶ci szko³y, tak¿e przecie¿ w znacznej czê¶ci ludzi wierz±cych. Krzy¿ jest szko³± szacunku, tolerancji i prawdziwej m±dro¶ci. Mo¿e byæ fundamentem wszelkich dzia³añ cz³owieka. (…) Dla mnie znak Krzy¿a w tym miejscu jest wo³aniem: Staæ Ciê na wiêcej, mo¿esz byæ wielki, zwyciê¿ysz.
Je¶li dodamy do tego aurê romantyzmu, bez w±tpienia roztaczan± tu przez duchy Mickiewicza, S³owackiego i Krasiñskiego, oraz Jordanowsk± ideê wychowania przez sport i zabawê na ¶wie¿ym powietrzu, to uchylimy nieco r±bka tajemnicy tego miejsca, któr± tworz± przede wszystkim ludzie: obecni uczniowie, absolwenci, nauczyciele, rodzice, przyjaciele…
(a³)

Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,484,528 unikalnych wizyt