Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
· Na niedzielê 14 kwie...
· [2024.04.12] W Krako...
· [2024.04.05] Kwietni...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
O porz±dku i bezpieczeñstwie w mie¶cie – Z PUNKTU WIDZENIA MIEJSKIEGO STRA¯NIKA
Z naczelnikiem Oddzia³u III Nowa Huta Dariuszem Duchnowskim i kierownikiem referatu Andrzejem Rysiem rozmawia Jan L. Franczyk

+ Co jaki¶ czas na Stra¿ Miejsk± spadaj± gromy krytyki. A to, ¿e stra¿ników nie widaæ na nowohuckich osiedlach, a to ¿e na przyjazd patrolu trzeba czekaæ godzinami… Jak naprawdê wygl±da codzienna praca krakowskiej Stra¿y Miejskiej?
- Dariusz Duchnowski: Trudno mi mówiæ w imieniu ca³ej krakowskiej Stra¿y Miejskiej. Mogê za to mówiæ o naszym nowohuckim oddziale, którym kierujê od koñcówki ubieg³ego roku. Wiem, ¿e krytyczne opinie o naszej pracy równie¿ siê pojawiaj±. Ale generalnie bior± siê one st±d, ¿e przeciêtny mieszkaniec Nowej Huty nie za bardzo orientuje siê w realiach naszej s³u¿by. A realia s± takie, ¿e nasz oddzia³ obs³uguje dwie nowohuckie dzielnice: Dzielnicê XIV Czy¿yny i Dzielnicê XVIII Nowa Huta. To olbrzymi obszar dzia³ania, a pracuje u nas 39 osób, w tym trzy osoby pe³ni±ce funkcje kierownicze, cztery osoby obs³ugi monitoringu wizyjnego i piêciu dy¿urnych, którzy pe³ni± ca³odobowy dy¿ur w siedzibie naszego oddzia³u. Jak ³atwo obliczyæ do s³u¿by w terenie mo¿emy wyznaczyæ 27 stra¿ników miejskich. Bior±c pod uwagê, ¿e doba ma 24 godziny, a ka¿dy zgodnie z kodeksem pracy pracuje 8 godzin, na jedn± zmianê dysponujemy praktycznie 10 stra¿nikami, oczywi¶cie s± dni kiedy jeste¶my w stanie wystawiæ wiêksz± liczbê patroli wtedy wystawiamy je najczê¶ciej w weekendy gdy jest tzw. wiêksze zapotrzebowanie. Gdy do tego dodam, ¿e obszar naszego dzia³ania podzielony jest na 20 rejonów, to ³atwo sobie wyobraziæ, ¿e tych stra¿ników faktycznie czasami nie widaæ. W nocy dysponujemy co do zasady jednym patrolem, wiêc s± sytuacje, ¿e mieszkañcy musz± czasami czekaæ na przyjazd patrolu, który wzywany jest na przyk³ad na osiedle Dywizjonu 303, a w tym czasie nasz samochód znajduje siê w odleg³ej Wolicy, sk±d równie¿ dzwoniono z pro¶b± o interwencjê… Kluczem do radykalnej poprawy sytuacji, je¶li chodzi o obecno¶æ stra¿ników miejskich na nowohuckich osiedlach, s± pieni±dze i dodatkowe etaty.
- Andrzej Ry¶: Oczywi¶cie, sytuacja kadrowa nie jest ³atwa, ale nie oznacza to, ¿e za³amujemy rêce i nic nie robimy. Tylko od stycznia do czerwca tego roku odebrali¶my 3 600 zg³oszeñ od mieszkañców. Ujawnili¶my 7 800 wykroczeñ. Na³o¿yli¶my 3 100 mandatów za wykroczenia. Pouczyli¶my 4 200 sprawców drobniejszych wykroczeñ, a w 450 sprawach skierowali¶my wnioski do s±du. Paradoksalnie sytuacja wygl±da tak, ¿e pomimo trudno¶ci kadrowych, w stosunku do lat ubieg³ych ro¶nie zarówno ilo¶æ zg³oszeñ z pro¶bami o interwencjê jak i ilo¶æ ujawnionych przez stra¿ników wykroczeñ.
+ Czego najczê¶ciej dotycz± zg³oszenia i ujawniane wykroczenia?
- Andrzej Ry¶: Najwiêcej przypadków dotyczy nieprzestrzegania przepisów dotycz±cych parkowania i spo¿ywania alkoholu w miejscach publicznych.
+ Problemem jest chyba równie¿ niszczenie cudzego mienia poprzez smarowanie elewacji budynków bazgro³ami i – czêsto niecenzuralnymi – napisami.
- Dariusz Duchnowski: To prawda, tylko ¿e jest to w du¿ej mierze walka z wiatrakami. Po murach najczê¶ciej smaruj± bandy chuliganów. Jeden maluje, a trzech stoi na czatach i obserwuje okolicê. Nie zawsze pomaga monitoring. Czêsto widok na elewacje budynków przes³aniaj± drzewa. A drzew nie mo¿na usun±æ, bo nie zgadza siê na to Wydzia³ Ochrony ¦rodowiska, zreszt± sami mieszkañcy te¿ protestuj±. Jedyne, co zgodnie z prawem mo¿emy zrobiæ, to wykonaæ dokumentacjê fotograficzn± zabazgranych malowid³ami elewacji i prosiæ w³a¶cicieli budynków o usuniêcie napisów. Ale tylko prosiæ, poniewa¿ nie ma podstawy prawnej, by do usuniêcia napisów w³a¶ciciela budynku zobowi±zaæ. Sytuacjê ratuj± trochê ma³e kamery instalowane na poszczególnych budynkach. Z naszych obserwacji wynika, ¿e skuteczn± metod± jest zainstalowanie przez zarz±dców na budynkach kamer. Tam gdzie takie kamery s± zainstalowane napisów nie ma albo pojawiaj± siê sporadycznie. Tylko w tym roku po naszych interwencjach w³a¶ciciele posesji usunêli oko³o 100 graffiti z elewacji budynków.
- Andrzej Ry¶: Du¿± pomoc± w walce z tym procederem mog± byæ telefony od mieszkañców, którzy – na przyk³ad w nocy - zauwa¿±, ¿e kto¶ maluje po murach. Zreszt± wszelkie sygna³y od mieszkañców s± dla nas bardzo pomocne. Nawet je¶li kto¶ jest rozczarowany, ¿e patrol nie przyje¿d¿a natychmiast, to warto informowaæ nas o wszelkich naruszeniach prawa. Bo w ten sposób uzyskujemy informacjê, w których okolicach dochodzi do ³amania prawa najczê¶ciej i te okolice mo¿emy pó¼niej czê¶ciej monitorowaæ. Telefon bezp³atny do stra¿y miejskiej to numer 986.
+ Jednym z uci±¿liwych problemów jest chroniczny brak miejsc do parkowania samochodów. Tymczasem niektórzy mieszkañcy skar¿± siê, ¿e przy drogach, na chodnikach czy w osiedlowych uliczkach stoj± nieu¿ywane, nieraz od lat, stare niszczej±ce wraki, które zajmuj± niepotrzebnie miejsce.
- Dariusz Duchnowski: Znamy ten problem. W rok ubieg³ym po naszych interwencjach usuniêto 66 takich przypadków, a w minionym pó³roczu ju¿ 53 przypadki. Od strony prawnej sprawa nie jest jednak taka prosta. My mo¿emy skutecznie odholowaæ taki pojazd, o ile parkuje na drodze publicznej. Gdy dzieje siê tak na drogach wewnêtrznych, wtedy problem spada na w³a¶ciciela takiego terenu. Chyba, ¿e pojazd zostanie zakwalifikowany przez Wydzia³ Ochrony ¦rodowiska jako tzw. odpad – wtedy mo¿emy zleciæ usuniêcie go, ale jest to bardzo ¿mudne dzia³anie wymagaj±ce sporo czasu.
+ Kiedy samochód staje siê odpadem?
- Dariusz Duchnowski: - Generalnie, gdy jest to wrak pozbawiony szyb, czêsto bez kó³, bez akumulatora…
+ Rozumiem, ¿e Stra¿ Miejska boryka siê z trudno¶ci, których rozwi±zanie nie od niej zale¿y. Kwestia etatów, finansowania tej instytucji, to sprawa Rady Miasta Krakowa i prezydenta. Czy jednak, pomimo tych obiektywnych trudno¶ci, mo¿ecie co¶ Panowie powiedzieæ optymistycznego mieszkañcom Nowej Huty?
- Dariusz Duchnowski: Nie chcia³bym zapeszyæ, ale obiecano nam, ¿e do koñca bie¿±cego roku otrzymamy dodatkowe etaty, które pozwol± obsadziæ stra¿nikami wszystkie 20 rejonów naszego dzia³ania. Bior±c pod uwagê obecn± ilo¶æ stra¿ników rejonowych (8), oznacza³oby to radykaln± poprawê. Wtedy faktycznie stra¿nicy byliby na osiedlach widoczni.
Jako naczelnik zapewniam mieszkañców Dzielnic XIV i XVIII ¿e pomimo obecnego stanu etatowego stra¿nicy naszego oddzia³u s± do pracy przygotowani profesjonalnie, rozliczani z jej efektów na bie¿±co a swoj± s³u¿bê staraj± siê wype³niæ jak najlepiej tak by spokój i porz±dek publiczny by³ zauwa¿alny przez mieszkañców obu dzielnic.
+ Có¿, wypada mi - i Panom, i sobie, i wszystkim mieszkañcom Nowej Huty - ¿yczyæ, by te obietnice przeobrazi³y siê w fakty. Dziêkujê za rozmowê.
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 27,438,072 unikalnych wizyt