Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.19] Parê s³...
· [2024.04.19] Sumienie
· Na niedzielê 21 kwie...
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
„Zagrajmy to jeszcze raz... Muzyka Nowej Huty 1950-2000”
11 maja o godz. 18.00 odbêdzie siê wernisa¿ nowej wystawy w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa oddzia³ Dzieje Nowej Huty, os. S³oneczne 16. Wystawa, „Zagrajmy to jeszcze raz... Muzyka Nowej Huty 1950-2000”, w ca³o¶ci po¶wiêcona nowohuckiej muzyce, czynna bêdzie od 12 maja do 2 pa¼dziernika 2011r.
Kiedy my¶limy „Nowa Huta” i „muzyka” nasuwa nam siê tylko jedno skojarzenie – „Piosenka o Nowej Hucie”, której prapremiera mia³a miejsce w Polskim Radiu w Krakowie 8 maja 1951 roku. W szybkim czasie utwór w wykonaniu Wandy Frogni i Piotra Kruszewskiego, zdoby³ ogromn± popularno¶æ, na lata sta³ siê jedynym nowohuckim evergreenem. A przecie¿ o Nowej Hucie powsta³o kilkadziesi±t piosenek, organizowany by³ nawet w latach 60. XX w. konkurs na piosenkê o tej czê¶ci Krakowa. Historia nowohuckiej muzyki rozrywkowej nie jest szczególnie znana. Na szczê¶cie ju¿ za kilka dni zupe³nie siê to zmieni. A wszystko to dziêki wystawie „Zagrajmy to jeszcze raz... Muzyka Nowej Huty 1950-2000” , któr± obejrzeæ bêdzie mo¿na ju¿ od 12 maja w muzeum Dzieje Nowej Huty na os. S³onecznym. „Dotychczas nasze muzealnicze dzia³ania ogranicza³y siê do przedstawiania historii architektury, ¿ycia codziennego – teraz ods³aniamy mniej znan± twarz Nowej Huty. Muzeum przygotowa³o wystawê o wa¿nej czê¶ci nowohuckiej kultury jakim by³a i jest muzyka rozrywkowa.” – mówi Pawe³ Jag³o kierownik nowohuckiego muzeum. Najwa¿niejszym eksponatem na tej wystawie bêdzie oczywi¶cie muzyka. Bêdzie mo¿na pos³uchaæ, za pomoc± s³uchawek, utworów nie tylko o Nowej Hucie, ale te¿ stworzonych przez tutejszych artystów, b±d¼ twórców zwi±zanych z tutejszymi domami kultury. Prócz tego pokazane zostan± wywiady z nowohuckimi muzykami oraz archiwalne zdjêcia, dokumenty, nagrania. Osobnym elementem wystawy bêdzie film dokumentalny o historii muzyki Nowej Huty. Ka¿da epoka muzyczna zilustrowana bêdzie sprzêtem muzycznym od radia, poprzez gramofon „Bambino”, magnetofony szpulowy i kasetowy, na odtwarzaczau mp3 „iPod” koñcz±c. Na scenie zobaczyæ bêdzie mo¿na instrumenty, takie jak gitary stworzone przez big-beatowców amatorów, perkusjê, mikrofon, wzmacniacze, kolumny, a wiêc wszystko to co pozwala³o „daæ czadu”. „Na wystawie poka¿emy zapomnian± ¶wietno¶æ muzyki rozrywkowej w Nowej Hucie zamkniêt± w sze¶ciu dekadach – od lat 50. XX w. – piosenki masowej, jazzu, poprzez „mocne uderzenie” – eufemistycznie nazwane big beatem, a nie rock and rollem, pop lat 70., rockowe brzmienia schy³ku PRL-u i rodzenie siê muzycznej to¿samo¶ci Nowej Huty od koñca lat 80. do czasów wspó³czesnych. Wystawa ujawnia te¿ kilka tajemnic nowohuckiej muzyki. Odwiedzaj±cy dowiedz± siê m.in., ¿e jazz wcale w Nowej Hucie nie by³ zakazany – o czym ¶wiadczy plakat zapraszaj±cy na pierwszy koncert jazzowy w 1955 roku, ¿e nowohucki big-beat wyda³ wirtuozów polskiego rock and rolla Józefa Krzeczka i Przemys³awa Gwo¼dziowskiego, ¿e S³awomir Shuty zaczyna³ w zespole NH+. Odwiedzaj±cy dowiedz± siê równie¿ dlaczego „nie dla podlotka by³a kapela De Vodka”?” – mówi Pawe³ Jag³o.
Zapraszamy w imieniu twórców wystawy do nowohuckiego muzeum na os. S³onecznym!
Wiêcej o wystawie na: www.mhk.pl
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,478,847 unikalnych wizyt