Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.19] Parê s³...
· [2024.04.19] Sumienie
· Na niedzielê 21 kwie...
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Czy spó³dzielcom z O¶wiecenia drastycznie podro¿eje telewizja?
Niedawno mieszkañcy mogli siê zapoznaæ ze z³o¿onymi dwoma ofertami. Pojawi³o siê pytanie, czy w rezultacie spó³dzielcy nie otrzymaj± us³ugi dro¿szej i nie strac± dostêpu do ulubionych kana³ów. Mo¿e znikn±æ TV Trwam, co z pewno¶ci± nie spodoba siê wielu s³uchaczom Radia Maryja. Kibice mog± straciæ Eurosport 2 a melomani doskona³e MEZZO TV z muzyk± klasyczn±. Po roku dzier¿awy us³uga podro¿eæ mo¿e do ponad 60 z³.
+ + +
Do tej pory klientami TV Rokada by³o oko³o trzech tysiêcy spó³dzielców. To ³akomy k±sek dla ka¿dego prywatnego operatora. Na rynku telewizji kablowych trwa ostra rywalizacja, wielkie firmy wykupuj± mniejsze. Handluje siê sieci± klientów i nabywcy s± gotowi zap³aciæ nawet 1-2 tys. za dostêp do jednego klienta. S± nawet sytuacje, ¿e cena ta wzrasta do ponad 6 tys. Miêdzynarodowy koncern UPC, najwiêkszy na polskim rynku, kupi³ niedawno sieæ ASTER z 380 tys. klientów za kwotê ponad 800 mln z³ i jeszcze sp³aci jej d³ugi wynosz±ce pó³tora miliarda z³otych. W przypadku spó³dzielczej TV Rokada chodzi tymczasem o d³ugoletni± dzier¿awê, a nie kupno. Jednak ka¿dy dzier¿awca w przypadku zmiany opinii spó³dzielców bêdzie uprzywilejowany w mo¿liwo¶ci zakupu ca³ej sieci. Ju¿ teraz pojawiaj± siê pojedyncze g³osy o konieczno¶ci pozbycia siê tego sk³adnika maj±tku i jednorazowego zainkasowania gotówki przez spó³dzielniê. Z up³ywem czasu tych g³osów mo¿e byæ coraz wiêcej.
Na zebraniu pod koniec maja w³adze spó³dzielni powiadomi³y mieszkañców, ¿e oferty z³o¿y³y dwie firmy: UPC i Ma³opolska Telewizja Kablowa S-Tar, operuj±ca dot±d w Tarnowie i okolicach. Obie firmy zgodzi³y siê na ujawnienie swych propozycji tylko na walnym zebraniu, spó³dzielcy nie mogli siê wiêc zapoznaæ z nimi i przeanalizowaæ wcze¶niej, przed podjêciem decyzji. Ta sytuacja wzbudzi³a zaniepokojenie przyby³ych. Po burzliwej dyskusji zdecydowali, ¿e z wyborem korzystniejszej oferty poczekaj± do walnego sprawozdawczego pod koniec czerwca. Warto przy tej okazji wspomnieæ, ¿e na walne przysz³o 120 osób na kilka tysiêcy spó³dzielców, wiêkszo¶æ mieszkañców O¶wiecenia prawdopodobnie zostanie zaskoczona wprowadzonymi zmianami.
+ + +
TV Rokada przesy³a teraz swe programy w sposób analogowy, musi siê zmodernizowaæ, by zapewniæ odbiorcom sygna³ cyfrowy w wysokiej rozdzielczo¶ci. To wymaga nak³adów inwestycyjnych. Mieszkañcy oczekuj± te¿, ¿e zapewni im siê dostêp do kablowego internetu a oferta programowa zostanie poprawiona. Atutem osiedlowej kablówki jest posiadanie w³asnej stacji czo³owej, tj. systemu odbioru sygna³u satelitarnego i naziemnego, bez po¶redników, i uk³adania w³asnego pakietu programów wed³ug potrzeb i oczekiwañ spó³dzielców.
Wej¶cie koncernu UPC oznaczaæ bêdzie jednak¿e wy³±czenie z u¿ytkowania lokalnej stacji czo³owej. Najwiêkszy w Polsce operator kablowy chce podpi±æ mieszkañców O¶wiecenia do w³asnego sygna³u, na pocz±tek analogowego. To oznacza, ¿e natychmiast zniknie TV Trwam. Nie ma jej bowiem w ofercie analogowej UPC, podobnie jak MEZZO TV i drugiego kana³u Eurosportu. Dwa lata temu tysi±ce widzów TV Trwam w ró¿nych miastach zosta³o niejako zmuszonych do wykupu dro¿szej oferty cyfrowej, poniewa¿ ich ulubiona stacja zniknê³a z oferty analogowej. Po up³ywie roku spó³dzielcy z O¶wiecenia prawdopodobnie przestan± byæ chronieni co do ceny us³ugi i za ten sam pakiet zap³ac± ju¿ nie 30 a 61 z³ (tyle kosztuje najtañszy zestaw analogowy UPC). Chyba, ¿e zdecyduj± siê na zamontowanie TV cyfrowej za promocyjne 70 z³, po³±czone z kilkusetz³otow± zap³at± za dekoder.
Oferta MTK jest mniej agresywna, nie zak³ada wy³±czenia urz±dzeñ TV Rokada i przewiduje dalsze zatrudnienie jej pracowników. W tym przypadku spó³dzielcy bêd± mieæ wiêkszy wp³yw na ukszta³towanie oferty programowej, mog± pozostaæ przy dotychczas ogl±danych programach. Jednak i ten oferent daje tylko roczn± gwarancjê utrzymania ceny us³ugi. Potem wprowadzone zostan± nowe cenniki, trudno oczekiwaæ, ¿e ni¿sze od obecnych, skoro dzi¶ us³uga jest deficytowa. Do ceny bêdzie musia³ byæ wliczony koszt dzier¿awy i zysk dla operatora.
+ + +
Firmy chc±ce wydzier¿awiæ kablówkê na O¶wiecenia przedstawi³y niemal identyczn± kwotê za dzier¿awê maj±tku. Chc± inwestowaæ, ale za inwestycje spó³dzielcy bêd± musieli i tak sami zap³aciæ. Obie firmy chc± wy³±czno¶ci na ¶wiadczenie us³ug na 10 lat. Obie chc± zabiegaæ o wykupienie sieci na w³asno¶æ. Obie oferuj± internet, chc± wprowadziæ telewizjê cyfrow±. Obie walcz± przede wszystkim o dostêp do klientów. Obu trzeba bêdzie bardzo pilnowaæ, czy i w jakim stopniu inwestuj± w powierzony maj±tek, z czego bêd± siê musia³y przed w³adzami spó³dzielni rozliczyæ.
Z punktu widzenia spó³dzielców liczy siê tylko cena i jako¶æ us³ugi. Do tej pory mogli wybraæ jedynie ofertê spó³dzielczej kablówki (innej nie by³o), internet od innego operatora (zwykle Neostradê) albo zamontowaæ antenê satelitarn±. Czy na wprowadzonej zmianie zyskaj± wolno¶æ wyboru, a tym samym – negocjowania jak najni¿szej ceny? Ustawa zabrania blokowania dostêpu do budynków konkuruj±cym ze sob± dostawcom internetu, kablówki i telefonu. W praktyce jednak poszczególne firmy niechêtnie zaczynaj± budowaæ swoj± sieæ kablow±, je¶li nie maj± du¿ej liczby zleceñ i wy³±czno¶ci na swoim terenie. Dlatego w wielu miejscach Krakowa praktycznie nie ma wyboru spo¶ród kilku operatorów kablowych. Niemal nikt nie ujawnia map dostêpu, ka¿demu z osobna trzeba podaæ swój adres, a wtedy sprawdza siê, czy dana firma jest na naszej ulicy czy osiedlu w ogóle osi±galna. Nawet ceny us³ug tego samego operatora czêsto zale¿± od lokalizacji.
Starcie UPC, najwiêkszego operatora kablowego w Polsce (ponad milion odbiorców, blisko jedna trzecia wszystkich polskich mieszkañ pod³±czonych do kabla), dysponuj±cego rzesz± prawników i umiej±cego atrakcyjnie zaprezentowaæ swe us³ugi, ze ¶redniej wielko¶ci ma³opolsk± spó³k± stanowi ciekawy przyk³ad walki o rynek mediów. Atutem MTK jest lokalno¶æ i lepsze reagowanie na indywidualne potrzeby klientów. Jej s³abo¶ci± to, ¿e jest ma³o znan± firm±, wiêkszo¶æ spó³dzielców ma w rodzinie kogo¶, kto ma UPC, a prawie nikt nie potrafi potwierdziæ zalet tarnowskiego operatora z do¶wiadczenia. Sytuacji nie poprawia bardzo s³aba informacja na stronie internetowej, gdzie trudno znale¼æ ceny i zakres us³ug telewizyjnych. Mo¿na zadaæ pytanie, czy z takim operatorem spó³dzielcy ³atwiej dojd± do porozumienia ni¿ z wielkim gigantem?
+ + +
Jak siê skoñczy ta historia? Spó³dzielcy z O¶wiecenia powinni wiedzieæ jedno. Raczej trudno oczekiwaæ, by uda³o siê utrzymaæ obecn± cenê za us³ugi telewizyjne. Albo zdecyduj± o podniesieniu kwot na dalsze utrzymanie w³asnej telewizji o 25%, albo wpuszcz± firmê zewnêtrzn±, która po roku podniesie ceny nawet o 100%, postawi swoje warunki programowe i poszerzy zakres us³ug o internet, telefon i TV cyfrow±. Wielu na to czeka. Ci najbardziej niecierpliwi zamontowali ju¿ na balkonach anteny satelitarne i zakupili us³ugi jednej z satelitarnych platform. Na osiedlu mieszkaj± jednak ludzie o ró¿nym statusie materialnym. Ju¿ dzi¶ wielu korzysta tylko z telewizyjnego pakietu podstawowego za 5 z³. Jak bardzo powiêkszy siê ta grupa, o tych, którzy dzi¶ p³ac± za TV 30 z³ i nie chc± p³aciæ wiêcej? Ci strac± najbardziej. Ich dostêp do telewizji ograniczy siê drastycznie. Chyba, ¿e w³adze spó³dzielni bêd± stanowczo broniæ ich praw i zapewni± im dostêp do taniego du¿ego pakietu podstawowego przesy³anego kablem. Ju¿ w przysz³ym roku ze zwyklej anteny, bez satelity, bêdzie dostêpnych w Krakowie a¿ 20 bezp³atnych cyfrowych kana³ów telewizyjnych. Do tego nie bêdzie potrzebny ¿aden p³atny po¶rednik, wystarczy utrzymanie techniczne zbiorczych anten, po kosztach. S± spó³dzielnie, w których do takiej oferty w³±czona zosta³a na ¿yczenie mieszkañców TV Trwam. J± bowiem równie¿ mo¿na z³owiæ z satelity bez op³at. Czy widzowie TV Trwam z O¶wiecenia bêd± potrafili wywalczyæ dalszy dostêp do swego ulubionego programu, bez konieczno¶ci monta¿u anteny satelitarnej i p³acenia za drogie pakiety kablowe? A jak zachowaj± siê wobec planowanych zmian ci, którym na razie wystarcza oferta obecnej TV Rokada i nie chcieliby p³aciæ podwójnej ceny za niemal to samo?
+ + +
Najbli¿sze lata to okres silnej rywalizacji o rynek p³atnych telewizji. To powinno skutkowaæ obni¿k± cen. Firmy prowadz± jednak tak± politykê, ¿e w sumie za us³ugi te p³acimy coraz wiêcej, a nie coraz mniej. Zauwa¿my, ¿e operatorzy zabiegaj± o nas, klientów, oferuj±c nam w transakcji wi±zanej du¿o us³ug niepotrzebnych, byle¶my zap³acili za now± us³ugê o kolejne 10 z³otych dro¿ej. I podpisali umowê na co najmniej dwa lata, automatycznie przed³u¿an±, gdy jej nie wypowiemy. Zosta³o naukowo udowodnione, ¿e maj±c do dyspozycji kilkadziesi±t kana³ów telewizyjnych, zawsze systematycznie bêdziemy korzystaæ co najwy¿ej z 12 z nich. Czy potrzebny nam jest dostêp do stu? Czy potrzebujemy rzeczywi¶cie internetu o gigantycznej przepustowo¶ci, której nigdy nie wykorzystamy? Czy naprawdê przyda nam siê kolejne piêæset darmowych SMS-ów? Jedno jest pewne, w dzisiejszych czasach trzeba coraz wiêcej wiedzieæ o tajemnicach p³acenia za elektroniczne media, a spó³dzielcy z O¶wiecenia maj± okazjê przej¶æ przyspieszony kurs z tego przedmiotu.
Barbara Bubula
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,484,875 unikalnych wizyt